Oyunlarda Machtmakining MM ne demek?

Oyun oynarken birçok bilmediğimiz kelime ile karşı karşıya kalabilmekteyiz. Çoğu zaman takım arkadaşlarımızın söylediği veya sosyal medya platformlarında eğlenceli bir gönderi gördüğümüzde anlamını bilmediğimiz için eğlenemediğimiz kelimeler ve terimler bulunabilmektedir. Bu terimlerden birisi de ‘MM’ kısaltmasıdır. MM kısaltmasının açılımı matchmakingdir. matchmaking kelimesindeki 2 M harfinin birleşmesiyle oyunlarda çok sıkça karşımıza çıkan, MM kısaltması meydana getirmiştir.

 

Macht Makining Nedir?

MM kısaltmasının açılımı olan matchmaking, genellikle rekabetçi oyunlarda oldukça karşınıza çıkmaktadır. Rekabetçi Oyun oynamak isteyen oyuncular, bir araya gelip, bir lobi oluşturması, oluşturulan bu lobi sayesinde, rakip aranması ve oyunu oynanması gerekmektedir. Bu oldukça karmaşık bir sistemdir. Oyunun kendi dinamikleri ve rütbe sistemleri olmasından dolayı her oyuncu her oyuncuyla rekabetçi alanda karşılaşamamaktadır. Eğer matchmaking sistemi olmadan bir oyun oynamak istesek, bu karşılaşma çoğu zaman adil olmayacaktır. Bunun sebebi oyundaki rastgele oyuncuların içinden ve herhangi bir yetenek havuzu olmadan seçim yapıldığında, iki takım arasında dengesiz bir oluşum meydana gelecektir. Her takımın oyuncularının yeteneği farklıdır. Oyunlar rekabetçi oyunlarda, bu dengesiz oluşan takımların, önüne geçmek için kendi içinde bir puanlama sistemi meydana getirmektedir. Bu puanlama sistemi sayesinde, oyuncular kazandığı maçlar, elde ettiği başarılardan puan kazanmakta ve kendi sınıfını oluşturmakta. Bu oluşturulan sınıf sayesinde yetenek grubunun tam olarak ne olduğunu bilebilecek, bu belirlenen yetenek grupları sayesinde oyunu kendi içindeki eşleştirme sistemiyle, oyuncular kendi eşit yetenek guruplarına karşı oyun oynayabileceklerdir. Tüm bu yapılan sisteme ve eşleştirme olayına matchmaking denmektedir. Bunu da oyuncular kendi dillerinde MM olarak kısaltmıştır.

Cs:Go’da MM ne demek?

CS GO rekabetin çok yüksek olduğu bir FPS oyunudur. FPS oyunlarında genellikle çok büyük bir yetenek seviyesi bulunmaktadır. Oyunda her ne kadar adil bir şekilde başlanılsa da oyuncular arasındaki bu yetenek farkı, adaleti bozmaktadır. Bu yüzden CS GO sistemi kendi içinde bir rütbe ve eleme sistemi getirmiştir. Bu rütbe sistemi sayesinde kişiler kendi yetenek grubuna karşı oyunları oynayabilecektir. Örneğin MG rütbesindeki bir oyuncu silver rütbesindeki oyunculara karşı oynamayacaktır. Bu sistemi CS GO içindeki matchmaking gerçekleştirmektedir. Rütbe sistemi dışında matchmaking eşleşmesinde önemli olan bir faktör de Güven faktörüdür. Güven faktörü de oynanacak olan hesabın oyun içindeki, davranışlarına, güven faktörüne göre eşleşmesine sebep olmaktadır. Eğer güvenli bir hesabınız varsa hile gelme olasılığını bir hayli düşmektedir.

League Of Legends MM Ne demek?

League of Legends oyununda, CS GO’ya benzeyen bir eşleştirme sistemi bulunmaktadır, tam olarak bu oyunda da oyuncular kendi yetenek havuzundaki oyuncularla oynamaktadır. Ama League of Legends oyununda her oyun başı puan kazanıldığından, seviyeler çok daha belirgin haldedir. Bu da matchmaking sistemini bir hayli etkilemektedir.