Tiktok Sosyal Medya Mı?

Tiktok 2019 yılından itibaren yükselişini son hızla devam ettirmektedir. Çoğu kişi tarafından Tiktok’un bir sosyal medya platformu olup olmadığı sorgulanmaktadır. Sosyal medyanın özelliklerine baktığımızda Tiktok’u sosyal medyalar grubuna edebiliriz. Tiktok bir sosyal medya platformudur.

Bir Platforma Neden Sosyal Medya Deriz?

Web 2.0’ın ortaya çıkması ile beraber, insanlar internet ortamında sadece metinleri okumaktan ziyade, her birey, kendi içeriklerini üretmeye, yazılar, fotoğraflar paylaşmaya, başlamıştır. Bunun ilk örnekleri forumlar olsa da, sosyal medya uygulamaları veya siteleri medya aracını, sosyalleşmek amacıyla kullanımı konseptini sitenin merkezine alarak, insanların medya aracılığıyla sosyalleşmesine olanak sağlamıştır. Kişinin bulunduğu toplumun normlarına ve kurallarına göre hareket etmesine, buna göre davranış sergilemesine toplumsallaşma denir. Bu doğrultuda yaptığı davranışlara da sosyalleşme denir. Kişinin bu davranışlarını sergileyebildiği her yer (buna sanal ortamlarda dahil) sosyalleşme davranışı olarak kabul edilebilir. Eğer bir platformu, sosyal medya olarak değerlendirmek istiyorsak, bu platformun içindeki kişiler, sosyalleşebiliyor mu ona bakmak gerekir. Sosyal medya aracılığı ile toplumsallaşma kavramını gerçekleştirebiliyorsa, sosyal medyadır diyebiliriz.

Tiktok Nedir? Neden Sosyal medyadır?

TikTok, kullanıcıların kısa video üretmesine ve ürettikleri bu videoları paylaşmasına olanak sağlayan bir platformdur. İçinde bulunan algoritma sayesinde, üretilen her içeriğin, kişinin sosyal medya otoritesine bakmaksızın öne çıkmasını sağlamaktadır. TikTok dünya çapında milyarlarca indirmeye sahip olan bir platformdur. Coğrafi olarak dağılımına baktığımızda da, kişide toplumsallaşmanın getirdiği özellikleri, TikTok sayesinde kolaylıkla gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Örneğin, paylaşmış olunan bir video ile hiç tanımadığın kişilere erişebilir ve bu kişilerin videolarına yaptığı yorumlar sayesinde, bir iletişim sürecini gerçekleştirebilir. Veya daha önceden tanıdığı bir kişiyi arkadaş olarak ekleyerek (Bu tiktok platformunda birbirini takip ederek gerçekleşmekte) mesajlaşabilir.  Bu açıdan baktığımız zaman, evet TikTok bir sosyal medya platformudur diyebiliriz.

Hangi Uygulamalar Sosyal Medya Olarak Kabul Ediliyor?

Tiktok’a sosyal medya dedik, peki diğer sosyal medya platformları nelerdir ve bu platformlar neden sosyal medya olarak adlandırılmıştır? Başlıca bilinen sosyal medya platformları şunlardır;

  • Youtube
  • İnstagram
  • Facebook
  • Tiktok
  • Whatsapp
  • Reddit
  • Snapchat

Ve benzeri yüzlerce uygulama bulunmaktadır. Bu platformların en büyük özelliği, her kullanıcısının, dilediği zaman bir paylaşım yapabilme olanağıdır. Tabii ki diğer platformlarında kendi içinde getirdikleri bazı özellikler, onların birbirinden ayrılmasına sebep olabilmektedir. Ama bu örnek verilen platformların asıl kuruluş amaçları, kullanıcıların paylaşım yapabilmesidir.