Filmler genel olarak diline, yılına, yönetmenine, ülkesine, konusuna vs. gibi unsurlara göre kategorilere ayrılmaktadır. Film türü dendiğinde ise bahsedilen şey filmlerin konularına göre kategorilere ayrılmasıdır. Bir film izleyeceğimiz zaman, genellikle filmleri bu kategorilere göre seçip izleriz. Bu kategoriler izleyicilere filmler hakkında genel bir bilgi vermektedir. Bu bilgi çerçevesinde izlediğimiz filmlerin bize uygunluğunu ve vadettiği konuyu değerlendirmiş oluruz. Film çeşitleri alt kategorilere ayrılarak izleyiciye daha fazla bilgi sunmaktadır.

Kimimiz aksiyon, macera filmlerini severken kimimiz dram, bilim kurgu filmlerini tercih ederiz. Ruh halimize ya da zevkimize göre değişkenlik göstermektedir. Türler çoğunlukla birbirleriyle iç içe geçmiş durumdadır.

Film türleri genel olarak şöyledir:

Dram Filmleri

İçerisinde acıklı, hüzünlü hikâyeler barındıran filmlerdir. Genellikle gerçek veya gerçek olması mümkün olan olay ve kahramanlar vardır. Bu sayede dram duygusunu izleyiciye daha yoğun ve doğru şekilde aktarmayı amaçlar. Seyirciler bu tür filmlerde genellikle kendi hayatlarından kesitler bulabilir, kendilerini izledikleri karakterlerle özdeşleştirebilirler.

Tarihi Filmler

Tarihte yaşanmış bir olayı ve içinde bulunduğu dönemi, karakterleri ve çevreyi aktaran film türüdür.

Biyografi-Otobiyografi Filmleri

Biyografi, bir kişinin yaşamını anlatan hikayelerdir. Otobiyografi ise kişinin kendi hikayesini aktarmasıdır. Bu türler gerçekten var olmuş kişi ve yaşanmış olaylara dayanan filmlerdir.

Aksiyon Filmleri

Aksiyon filmi dendiğinde akla genelde takip-kovalamaca sahneleri gelmektedir. Ayrıntılı dövüş, şiddet sahneleri yer alan aksiyon filmleri, izleyicide heyecan yaratacak hızlı ve tehlikeli sahnelere yer vererek izleyici filmin içinde tutmayı veya içine çekmeyi amaçlar. Genellikle ortada bir tehlike vardır ve kahramanlar bu tehlikeden sıyrılmaya çalışırlar. Bu kahramanlar genellikle işinde hünerli kişilerdir. Bu hünerleri sayesinde genellikle filmin sonunda tehlikeden sıyrılmış olurlar. Filmlerin içinde sık sık casuslar, ajanlar, polisler, hırsızlar görmek mümkündür. Ayrıca aksiyon filmleri macera ve gerilim filmleriyle de yakından ilintilidir, bu üç tür birbirlerini beslerler.

Macera Filmleri

Heyecanlı, içinde keşifler görebileceğimiz (örneğin ayak basılmamış bir ada), ilginç ve riskli olaylar barındıran filmlerdir.

Romantik Filmler

Aşk, tutku ve duygusallığı içeren filmlerdir. Romantik komedi, romantik dram gibi alt türleri vardır.

Komedi Filmleri

İzleyiciyi güldürmeyi ve eğlendirmeyi amaçlayan filmlerdir. Olaylar abartılı bir şekilde anlatılır ve karakterler genelde abartılı hareketler yapar. Genellikle mutlu sonla bitmektedir.

Suç/Polisiye Filmleri

Adından da anlaşıldığı üzere İçerisinde suçun, suçlunun ve polisin bulunduğu film türüdür. Sürükleyiciliği yüksektir. Mafya filmleri bu türün içerisine girmektedir.

Belgesel

Gerçek hayattan alınan bir olayı estetik kaygılar güderek doğal akışına göre ele alan film türüdür. Belirli bir araştırma gerektirir. Tarih, spor, doğa, arkeoloji, gezi gibi birçok alt türe ayrılmaktadır.

Bilim Kurgu Filmleri

Uzay mekiklerin, robotların sıklıkla kullanıldığı, çoğunlukla gelecek zamanda olabilecek olayları konu alan filmlerdir. İçerisinde teknolojik ögeler barındırdığı gibi zaman yolculuğu, dünya dışı canlılar, yabancı gezegenler de vardır.

Fantastik Filmleri

Mitoloji, sihir, büyü gibi unsurların hayal gücüyle harmanlandığı filmlerdir. Gerçekte var olmayan yer, mekân ve karakterler kullanılır.

Korku Filmleri

Gerilim türüyle de ilintili olan korku filmleri seyircide korku, tiksinti, heyecan uyandıran filmlerdir. Doğaüstü olaylar ve karakterler yer alır. Hayalet, cin, yaratık, vampir, zombi filmleri gibi alt türlere ayrılır.

Gizem Filmleri

Gizem filmleri izleyicide merak uyandırmayı amaçlayan filmlerdir. Genellikle izleyici filmi izlerken kendini onlarca senaryo yazıp olayları tahmin etmeye çalışırken bulur. Gizem unsuru filmin çekiciliğini arttırdığı gibi, izleyicide bu katılım havasını uyandırdığı için de tercih edilebilir bir türdür.

Gerilim Filmleri

Gerilim filmleri merak unsurunu uyandırarak seyircide heyecanı arttırmayı amaçlayan bir filmi türüdür. Yavaş kamera hareketleri, kullanılan bazı sesler her an bir şey olacakmış gerilimini vererek izleyiciyi heyecanlandırır. İzleyiciyi şaşırtmaya, şok etmeye yönelik hareket eder.

Animasyon Filmleri

Birden fazla resmin arka arkaya getirilmesiyle elde edilen hareketli görüntülerden oluşan filmlerdir. Bilgisayar teknolojisinden faydalanılarak yapılmaktadır.

Savaş Filmleri

İçerisinde savaş olan, olayların savaş ve çevresinde geliştiği filmlerdir. Gerçek hayattan da alınabildiği gibi tamamen hayal ürünü de olabilirler.

Yazar: Ceren Turan