‘’monokrom’’ kelimesiyle ifade edilir. Siyah beyaz fotoğraflar renkli bir fotoğrafın sonradan düzenlenmesiyle veya fotoğraf makinesinde bulunan monokrom ayarıyla elde edilebilir. Bu tip fotoğrafları çekmeyi sağlayan monokrom fotoğraf makineleri de mevcuttur. Günümüzde telefonlarımıza indirebileceğimiz çok sayıdaki fotoğraf düzenleme uygulamalarıyla da fotoğraflarımızı siyah beyaz hale getirebiliriz.

Neden Siyah Beyaz Fotoğraflar Çekeriz?

İlk fotoğraf makineleri siyah beyazdı. Gelişen teknolojiyle birlikte fotoğraflar renklenmeye başladı. Fakat yine de gerek geçmişe özlem duymaktan, gerekse günümüzde artık siyah beyaz fotoğrafın bir tarz ve bir tutku olmasından dolayı hala birçok kişi tarafından tercih edilen bir fotoğraf çeşididir.Dışarıdan bakıldığında bu fotoğrafları çekmek kolay gibi gözüktüğünden, fotoğraf çekmeye yeni başlayanların en çok tercih ettiği yöntemlerden birisidir. Fakat iyi fotoğrafların ortaya çıkması göründüğü kadar kolay değildir. Siyah beyaz fotoğraflarda ışık, renklerden daha önemlidir. Kontrast, ışık gibi teknikleri tecrübe edip öğrenmek daha iyi fotoğrafların ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Zıtlıkların uyumu olan siyah beyaz fotoğrafların popülerliğini sürdürmesinin birçok sebebi vardır. Bunlardan birisi, oluşturduğu dramatik yapıyla fotoğrafın anlamını güçlendirmesidir. Fotoğraftaki karmaşıklığı gidererek asıl konuya odaklanmayı sağlar. Hem sadeliğin yansımasıdır, hem de vurgunun. Siyah beyaz fotoğraflarda kontrastın yüksek olması sebebiyle ayrıntıları kolayca yakalarız. Özellikle portre fotoğrafçılığında siyah beyazın tercih edilmesinin sebebi budur. Yüzdeki duygu belirginleşir, kusurlar azalır ve sade bir güzellik ortaya çıkar.

Siyah Beyaz Fotoğrafların Özellikleri Nelerdir?

Siyah beyaz olan fotoğraflardaki gerçek renkler, izleyenlerin hayal gücüne emanet edilir. Tıpkı kitap okurken zihnimizde canlandırdığımız insanlara benzerler. Karakterin saç rengi, boyunun uzunluğu gibi bilgiler önümüzdedir, onu yaratmak ise zihnimizin işidir. Siyah beyaz fotoğrafta ise bu karakterler veya objeler bellidir, burada hayal gücüne bırakılan şey renklerdir. Bu yüzden gizemli bir yönü vardır.Hepimizin bildiği gibi renklerin dili çok şey anlatır. Siyah beyaz renkteki fotoğraflar hüznü ya da bir olumsuzluğu göstermek için birebirdir. Aynı zamanda fotoğrafa nostaljik bir hava katar.

Siyah beyaz fotoğrafları neden çektiğimizi ve fotoğrafa kattığı etkileri kısaca sıralayalım:

-Hataları gizler

-Herhangi bir unsuru vurgular, belirginleştirir

-Nostalji katar

-Dramatik yapıyı öne çıkartır

-Sadeleştirir

-Taklit etmek için çekilebilir

Yazar: Ceren Turan