Tilt Olmak Ne Demek?

- Advertisement -

İçindekiler

Tilt Olmak kelimesine bir arkadaşınızla konuşurken veya bir oyunda rakip ya da takım arkadaşınızdan duyabileceğiniz bir kelimedir. Bu kelimeyi daha çok oyunlardan duysak da internet jargonunda, gündelik hayatımıza da geçmiş bir kelimedir.

Kelime anlamı olarak ‘Tilt’ eğim, kaydırmak olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel kullanım anlamı ise, sizi sinir eden bir durum karşısında sinirlendiğinizi belli etmek için ‘Tilt oldum’ olarak kullanılır. Bir nevi sinirleriniz kaydığını belirtmek anlamına gelmektedir.

Özellikle oyunlarda, takım arkadaşınızın veya rakibin oyunu trollemesi, satması veya AFK kalmasıyla, bu duruma sinirlendiğinizi, gıcık kaptığınızı ve mental olarak yıprandığınızı belirtmek için kullanılır. Tilt olmak çoğu zaman öfke problemlerine dönüşebildiği gibi, ufak bir mental kaymayla da geçebilir. Bu tamamen kişinin ne kadar tilt olduğu ile alakalıdır.

Tilt Olmak Nasıl Kullanılmalı?

Tilt olmak genellikle bir durum halini ifade ettiğinden dolayı, iletişimde olduğunuz kişiyi uyarmak veya durumunuzdan haberdar etmek için kullanılır. Eğer bir harekete sinir olduysanız ve karşınızdaki kişinin bu hareketi sürdürmesini istemiyorsanız bu kişiye sinirlendiğinizi doğru bir şekilde belirmek için ‘Tilt oldum’ cümlesini kullanabilirsiniz. Böylelikle karşınızdaki kişi durumun rahatsız ediciliğini fark edip yaptığı eylemi bırakabilir.

Tilt Olmak Nerelerde Kullanılır?

Rekabetçi oyunlar oynarken oldukça fazla sinir bozucu durumla karşılaşabiliriz. Hem kendi hem de rakip takım tarafından bu durumda karşılaşıldığında, sinir olunduğunu belli etmek için Tilt kelimesi kullanılabilir. LOL, CS:GO Valorant vb benzeri rekabetçi oyunlarda tilt olmak çok sık kullanılan bir kalıptır.

Sadece rekabetçi oyunlar değil tek kişilik oyunlarda da herhangi bir durum karşısında sinirlenebilirsiniz. Bu gibi durumlarda tilt olmak kalıbı kullanılabilir.

Sadece oyunlarda da değil tilt olmak kalıbını, gündelik hayatta bir insana ya da duruma rahatsız olduğunuzda tilt olmak kalıbı kullanılabilir.

Tilt Etmek Ne Demek

Tilt etmek kalıbına, genellikle karşı tarafın tilt olduğunda ve size sitem etmek için ‘beni tilt ettin’ şeklinde karşılaşılır. Birisinin yaptığınız davranış karşısında gıcık kaptığında ve sinirlendiğinde o kişiyi bir nevi tilt etmiş olursunuz. Bu bir oyun veya gündelik yaşamda yaptığınız bir hareket olabilmektedir.

Öne Çıkan Yazılarımız