Mırıldanarak Şarkı Bulmanın Yolu

- Advertisement -

İçindekiler

Çoğu zaman bir yerde bir şarkı duyarız ve o an o şarkıyı bulmamız, ortam gereği pek mümkün olmaz. Bazen de aklınıza eski bir şarkı melodisi gelir ve bu şarkının adını hatırlayamazsınız. Bu gibi durumlarda şarkıyı Shazam gibi uygulamalara dinletme gibi bir şansınız kalmadığından çözüm olarak yapabileceğiniz tek şey şarkının melodisini mırıldanmak. Her ne kadar bu sistemle şarkı bulmak çok zor gibi dursa da Google kendi geliştirmiş olduğu asistan yazılımı sayesinde, mırıldanarak şarkı bulmanıza olanak tanıyor.

Google Asistan Play Store İndirme Linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.googleassistant&hl=tr&gl=US

Google Asistan İle Mırıldanarak Şarkı Bulmak

Google Asistan İle Mırıldanarak Şarkı Bulmak

Günümüz teknolojisinde günlük hayatımızı kolaylaştırmak, aradığımızı bulmak ve bize dijital dünyada yardımcı olması için asistanlar bulunmaktadır. Google’ın da kendi geliştirdiği ‘Google Asistan’ adında bir asistan yazlımı bulunmakta. Bu asistan sayesinde birçok şey yapabilirsiniz. Bu yapacağınız aktivitelerden birisi de şarkı bulmak. Google Asistan paneline girdiğinizde dilerseniz, var olan bir şarkıyı dinleterek dilerseniz de, o şarkının melodisini mırıldanarak aradığınız şarkıyı bulabilirsiniz. Peki, aradığımız şarkıyı nasıl bulabiliriz?

  1. Android telefonunuzun home tuşuna uzun süre basılı tutarak Google Asistan Uygulamasını açın ya da telefonunuzun ana arama motorunun yanındaki renkli mikrofon ikonuna basın.
  2. Mikrofonunuzun açık olduğundan emin olduktan sonra, açılan panelde mikrofonunuza ‘bu şarkı ney’ diyoruz.
  3. Açılan panelde ‘bir şarkı çalın, söyleyin ya da mırıldanın’ yazısını göreceğiz.
  4. Bu yazıyla karşılaştıktan sonra, Google asistan sizi dinlemeye başlayacak. Bu sürede siz de şarkıyı mırıldanırsanız bir tarama gerçekleştirecek.
  5. Şarkıyı mırıldandığınızda şarkıya en uyumlu eşleşme Google tarafından bulunmakta ve size gösterilmekte. Aradığınız şarkı gerçekten o mu değil mi diye kontrol edebilirsiniz.

Bu Yöntemle Gerçekten Şarkılar Bulunabiliyor Mu?

Bu yazıyı sizler için hazırlarken yöntemin gerçekten işe yarayıp, yaramadığını çok merak ettim. Bu yüzden eski, yeni birçok şarkıyı bu yöntemle bulmaya çalıştım. Her ne kadar bulamadığı şarkı olsa da genel sonuç olarak oldukça başarılıydı. Mırıldanarak dahi bir şarkıyı bulabilmemizi sağlayan bu uygulama/yazılım bence oldukça yararlı bir uygulama. Bu uygulama bizlerin aklına takılan, kabus olan ve hangi şarkı olduğunu bulmak için oldukça yoğun süreçler geçirmemizden kurtarmakta.

Bulduğunuz bu şarkılardan bir playlist oluşturmak isterseniz sizler için playlist isimleri önerisi de derledik.

Öne Çıkan Yazılarımız