Pixel Art Nedir? Nasıl Yapılır?

- Advertisement -

İçindekiler

Pixel; dijital bir görselin en küçük birimine verilen addır. Pixel Art ise bu en küçük dijital birim olan pixel ile oluşturulmuş görsel çalışmanın adıdır. Pixel Art ilk olarak dijital oyunlar ile hayatımıza girdi. Ve son birkaç yıl içinde olağanüstü gelişerek ve farklı şekillerde harmanlanarak ciddi bir popülarite ile getiri sağladı. Minecraft oyunu bu sanatı hayatımıza dahil eden en popüler oyunlar arasındadır.

Öncelik olarak küçük pixellerle daha çok verim almak maksadıyla yapılan Pixel Art çalışmaları, teknolojinin gelişmesiyle oyunlardaki yaygın kullanım etkisini kaybetti. Ancak bu çalışmaların nostaljik tarafı, Pixel Art’ın popülerliğini kaybetmesinin önüne geçti. Sanal sanat furyasının başlamasıyla altın çağını yaşayan NFT( Non-Fungible Token), Pixel Art çalışmalarının artık daha çok sanat için yapılmasına katkı sağladı.

Nasıl Pixel Art Yapılır?

Pixellerin tek tek yerleştirilmesiyle oluşan resimlerin, oluşturulma süreçleri oldukça yorucudur. Belli başlı yöntemlere dayanan pixel sanat çizimi ve üretiminin farklı yolları vardır. Her sanatçı, kendisini rahat hissettiği yönteme göre çalışır. Bu yöntemler sırasıyla; referans alma, taslak hazırlama, şekillerle çizme, renklendirme ve gölgelendirme aşamalarından oluşmaktadır. Bu işlemleri kolaylıkla yapan ve herkesin pixel art çalışmasına olanak sağlayan uygulamalar ve programlar mevcuttur.

Pixel Art’ın Özellikleri Nelerdir?

Dijital sanat olan NFT’nin ilk ve en eski uygulamalarından olan Pixel Art’ın kullanım alanları çok çeşitli olup, her kullanıcıya göre değişiklik göstermektedir.

Bu sanat, sanatçısının yüksek titizlik derecesinde olmasını gerektirir. Pixel sanatçısı, her pixelin yerleşimini özenle gerçekleştirmelidir.

Pixel sanatı çevrimiçi topluluğunun günden güne artması, bu sanatla ilgilenen tasarımcıların daha yaratıcı ve ilgi çekici eserler ortaya çıkarmasını sağlamıştır.

Pixel Art NFT Olarak Satılabilir Mi?

Nft; Türkçe’ye değişimi mümkün olmayan çip ve jeton olarak çevrilebilir. Özel yöntemlerle blockchain alt yapısında tescillenen NFT, son birkaç yılda çılgın bir popülerlik yakalamış durumda.

Türk NFT sanatçısı Murat Pak, tek bir pixelin satışını Sotheby’s müzayedesinde 1,36 milyon dolara sattı. Bu durum pixel art çalışmalarının NFT’ye çevrilerek satışını mümkün kıldı. Yine pixel sanat portreleri blockchainde tescil ettirilip NFT olarak satışı yapılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Yazılarımız