Toxic Ne demek? Anlamı Nedir?

İnternet ortamında, oyunlarda veya sosyal çevrede birisiyle konuşurken veya bir yazı okurken, toxic kelimesi ile karşılaşmış olabiliriz. Bu kelimeye yabancılık hissedebiliriz. Bunun sebebi toxic kelimesinin dilimize, internet aracılığıyla İngilizce’den geçmiş bir kelime olmasıdır. Kelime anlamı olarak zehirli veya zehir gibi zarar veren anlamına gelmektedir.

Toxic Kelimesinin Kullanımı

Toxic kelimesi daha çok yabancıların kullandığı bir terim olduğundan dolayı, daha çok yabancılarla haşır neşir olan kişilerin, kullandığını veya arkadaş çevresinde bu terimi bu, kişinin yaydığı söylersek, çok da yanlış bir söylemde bulunmamış olabiliriz. Toxic kelimesi bulunulan ortamda veya oyunlarda, davranışıyla konuşmasıyla, çevresindekilere psikolojik olarak zarar veren, zehirleyen kişiye denmektedir. Bir birey olarak bu kişilerle karşılaştığınızda, bu kişileri tam olarak tanımlamak için kullanacağınız sıfat, toxic kelimesidir.

Oyunlarda Toxic Ne Anlama Gelir?

Cs Go, League Of Legends gibi iletişimin yüksek, rekabete dayalı oyunlarda, gerilim bir hayli yüksektir. Bu yüksek gerilimde insanlar arasındaki iletişim bazen çok sakin bir şekilde gerçekleşmemektedir. Kişiler, karakter yapılarına göre oyun için flame yaparak takım arkadaşlarının oyun zevkini düşünürler. Bu davranışlar toxic olarak adlandırılır. Bu kişiler kullandıkları sözlerle ve oyundaki davranışlarıyla takım arkadaşlarını zehirler, oyun kalitesini düşürür, oyunu bu davranışlarıyla oynanmayacak hale getirir. Bunun sonucunda takım arkadaşları veya oyundaki diğer kişiler, bu kişiye oyunu oynatmadığı için, toxic adı verir, bu şekilde hitap ederler.

Toxic İlişki Ne Demek?

Oyunlarda olduğu gibi ilişkilerde de toxic kelimesini sıkça kullanırız, ilişkilerdeki anlamı, iki tarafın yaptığı davranışlarıyla birbirine zarar vermesi, ilişkiyi çıkmaz yola sokması, bu çıkmaz yolda olan ilişkiyi bitirememesi anlamında kullanılır. Toxic ilişkide bir tarafta ve ya her iki taraf da olmak üzere empatiden yoksun bir şekilde davranışlar gerçekleştirmesi veya bitmiş bir ilişkiyi sırf kendilerini tatmin etmek, ilgi amacıyla devam ettirmesidir.

Toxic Kişilerin Özellikleri

Toxic kişiler yaptığı davranışları ile veya karakteristik özellikleriyle, diğer kişilerden oldukça ayrılabilir durumdadır. Bu kişiler çoğunlukla, her davranışında (ilişkiler ve oyunlar dışında da) bu belirteceğimiz özellikleri bünyesinde barındırır. Tabii ki bu davranışlara her sahip olan kişiyi, toxic olarak adlandırmak, sınıflandırmak çok doğru olmayacaktır. Bu sınıflandırmayı ve genellemeyi yaptığımızda, toxic kişi biz olmuş oluruz. Toxic işlerin özelliklerinden bazıları ise şunlardır;

Her Zaman İlgi Odağı Olmak İsterler

Toxic kişiler, bulundukları her ortamda, ilgi odağı olmak isterler, genelde yaptığı toxic davranışlar, bu ilgi odağı olma doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Herhangi bir şekilde ilgi odağı eksikliği olduğunu düşünen bir toxic kişi, toxic davranışları yapmaktan çekinmeyecektir.

Her Zaman Drama Peşindedirler

Bir diğer ilgi odağı olma amacıyla yaptığı davranışlardan birisi de drama yaratmaktır. Yaptığı drama sayesinde kişilerin veya çevresinin sürekli ondan bahsetmesini isterler.

Kötü Durumlarınızı Su İstimal Ederler

Toxic kişilerin bir diğer özelliği de herhangi bir kötü duruma düşmüş birisinden kendi ego tatmini uğruna, bu kötü durumunu istismar etmesi mümkündür. Genelde bencil olan toxic kişiler karşı tarafın durumunu düşünmeden kendi çıkarları doğrultusunda, davranışlarda bulunabilirler.

Empatiden Yoksun Hareket Ederler

Toxic kişiler, yaptığı bir eylemlerin, karşı tarafı nasıl etkileyeceğini, neler hissettireceğini düşünmeden davranışlarını gerçekleştirmektedirler. Onlar için karşı tarafın hangi şartlar altında bulunduğunun hiçbir önemi yoktur. Tek düşündüğü kendi doğrusunun, karşı tarafın neden uygulamadığıdır. Bu empatiden yoksun düşünce. Onlar için karşı tarafa hakaretler etmesi hakkı verdiğini düşünürler.