Sosyal medya paylaşım saatleri

Sosyal medyada doğru paylaşım saatleri, hedef kitlenin çevrimiçi olduğu saatlerdir. Bu saatler, farklı sosyal medya platformlarında farklılık gösterir. Aşağıda, farklı sosyal medya platformları için doğru paylaşım saatleri hakkında genel bir tablo verilmiştir:

Sosyal Medya PlatformuDoğru Paylaşım Saatleri
FacebookPazartesi-Cuma günleri 09:00-13:00 arası, Cuma günleri 12:00-15:00 arası
InstagramPazartesi-Cuma günleri 09:00-11:00 arası, Salı günleri 18:00-20:00 arası
TwitterPazartesi-Cuma günleri 12:00-15:00 arası, Perşembe-Cuma günleri 9:00-10:00 arası
LinkedInSalı-Perşembe günleri 10:00-11:00 arası, Çarşamba günleri 12:00-13:00 arası
PinterestCumartesi-Pazar günleri 08:00-11:00 arası, Cuma günleri 15:00-18:00 arası
YouTubeSalı-Cuma günleri 12:00-16:00 arası, Cumartesi-Pazar günleri 09:00-11:00 arası

Tablodaki saatler, genel olarak hedef kitlenin çevrimiçi olduğu saatleri yansıtmaktadır. Ancak, her hedef kitle farklıdır ve bu saatler her zaman geçerli olmayabilir. Bu nedenle, doğru paylaşım saatlerini belirlemek için kendi hedef kitlenizi izlemek ve analiz etmek önemlidir.

Sosyal Medya Paylaşımları Nasıl Olmalıdır?

Sosyal medya günümüzde insanların çokça vakit geçirdiği bir mecra olmuştur. Nerdeyse her sosyal medya kullanıcısı ortalama günde bir saat, bulunmuş olduğu platformu takip ediyor, gelişmeleri öğrenmek istiyor. Sosyal medya kullanımı, internette harcanan zamanın %33’ünü kapsamaktadır. Türkiye’de ise ortalama harcanan zaman sosyal medya için 3 Saat 15 dakikadır. Bu kadar yoğun harcanan zaman olduğundan, kullanıcıları doğru zamanda yakalamak önemlidir. Markanız ve ya kendiniz için kullanıcıların sosyal medyada zaman harcaması, gelişiminiz için oldukça önemlidir. Bu yüzden kullanıcıları doğru zamanda yakalamak, onlara kendinizi göstermek için elde edilen analizler doğrultusunda, kullanıcılarınızın en yoğun aktif ortalaması olduğu zamanda paylaşım yapmanız gerekmektedir.

Prime Time Nedir? Sosyal medya Prime Time dönemi

Prime time bir radyoculuk ve yayıncılık terimidir. Prime time, kullanılan aracın ve ya platformun ortalama olarak en aktif olduğu zamanı gösteren bir zaman aralığıdır. Her araçta ve platformda ve hedef kitleye göre değişiklik göstermektedir. Örneğin radyoculukta, iş çıkışı olan saat 18.00 ile başlar ve trafik yoğunluğunun da hesaba katılmasıyla, saat 22.00’a kadar devam eder. Televizyonda ise bu oran insanların, rahatlamak ve dinlemek için zaman geçirdiği olan, 20.00 – 23.00 arasında gerçekleşmektedir. Sosyal medya platformlarında bu saat aralığı televizyona benzese de televizyon ile aralarında ufak tefek farklılıklar vardır. Televizyonun aksine sosyal medya platformlarına insanlar mobil cihazlarından, istediği zaman, istediği yerde, bağlanabilir. Bu yüzden, çok daha geniş bir zaman aralığı sosyal medya platformları için prime time diyebiliriz. İş ve mesai saatlerini geride bırakırsak, Sosyal medya platformları için Prime Time, 18.00-00.00 Diyebiliriz

Neden Prime Timeda Paylaşım Yapmalıyız?

Prime time tanımı geriği insanların en çok vakit harcadığı dönem olduğundan ve bizim de amacımız kullanıcılara ulaşıp, kendimizi göstermek olduğundan, kullanıcıların en aktif olduğu zamanda paylaşım yapmamız en doğru seçim olacaktır. Aksi takitirde kimsenin aktif olmadığı dönemde yapılan paylaşımlar, profil ziyaretleri dışında kimse tarafından görüntülenme alamayacaktır.

Doğru Saatte Paylaşım Yapmanın Yararları;

  • Hedef kitlenize optimal seviyede ulaşım sağlarsınız
  • İnsanların gözlerinin önünde olursunuz.
  • Akılda kalır, insanların sizi unutmamasını sağlarsınız.
  • Gönderilerden aldığınız etkileşim daha fazla olur
  • Satış odaklı bir strateji üretiyorsanız, satışlarınızın daha fazla artmasını sağlarsınız
  • Daha fazla izlenme elde edersiniz.

İnstagram’da Hangi Saatte Paylaşım Yapmalısınız;

İnstagram Türkiye’de 36 milyon kullanıcısıyla dünyada en çok kullanıcısı olan 6. Ülke konumunda. Bu kadar yoğun bir kullanıcı akışının olduğu instagram’da, kullanıcılara ulaşmak oldukça zordur ama, instagram istatikleri aracılığıyla sayfanızı takip eden kitlenin en aktif olduğu saati bulup, paylaşım planlarınızı ona göre şekillendirebilirsiniz. Ortalama kullanıcıların aktif olduğu saat şu şekildedir.

İnstagram algoritması için paylaşım yapıldıktan sonraki ilk saatler oldukça önemlidir. İnstagram’ın algoritması kullanıcılarınızın, içeriğiniz ile ilk karşılaştıkları zaman yaptıkları tepkileri kaydedip algoritma puanınıza ekliyor. Kullanıcılarınızın ilk etkileşimleri paylaşımınızın, kullanıcılar için yararlı olup olmadığını, kullanıcılarınızın paylaşımınıza verdiği tepkiler sayesinde ölçüyor. Doğru zamanda paylaşılmış bir paylaşım, sizi daha kısa sürede daha fazla kişiye gösterir, daha fazla etkileşim almanızı sağlar ve keşfete düşme ihtimalinizi oldukça arttırır.

Tiktok’da Hangi Saatte Paylaşım Yapmalısınız;

Tiktok sosyal medya platformlarının yeni yüzü olarak karşımıza çıkmakta, her platformun olduğu gibi tiktok’un da bir algoritması var ve bul algoritma için de paylaşım yapılan ilk saatler oldukça önemli. Kullanıcılarınızın en aktif zamanında paylaşım yaparak kullanıcılarınızın sizinle maksimum etkileşime girmesini sağlayabilirsiniz. 16.00 – 23.00 arası paylaşım yapmanız sizin en çok etkileşim almanızı sağlayacaktır. Böylelikle tiktok keşfet algoritmasına bir göz kırpmış olursunuz. Tiktok kullanıcıların aktif olduğu zaman aralığı ortalama şu şekildedir;

Facebook Paylaşım Saatleri

Facebook algoritma ve kullanıcı kitlesi olarak biraz yaşlı kalmış bir platform desek çok yanlış olmaz. Facebook akışında dolaşırken ortalama 5 6 gün önce paylaşılmış gönderileri görebilirisiniz. Facebook kullanıcı kitlesi olarak 18.00-22-00 arası yoğunluk yaşayan bir platformdur. Bu saatler arasında yapılan paylaşımlarla ortalama olarak daha fazla kişiye erişebilirsiniz.