Neden Tiktok ya da Tiktok’u neden diğer sosyal medya mecralarından ayırıyoruz?

TikTok’un Diğer Sosyal Medya platformlarından farkı;

Öncelikle tiktok diğer sosyal medya mecralarından farklı bir platform. Çünkü diğer sosyal medya mecralarına baktığımız an Twitter’a da baktığınız zaman Facebook’a da baktığımız zaman instagram’a da baktığınız zaman Linkedin’e de baktığınız zaman göreceğiniz şey şudur;  Bir arkadaş grubu var, bir arkadaş çevresi var ve bu arkadaş çevresi kendince bir etkileşime giriyor. Bunun yanında diğer dış sayfalardan da etkileşim alıyor. Yani tüketim amaçlı giriliyor ama sadece tek amacı tüketim değil dijital sosyalleşme olarak da kullanılan haberleşme, mesajlaşma gibi aktiviteler bu tarz uygulamalarda daha ağırlıklı.

Baktığımız zaman Tiktok’ta ise olay tamamen farklı. Olay tamamen üretici ve tüketiciyi en hızlı bir şekilde bir araya getirmek. Youtube’da son zamanlarda Shorts diye bir uygulama çıkardı. aynı tiktok mantığı kısa videoları Shorts kısmından keşfe çıkarıyor. Ama tabii ki tiktok’un şuanki popülerliği aşırı fazla ileride Shorts için ne olur bilemeyeceğiz. Bunun yanında Tiktok’un keşfet mekanizması bence tiktok’u Içerik üreticilerin tercih etmesinin en büyük sebebi. Instagram’da bir keşfetme mekanizması, bir sayfa büyütmek, Bu tarz şeyler oldukça zor. Ya gerçekten kaliteli sahip olacaksınız ve hatta reklam vermek zorunda kalacaksınız. Diğer platformlara baktığımızda, İnsanlara ulaşmak gerçekten zor. Çünkü bunun sebebi şu: Instagram keşfete çıkarırken çok daha seçici davranıyor, bir içeriği çok daha fazla algoritma dan geçiriyor. Neden? Çünkü insanlar Zaman Kavramı’nın Instagram da daha uzun. İnsanlar Instagram’da zaman harcarken daha detaylı daha çok kafa yorarak daha fazla bir gönderiye daha fazla zaman ayırıyor. Okuması yazması yorumları daha fazla zaman harcanıyor. Ama Tiktok’a 15 saniyelik videolar ile çok hızlı bir tüketim mevcut. Bu hızlı tüketime hızlı içerik gerçekten dayanmıyor. Baktığınız zaman içerik kıtlığı gerçekten mevcut. Bu kadar üreticiye rağmen, hala içerik kıtlığı mevcut.

Tiktok’ta Keşfete Çıkma Keşfet algoritması,

Öncelikle bunu belirtmek isterim. Tiktok’ta gerçekten eğer ortalama ya da ortalamanın üstünde bir kaliteli içeriğiniz varsa insanları ilgi çekebilecek insanların yorum yapabileceği insanların bir şekilde sizinle etkileşime girebileceğini düşündüğünüz bir içeriğiniz varsa bu etkileşime giriyor. Kaçarı yok çünkü insanlar, bakıyor, görüyor, yorum yapıyor. Yapılan her yorum, videoda geçirilen her süre algoritma tarafından kaydediliyor ve artı puan olarak size yazıyor ve inanılmaz hızlı bir derecede çok iyi yer görüntülenmeler alabiliyorsunuz. Bir bakmışsınız 200,000 Bir bakmışsınız 300,000 Bir bakmışsınız 1000 takipçi gelmiş, bir bakmışsınız 2000 takipçi gelmiş. bir bakmışsınız 3000 takipçi gelmiş. Bu şekilde inanılmaz hızlı büyüme kat edebiliyorsunuz.

Tiktok’un diğer Platformlara kıyasla artıları ve eksileri;

Tiktok’ta en önemli artısı bence keşfet algoritması. Bunun yanında diğer platformlardan dezavantajı kitleniz çok bağlı değil. Tüm diğer platformlarda, insanlar bir içerik üreticisiyle daha fazla vakit geçirebiliyor. Özellikle Youtube, Twitch gibi bildiğimiz platformlar en değerli izleyicileri barındırıyor.

Canlı yayınının Önemi;

Bildiğiniz gibi canlı yayın izleyicileri, üretici için en çok vakit harcayan izleyicilerdir. Bunu herkes bilir. En değerli izleyiciler canlı izleyicileridir. Canlı yayında Kurgu genelde çok olmaz. İnsanlar direk seninle zaman geçirir. 1, 2 saatten de aşağı geçirmez ortalama. Canlı yayın izleyicileri sizi seven izleyiciler, Size zaman ayıran izleyicilerdir. bir kere bakıp çıkan izleyiciler değildir. Bu yüzden canlı yayın izleyicilerinin birinci sıraya koyabiliriz.

TikTok’a Kıyasla Youtube

İkinci sırada en çok zaman harcanılan platform olarak Youtube diyebiliriz. Youtube gerçekten hem kişilerin yükselişi hem de gerek ticari, gerek marka olarak iyi bir platform Bence en iyisi denilebilir. Youtube’ta eğer gerçekten kaliteli bir içerik üreticisiyseniz, iyi bir yerlere gelirsiniz ama Youtube’daki keşfetme mekanizmasında birazcık sıkıntılar var. İkinci sırada sağladığı izlenme süresiyle olan Youtube geliyor.

TikTok’a Kıyasla Instagram

Bir tık daha keşfet algoritması iyi bir tık daha az zaman harcanılan uygulama olan Instagram Instagram’da da gerçekten sizin hayatınızı merak eden insanlar. Size değer veren insanlar sizi takip etmek isteyen insanlar takip ediyor. Tiktok’a geldiğimizde ise bu durum tamamen değişiyor. Tiktok’ta şu var insanlar takip takipçi sayısına bakmıyor çünkü orada herhangi bir statü belirtisi yok. Instagram’a baktığımızda bir statü belirtisi vardı. Atıyorum mesela takipçi sayısı takip sayısından her zaman fazla olmalı falan gibi durumları insanlar düşebiliyor ama Tiktok’ta bir bakıyorsun birisi 4000 kişiyi takip etmiş 3000 kişiyi takip etmiş. Yani bu gayet normal ve kullanıcı bundan rahatsız olmuyor. Tüketici tarafı rahatsız olmuyor. Bu yüzden takipçiler de çok sağlıklı takipçiler değil yani sizi sadece takip eder ve ana sayfasına düşecek seçilen bir içerik üreticisi haline getiriyor.

İzleyicilerin platformlara göre kalitesi

bence örnek olarak vereceksek, 3000 anlık izleyici dersek bir canlı yayın platformu olan Twitch’den bahsediyorum. Bin anlık izleyicinin değeri; Youtube’da 20.000’dir İnstagram’da 30.000-40.000’i bulabilir. İnstagram’a ne kadar ağırlık verdiğinize göre değişebilir. ama kesinlikle ve kesinlikle Tiktok’ta  100.000 takipçiye denk olabilir.