Öğrenciyken Para Kazanmanın Yolları Nelerdir?

Üniversite zamanlarımız, çoğumuzun para sıkıntısı çekerek geçmektedir. hernekadar ailelerden destek görsek de ( bazı kişiler görmeyebilir) elde ettiğimiz gelir, hedeflerimiz için veya rutin yaşantımız için yeterli olmayabilir Bu yüzden hem üniversitemizi okumak hem de bu dönemde biz zorlamadan para kazanabileceğimiz işlere ihtiyaç duyarız. Bu para kazanma sürecinde en önemli olan şey, yaptığımız işin okulumuzun önüne geçmemesi ve okulumuzdan arta kalan bu boş zamanı verimli değerlendirmemizdir. Bu yüzden öğrencilik döneminde para kazanırken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta yaptığımız işin okulumuzun önüne geçmemesidir. Hem okulumuzun önene geçmeyip hem de bizi zor duruma sokmadan para kazanabileceğimiz çalışma metotları bulunmaktadır. Bu yazımıza sizlere bu çalışma metotlarından bahsedeceğiz.

Üniversite Öğrencisi Nerede Çalışabilir;

Üniversite öğrencileri, okulları sebebiyle, ders saatinde, derslerinde olması gerektiğinden, çalışacak olan işin, ders saatlerinin dışında olması önemlidir. Genelde çoğu iş sabah 9’dan 6 arası olduğundan, öğrenciler için bu zaman aralığı çok uygun değildir. Bu saatlerde genellikle öğrencilerin, üniversitede kendi dersi vardır. Ne kadar üniversite öğrencisinin dersleri yoğun olsa da bazı günleri veya dersten sonraki zamanları boş olabilir. Bu zamanları değerlendirmek isteyen öğrenci bu zamanlarda çalışabileceği işleri bulmak isteyebilir. Genel olarak öğrencilerin yaptığı işler aşağı yukarı bellidir. Bugünkü yazımızda sizlere bu işlerden bahsedeceğiz ve artıları ve eksi yönlerine az çok değinmeye çalışacağız.

Part-time Çalışmak

Ortalama bir üniversite öğrencisi haftanın minimum 3 gününü okulda geçirir. Geçirdiği zamana ekstra olarak verilen ödevler, projeler, vize final zamanları öğrencinin gün içindeki zaman aralığını oldukça kısıtlar. Bu yüzden öğrenci kendi ihtiyaçlarının az-çok karşılayabilmek için bütün bu stresten geriye kalan zamanları da değerlendirmek için çalışmak isteyebilir. İşyerleri part time çalışma modelinde personeller aradığını söyleyebiliriz. Firmalar part time elemanlar sayesinde çok daha esnek çalışma saatlerine vermiş olduğu hizmeti yayabilirler. Bu da firmaların part time eleman çalıştırırken elde ettiği avantajlardan birisidir. Eğer bir part time iş bulursanız ders saatlerinizi müdürlüğünüzle paylaşarak çalışma saatlerinizi ders saatlerinizi hazırlamasını isteyebilirsiniz. Ders saatlerinize ve haftalık planınıza göre part time bir iş modelinde çalışmak oldukça yararlı olacaktır.

Garsonluk/Kobilik Yapmak

Garsonluk, genellikle çok yorucu bir meslek olduğundan dolayı, çok yüksek saatler boyunca çalışmak, çok mümkün olamayabilir. Bu yüzden daha az saatle haftanın önemli kesimlerinde part time çalışarak, bu tarz işlerde çalışabilirsiniz. Garsonluk yapılan yerler daha çok kafeler, restoranlar gibi yerler olduğundan, bu yerler çok fazla kurumsal bir yapıda değildir. Bu yüzden daha kısa zamanlı çalışmak istediğiniz dönemlerde garsonluk yapmak, iyi bir tercih olabilir. Garsonluk işinde gir çık yapmak veya günübirlik paranızı almak daha kolaydır. Günlük veya anlık paraya ihtiyacınız varsa garsonluk yapmak iyi bir tercih olabilmektedir.

Part-time satış sorumlusu ve ya müşteri temsilciliği

Giyim veya benzeri mağazalar, günün yaklaşık 14 saati açık olmaya özen gösterirler. Ama kanunlar gereği çalışma saatleri 14 saat olmadığından dolayı değişimli bir vardiya metodunu, personelleri arasında uygularlar. Normal Günlük çalışma saatlerinin, dışında kalan zaman için mağazalar, genellikle part time elemanları tercih edebilirler. Öğrenciler için de bu mağazalarda çalışmak hem düzenli para ve iş kaynağı olabilir, hem de genellikle bu mağazalar kurumsal mağazalar olduğundan sosyal haklardan da yararlanabilirler. Aynı zamanda çalışma saatleri genellikle okul sonrası dönemlere ayarlandığı için bu çalışma modeli okulumuza engel olmamaktadır.

Kuryelik/Depo İşleri

Kuryelik ve depo işleri genellikle var olan işe yardımcı olan işlerdir. Bu işler genellikle günün belli bir saatlerinde yoğun olabilir veya halledilmesi gerekebilir. Bu yüzden firmalar günün önemli saatlerinde yardımcı elemana ihtiyaç duyabilirler. 4-5 saatlik yoğun sipariş dönemlerinde kuryelik yapmak öğrenciler için iyi bir seçenek olabilir. Ya da haftanın belirli günlerinde deponun düzenlenmesi gibi angarya işleri yaparak öğrenciler, bu çalışma metodunda okuluna engel olmadan çalışabilirler.

Evden/İnternetten Çalışarak Para kazanmak

Para kazanmayı Çoğu kişi, düzenli olarak bir yere giderek, oranın işlerini yapma karşılığında bir ödeme alınması olarak bilirler. Ama bazı zamanlarda bu şekilde çalışmamız müsait olmayabilir ve evden çalışmanız gerekebilir. Gerek okulumuzun temposu, gerekse diğer sebepler evden çalışmamıza sebep olabilir. Bu yüzden evden çalışılacak ve evden bir şekilde para kazanılabilecek işlere ihtiyaç duyabiliriz. Bu şekilde para kazanmak Tabii ki mümkündür. Evden de bir artı değer veya emek yaratabilir veya bir firmanın iş sürecine destek olabilirsiniz.

Freelance Hizmet Vermek

Evden çalışmanın en popüler metotlarından birisi ise freelance olarak hizmet vermektir. Kendi yeteneklerimiz doğrultusunda, internet üzerinden birçok iş imkânı veya para kazanma yolu bulabilirsiniz. Firmaların veya kişilerin ihtiyacı olan, ufak ama yapılması gereken işleri yaparak evden de öğrencilik döneminde para kazanmanız mümkündür. Genelde freelance olarak yapılabileceğini işler şu şekildedir;

  • Grafik tasarım
  • Metin yazarlığı
  • Çeviri işlemleri
  • Sanal asistanlık
  • Veri düzenleme
  • Web tasarım
  • Sosyal medya yönetimi

Gibi işler sayesinde, freelance olarak iyi kişilere veya kurumlara öğrencilik döneminde hizmet verebilirsiniz.

Özel Ders Vermek

Eğer üniversite okuyorsanız, bir alanda kendinize oldukça güveniyorsanız, bu alanda para kazanmanın en iyi yollarından birisi, bu konu hakkında özel ders vermektir. Bu ilgi alanın yanı sıra, lise öğrencilerinin derslerine yardımcı olmak için ve kendilerini geliştirmek için özle der vererek, özel ders yelpazenizi genişletebilirsiniz.