Timelapse, bir olayın veya sahnenin zaman içinde hızlandırılmış bir şekilde kaydedildiği bir video çekim tekniğidir. Bu teknikte, her bir kare arasındaki süre normal çekim süresinden daha uzundur, bu nedenle video hızlandırılmış bir şekilde oynatıldığında olaylar hızlıca gerçekleşir ve normal hızdaki bir videoya göre daha hızlı bir şekilde zaman ilerler.

Timelapse çekimleri genellikle doğa, gece gökyüzü, trafik, inşaat veya insanların yoğunluklu olduğu yerlerde kullanılır. Bu çekimler, zamana bağlı değişiklikleri gösterirken olayların genel görünümünü görsel olarak göstermekte kullanılır. Ayrıca, timelapse çekimleri, fotoğraf veya video prodüksiyonu, mimarlık ve mühendislik gibi birçok endüstride de kullanılmaktadır.

Timelapse, fotoğraf ve videonun tam arasında yer alan hızlandırılmış çekim tekniğidir. “Zaman atlamalı çekim” olarak da bilinir. Belirli aralıklarla çekilen fotoğrafların belirli bir sıraya koyulmasıyla oluşturulur. Bu sayede hareketli bir görüntü elde edilir. İncelik, titizlik isteyen bir iştir.Bu teknik, kısa sürede görmemizin mümkün olmadığı şeyleri hızlandırarak zaman algısını deler. Örneğin bir çiçeğin açmasını, güneşin batışını bu teknikle çekebilirsiniz.

Günümüzde bazı fotoğraf makinelerinde ve akıllı telefonlarda timelapse özelliği mevcuttur. Aynı zamanda timelapse yapmak için kullanılan bazı uygulamalar vardır. Bu sayede fotoğraflarınızı kolaylıkla sıraya koyabilirsiniz. Fakat profesyonel çalışmalar için profesyonel ekipmanlar ve bilgisayar programları kullanılmalıdır.

Düşünüldüğünün aksine normal bir videoyu hızlandırarak ortaya çıkarılan bir şey değildir.

Timelapse İçin Kaç Fotoğraf Çekmeliyim?

Timelapse yapmadan önce öncelikle çekeceğiniz videonun süresinin ne kadar olacağını belirlemeniz ve ona göre kaç fotoğraf çekmeniz gerektiğini öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun için, belirlediğiniz süreyi videonun saniyedeki kare hızıyla çarpmanız gerekiyor. Elde edilen sonuç size kaç tane fotoğraf çekmeniz gerektiğini söyleyecektir.

Timelapse Nasıl Çekilir?

Uzun şeyleri kısaca anlatmak için çekilen timelapse, sabır ve teknik bilgiye gereksinim duyulan bir yöntemdir. Kameranın sabit bir açıda olması gerekir. Bunun için tripod kullanmak şarttır. Aksi halde sağlıklı bir timelapse elde edemezsiniz. Kameranın ışık ve renk gibi ayarlarında farklılık olmaması için tüm ayarların manuel olarak değiştirilmesi gerekir. Çekimler kameraya bağlanan uzaktan kumandayla yapılır. Belirli aralıklarla fotoğraflar çekilir ve daha sonra o fotoğraflar sıraya koyularak birleştirilir. Böylelikle timelapse çalışması tamamlanmış olur.

Yazar: Ceren Turan