Yaptığımız Tasarımları Nasıl Satarız?

Bir tasarım yaptığımızda, yapmış olduğumuz tasarımın, özgünlüğü tamamen bize aitse, kullanım ve çoğaltım hakkı da tasarımcının kendisine ait olacaktır. Elde ettiğimiz bu hak sayesinde yapmış olduğumuz tasarımlar üzerinden bir gelir sağlamamız, oldukça olasıdır. Tasarımlarımızı doğru yerde ve gerçekten ihtiyacı olan kişilere ulaştırırsak tasarımlarımızı satma olasılığımız bir hayli yüksektir. Bu yüzden size vereceğimiz yöntemler ve kanallar aracılığıyla, tasarımlarınızı satma ihtimaliniz bulunmaktadır.

 

Stock Sitelerine İçerik Sağlayıcısı Olmak

Yapılan bir tasarım tasarımcısı tarafından eğer izin verilirse, tasarımcı geçici kullanım olarak, tasarımlarını kullanmak isteyen kişilere satabilir. Stok görsel dijital dünyanın gelişmesi ile beraber, hayatımıza girmiş olan, kullanan ve satan kişilere avantajlar sağlayan bir sistemdir. Zamandan ve maliyetten tasarruf etmek isteyen kişiler, projelerinde stok tasarımlar kullanarak, projelerini çok daha az maliyet ve zamanla gerçekleştirebilirler. Bu durum tasarımcılar için de avantaj sağlamaktadır çünkü tasarımcılar tasarımı tek bir kişiye satmakla kalmıyor, sınırsız kişiye tasarımlarını satabiliyor. Bu da tasarımcının, bir tasarım üzerinden, ciddi gelir elde etmesine olanak sağlıyor.

 

Tasarım Satabileceğiniz Stok Siteleri

Yukarıda bahsettiğimiz konsept üzerine açılmış siteler bulunmaktadır. Tasarımlarınızı satabileceğiniz popüler stok siteleri şu şekildedir;

Freelancer Olarak Tasarım Satmak

Yapılan tasarımları satmanın bir diğer yolu da freelancer olmaktır. Her ne kadar freelancerlıkta istek üzerine tasarım yapmak, çok daha popüler olsa da yapmış olduğunuz tasarımları, müşterilerinize sunarak bu tasarımları tekrardan satabilirsiniz. Onun dışında freelancer olarak bir müşteri bulabilir, müşterinizin istekleri doğrultusunda, tasarım üzerinden para kazanabilirsiniz. Tabii bu pek var olan tasarımı satmak gibi olmasa da tasarım üzerinden para kazanmanızı mıyız yolu olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Kendi Sitemizden Tasarım Satmak

Kendi sitemizi kurarak, kendi yapmış olduğumuz tasarımları, sitemizde satabiliriz. Tabii ki bu konsept kendi sitemizin düşük trafikte olması hem de sitemizin bilinmemesinden kaynaklı, diğer yollara göre satış sayısı oldukça düşüktür. Sizin yapacağınız reklama göre veya kendi popülaritenize göre, kendi sitenizden satış yapmak da tercihiniz olabilir. Kendi sitenizden satış yapmak daha az komisyon gideri olacağından, tasarımlarınızı satmanın en karlı yollarından birisidir.

 

Sosyal Medya Üzerinden Tasarım Satmak

Sosyal medya platformları, kendi profillerimizi oluşturup oluşturduğumuz profil yerimiz üzerinden paylaşım yapmamıza olanak sağlayan platformlardır. Oluşturduğumuz profillerde, dediğimiz gibi paylaşım yapabiliriz ve insanları ulaşabiliriz. Bu ulaşma ağını, yapmış olduğumuz tasarımları sergileyerek, potansiyel müşterilerimize ulaşmak amacıyla kullanabiliriz. Sosyal medya artık insanların çok sıkça alışveriş yaptığı platformları haline gelmiştir. Bu alışveriş döngüsüne yapmış olduğumuz tasarımları da yerleştirerek, yeni müşteriler bulma olasılığımız, oldukça yüksektir.

 

Geleneksel Yöntemler ile Tasarım Satmak

Geleneksel yöntemler dediğimiz zaman, aklınıza ilk sergiler gelmektedir. Sergiler sayesinde tasarımları sergileyebilir, sergilediğimiz bu ortamda ise tasarımlarımızı satabiliriz. Daha çok sanatsal ortamlar olan sergilerde, bir şeyler satmak amacıyla değil, sanat amacı ile eserlerin gösterimi gerçekleşmektedir. Ama tabii ki de eserlerin satıldığı durumlar oldukça fazladır.