P2W Nedir? Pay To Win Oyun Ne Demek?

P2W kelime anlamı olarak, Pay To Win anlamına gelmektedir. Bu kelime dilimize ‘kazanmak için öde’ anlamında da çevrilebilir.  2’nin tam olarak ne anlama geldiğini çözemediyseniz, yabancılar İngilizcede To kelimesini, okunuş olarak çok benzer olduğundan ‘2’ şeklinde sıkça göstermektedirler. İnternette, oyunlarda ve daha birçok alanda bu terim karşımıza çıkmaktadır.

Pay To Win Ne Anlama Gelir?

Pay To Win, bir oyunu kazanmak veya herhangi bir başarımı, elde etmek için emek harcamak yerine, oyunun veya sistemin size sunmuş olduğu imkânlar sayesinde, para Ödeyerek, emek harcamadan bu başarımların kazanılmasına denir. Genellikle oyunlarda kullanılan bu Terim, oyuncular tarafından çok iyi anlamlı olarak kullanılmaz. Oyunları genellikle eğlenmek için oynayan kişiler, oynadığı her oyunda, oyuna harcadı her zamanda ve emekte oyun üzerinden başarım kazanırlar. Harcadığı emekler, kazandığı başarılar sayesinde karakterini güçlendirir, yeni ekipmanlar kuşanabilirler. Ama Pay To Win olarak, nitelendirilen oyunlarda oyunun kendi içinde kullanıcıların, Oyuna para ödeyerek herhangi bir emek, zaman harcamadan kolay yoldan, bu başarıları elde etmesini sağlayan bir market bulunur. Yani bir nevi legalleştirilmiş hile olarak görebiliriz.

Pay To Win’in Kısaltması

Pay To Win internet dilinde çok sık kullanılan bir kelime olduğundan, sık kullanılan kelimeler genellikle kısaltma işlemini uğrar. Pay To Win kısaltması ‘P2W’ şeklindedir.

Pay To Win Oyunların Özellikleri;

Oyunlar yapımcı firmalar tarafından, yapımcı firmaya para kazandırılması için yapılır. Bu doğal bir şeydir. Yapımcı firmalar genellikle oyun içinden para kazanmak için oyun içi market barındırırlar.  Kimi oyunlar, bu Market içinde oyun oynayışına etki etmeyen kostümler satarken,  kimi oyunlar oyuna direkt etki eden eşyaları bu market üzerinden para karşılığı satmaktadır. Zaten bu oyunlara da Pay To Win oyunlar denmektedir.  Bir oyunun Pay To Win olup olmadığını anlamak için, Pay To Win oyununun özelliklerini bilmek gerekir. Pay To Win oyunların belli başlı özellikleri şu şekildedir;

  • Oyun içi mağaza olması ve bu mağazada gerçek para karşılığı oyuna etki eden eşyaların satılması,
  • Oyuncular arasında eşya sebepli ciddi seviye farklı olması,
  • Bölümlerin, para karşılığı geçilmesini sağlayan sistemlerin olması,
  • Çok güçlü özellikler veren eşyaların olması,
  • Oyun içinde özel erişim sağlanabilecek Premium, VIP gibi yerlerin olması,

Gibi özelliklerin varlığını kontrol ederek, bir oyunun Pay To Win olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Pay To win Oyuncuları Nasıl Etkiler?

 Oyuncular, oyunu çoğu zaman keyif almak için oynar. Ve çoğu oyuncu, oyunu kazandığı zaman keyif alır. Pay To Win oyunlarda para karşılığı çoğunluk oyuncu kitlesinden daha farklı özellikler kazandığınızdan dolayı, çoğu oyuncuyu oyuna para yatırdığınız için yenebilirsiniz.  Bu da çoğunluk tarafından hiç sevilmeyen bir şeydir.  Kimi oyuncu oyunu emek vererek oynamak ister kimisi de oyuna para yatırmak istemez. Çoğunluk tarafından Pay To Win oyunlar sevilmez ve tercih edilmezler. Pay To Win oyunlar oyunu kötü yönde etkiler.