Monitör Önerileri, Alacaklara Tavsiyeler, Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Mönitör nedir?

Monitör bilgisayarımızın ekran kartından çıkan bitleri, verileri anlamlı bir görsel haline getiren aygıtlardır. Bunu ekran kartından çıkan verileri, renk kodları haline dönüştürür ve cihazınızda bulunan pikselleri o renk koduyla boyamasıyla yapar. Görüntü akıcı bir hal haline gelmesi için her saniye, bu pikselleri titreterek değiştirir, buna da hertz denir. Monitörler sayesinde bilgisayarımızdan çıkan verileri bir insanın anlayacağı şekilde görürüz. Monitörler bilgisayarımızın marka yüzüdür desek yanlış olmaz. Bu sebepten dolayı monitörler kullanıcı deneyimini oldukça etkilemektedir. Bilgisayarınız ne kadar güçlü olursa olsun monitörümüzün bize gösterdiği kadarını algılarız. Monitör seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlar monitörünüzü ne amaçla kullanacağınızı belirler ve kullanacağınız amaca en uygun monitörü seçmek sizin için oldukça iyi olacaktır.

FULL + FULL her amaca uygun monitörler elbette bulunmaktadır ama her bir özellik monitörün fiyatını arttırmaktadır. Sadece oyun oynamak için alınacak bir monitörde 144 hz ve iyi bir çözünürlükte olması oldukça önemlidir IPS Panele çok da ihtiyaç yoktur. Ama renklerle işi olan bir tasarımcıysanız da bu sefer IPS Panel sizin için en önemli seçenek olacaktır. Hem 144 hertz hem de IPS Panel olan bir monitör alamaz mısınız? Alabilirsiniz lakin tek bir özellik için 1000 TL gibi bir fark ödemeniz gerekmektedir. Gelin monitör seçerken dikkat edeceğiniz unsurlara göz atalım.

Monitör Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler;

Monitörde Boyut:

Monitörde boyut genellikle inç birimiyle gösterilir. Boyut kullanıcı deneyimini belki de en çok etkileyen faktördür 27 inç gibi bir monitör kullanmakla 18 inç bir monitör kullanmak arasındaki fark inanılmaz farklıdır. Daha büyük ekran uzaktan çalışmaya daha uygundur daha küçük ekran ise laptoplar gibi yakından çalışmaya olanak sağlar. Bu konu tamamen sizin zevkinize kalmış bir konu.

Monitörde Çözünürlük:

Çözünürlük monitörünüzde toplam kaç adet piksel olduğunu gösteren bir ölçüm birimidir. 1920×1080 çözünürlüklü bir monitörün ilk yatay sırasında 1920 piksel olduğunu, ilk dikey sırasında ise 1080 piksel olduğunu ifade eder bu bilgiler ile klasik dikdörtgen alanı formülüyle (2.073.600 piksel) monitörünüzde kaç piksel olduğunu öğrenebilirsiniz. Temel olarak ne kadar çok yüksek çözünürlük o kadar net görüntü vermektedir ama çözünürlük arttıkça monitör maliyeti de artmaktadır. Örneğin 18 inç bir monitörde 1920×1080 çözünürlük oldukça net görüntü verirken, 27 inç monitörde netlik biraz düşecektir bu yüzden monitörünüzün inç/çözünürlük dengesini iyi kurmanız gerekmektedir.

Yenileme Hızı (Hertz)

Yenileme hızı monitörünüzün sanıyede kaç defa titrediğini gösteren bir ölçüm birimidir her titreyişte pikseller değişmektedir. Ne kadar yüksek hertz o kadar akıcı görüntü demektir. Ama hemen hemen her şey 60 FPS bazında kullanıldığından daha yüksek hertz değerine sahip bir monitörde pek de fark edilmez çünkü tüm çıkışlar 60 üzerindendir. Lakın özel işlem gerektiren durumlarda animasyon yapımı oyunlar gibi çıkış verileri çok yüksek olduğundan farklar oluşabilmekte. Kısacası oyun oynamayacaksanız 60+ hz bir monitör işinize pek yaramayacaktır.

Panel (IPS)

Standart panellere kıyasla IPS panellerde ekstra sıvı kristal teknolojisi kullanılmaktadır. Bu panel sayesinde dilediğiniz açıdan ekranı izleyebilir ekstra olarak da kusursuza yakın bir renk tutarlılığı sağlar. Tasarım amaçlı bir monitör arıyorsanız IPS panel olmazsa olmazınız olması gerekmektedir. Standart monitörlere karşın çok daha fazla renk barındıran IPS paneller RGB renklerin hepsini kusursuza yakın vermektedir.

Amaca Göre Monitör Önerileri

Tasarımcılar Nasıl Monitör Seçilmeli?

Tasarım alanında çalışma yapıyorsanız en önemli unsur şüphesiz renklerdir. Doğru renkleri görebilme işinizi doğru yapmanızı sağlar bu sebepten dolayı kullanacağınız monitörde IPS panel olmazsa olmazınızdır.  Bir diğer etken de boyut. Monitörünüzün boyutu sizlere daha geniş çalışma alanı vermektedir bu da yaptığınız işleri daha genel bir plandan görmenizi sağlayacaktır. İşte sizin için ideal ve ekonomik tasarım monitörü özellikleri

Boyut: 24 inç
Çözünürlük: 1920×1080 ya da 4K (bütçenize bağlı)
Ekran oranı: 16 : 9
Yenileme Hızı: 60 Hz
Panel: IPS

Oyuncular Nasıl Monitör Seçmeli?

Eğer bir oyun tutkunuysanız, oyunlar sizin için çok büyük bir zevk aracıdır. Bu oyunların içinde çoğu zaman rekabet faktörü bulunmaktadır. Her saniyenin her hamlenin önemli olduğu bu alanda, oyuncular ekipman konusunda geri kalmamak ister, ekipmanınızın oyun deneyiminizin önüne geçmemesi için, sizlere en optimal monitör özelliklerini listeledik.

Boyut: Fark etmez
Çözünürlük: 1920×1080
Ekran oranı: 16 : 9
Yenileme Hızı: 144 Hz
Panel: Bütçenize göre IPS tercih edilebilir ama oyunlarda çok önemli değildir.
Tepki Süresi: 1 MS

Öne Çıkan Yazılarımız