Youtube Shorts Nedir? Nasıl İçerik Üretilir?

Youtube, sağladığı teknik altyapı ile beraber, kendisini kullanan kullanıcılarının kendi, topluluk standartları çerçevesinde ücretsiz olarak video paylaşmasını ve paylaştıkları videoları toplulukların izlemesine olanak sağlar. Bilişim teknolojilerin gelişmesiyle beraber, insanların hayatına çok fazla yeni teknoloji girdi. Yeni web siteleri, yeni uygulamalar, kullanıcılar tarafından tercih edildi ve bu uygulamalar kullanıcılarının davranışlarını, dijital tüketim anlayışını da değiştirdi.

Youtube Shorts Nedir?

İnsanların davranışlarını değiştiren uygulamalardan birisi de Tiktok oldu. Tiktok uygulaması içinde barındırdığı algoritması sayesinde, kullanıcılara, çok hızlı bir kullanım doyum tecrübesi yaşattı. Hızlı tüketilebilir içerikleri sayesinde, kullanıcılar çok hızlı bir şekilde eğlenebildi ve sürekli bu eğlenme davranışını almak istedi. Kısa video konsepti olmasına rağmen, kullanıcılar Tiktok’ta, uzun video konsepti olan olan sitelerden daha fazla zaman geçirdi. Uzun video konsepti olan Youtube, Kullanıcıları platformunda tutmak için bu konsepte benzeyen kendi sistemini çıkardı. Çıkardıkları bu sisteme ise ‘Youtube Shorts’ dediler.

Youtube Shorts Nasıl Çalışır?

Youtube sitesi kendilerini mobile uygulamadan ziyaret eden kullanıcılarını uygulamada tutmak için, uygulamalarının içine Shorts bölümü yerleştirdi. Bu bölümün mantığı kullanıcılara kısa ve başarılı videoları, izletmek ve bu kısa videolar sayesinde kullanıcıların yeni kanallar keşfetmesine ve keşfettikleri kanalı daha çok izlemesine olanak sağlamasıdır. Kullanıcı Shorts bölümüne girdiği sırada, karşısına çıkan içerikleri yukarı kaydırma ekran hareketiyle çok kolay bir şekilde değiştirdiğinden, bu bölümde kullanıcı çok büyük bir tarama gerçekleştirir. Bu tarama sonucu ilgisini çeken kendisinde merak uyandıran videoları ise izler. Uygulama içinde seçilen ve izlenen her video başarılı olarak kabul edilip algoritma tarafından öne çıkarılarak ödüllendirilir. İçerik üreticileri için bu konsept, oldukça faydalıdır. İnsanları tutabilecek kısa videolar sayesinde kanalının keşfedilme potansiyelini büyük ölçüde arttırır.

Youtube Shorts Algoritmasında Başarılı İçerik Nasıl Olmalı?

Yukardaki bahsettiğimiz gibi, Youtube Shorts kullanıcı odaklı bir algoritma sunarak, kullanıcıların yaptıkları tercihler doğrultusunda algoritmasını şekillendirir. Çünkü Shorts’un amacı kullanıcıları daha uzun sürede kısa videolarla uygulamada tutmaktır. Bunu bildiğimiz zaman aslında başarılı içerik anlayışımız da az çok şekillenecektir. Genel olarak Youtube Shorts algoritmasında içeriğinizin başarı göstermesi için, içeriğinizin olması gereken özellikleri şu şekildedir;

Temel Algoritma Bileşenleri;

Youtube, Shorts içerik üreticilerine, yayınladıkları içerikleri analiz etmesini sağlayan içerik stüdyosu kısmında, içerikleri ile ilgili analiz yapmak istediklerinde üç genel bileşen sunuyor. Bu bileşenler ne kadar basit olsa da bizim üretmiş olduğumuz içeriklerin başarılı olup olmayacağıyla ilgili iyi ip ucu verip, içeriklerimizi bu çerçeveler çevresinde geliştirmemize olanak sağlar. Bu genel dört bileşen şu şekildedir;

  • Görüntüleme
  • Ortalama görüntüleme yüzdesi
  • Beğenenler
  • Yorumlar

Yüksek Ortalama Görüntülenme Yüzdesi

Youtube Shorts algoriması, kullanıcılarına eğlenebilecekleri veya zaman geçirecekleri videoları karşısına çıkarmayı hedeflemektedir. Bu yüzden, videolarınızın yüksek izlenme oranı sizin öne çıkmanıza yardımcı olacaktır. Videonuzu hazırladıktan sonra, sıkılmadan izlenebilir olmasını veya videonun tamamını atlamadan izlenebilir olduğunu videonuzu yayınlamadan önce tekrardan kontrol edin.

Yorumlar

Shorts izleyicileri çok fazla yorum yapan kişiler değildir. Yorum yapmak zaman harcanan bir eylem olduğundan, kullanıcılar gerekmediği sürece yorum yapmaz. Bu yüzden içeriğinizin yorum yaptırabilecek bir içerik olması oldukça önemlidir. Videonuzda sorular sorarak izleyicilerinizin yorum yapmasını sağlamak, oldukça yarar sağlayabilir. Sorduğunuz sorunun video ile alakalı organik sorular olmasına da dikkat edebilirsiniz.

Yorumların bir diğer önemli kısmı ise, İzleyicilerin büyük bir kısmının yorumlar kısmını okuyarak zaman geçirmesi gerçeğidir. İzleyiciler yorumların okurken hem videonun tekrar oynatılmasına hem de okuduğu yorumda yeni tartışmalara katılmasına sebep olabilmektedir. Video paylaşıldıktan sonra ilk yorumu videoyu açıklamak için siz yapabilirsiniz.

Beğeni Sayısı

Beğeni sayısı, en eski algoritma belirleyici yöntemdir. Videoların beğeni alması algoritma için pozitif sinyal demektir. Organik olarak alınan beğeniler çok değerli olduğundan, kullanıcılara organik olarak beğeni atmasını rahatsız etmeden rica edebilirsiniz.

Dikkat Çekici / Merak Uyandıran veya Videoyu Açıklayan Bir Giriş

Youtube Shorts kısmında, kullanıcının çok hızlı bir tarama yaptığı sırada videonuz karşısına çıkarsa, bu kullanıcıyı tutmak için ilk saniyeden itibaren izleyici üzerinde etki göstermelisiniz. İçeriğin devamını anlatan bir metin, videonun üstünde yazabilir veya sesli bir şekilde kullanıcıyı bilgilendirebilirsiniz. Kullanıcının ilk saniyede sizi geçmeyip izlemesine karar vermesi, içeriğin izlenme ve dönüşüm oranın oldukça arttıracaktır. Bu yüzden videonuzun girişi oldukça yakalayıcı olmalıdır.

Hızlı Tüketilebilir Olmalı

Videonuzuz hızlı tüketilebilir hap şekilde olması, Youtube algoritması için oldukça önemlidir. Hızlı bir şekilde olayı anlatan, kişiyi bilgilendiren ve ya güldüren videoların başarı oranı oldukça yüksektir. Videolarınız hızlı tüketilebilir olması, kullanıcının videonun tamamını hızlı bir şekilde izlemesine neden olup, videonun ortalama görüntülenme yüzdesini oldukça arttıracaktır.

Genele Hitap Eden İçerikler

Youtube’un Shorts kısmı, kullanıcılarına bir arama veya seçme süreci olmadan içerik gösterdiğinden, içerik üreticilerin, içeriklerinin tamamen algoritmik olarak öne çıktığını hesap ederek, içerik üretmesi gerekmektedir. Yani bir seçim olmadığından, içeriklerinize kullanıcılar maruz kaldığından, içerikleriniz herkesin karşısına çıkabilir. Bu yüzden genele hitap edecek içerikler Shorts kısmı için çok daha uygun olacaktır.

Format Uygunluğu

Youtube Shorts kısmı sadece mobil kısım için var olduğundan, paylaşacağınız içeriklerin de mobil uyumlu olması, temel algoritma bileşenleri için oldukça önemlidir. İçeriğinizin mobil uyumlu olması için, uymanız gereken özellikler şunlardır;

  • Video dikey bir şekilde kesilmiş veya hazırlanmış olmalı,
  • Bu oran mobil ekranını tam olarak kaplayabilmesi için, 9:16 oranında olması gerekmektedir.
  • Yatay şekilde paylaşılan videolar Shorts kısmında, telefona göre genişlemez.

Videonun Süresi

Youtube Shorts adından da anlaşılacağı gibi kısa videolar paylaşmamızı sağladığından, videolarında kısa formatta olması, bütüncül bir olayı kısa şekilde anlatması önemlidir. Her ne kadar Shorts, 60 saniye altı videoları Shorts olarak kabul etse de, kullanıcıların bu hızlı tüketim yerinde 60 saniyelik videoları izlerken zorlanması mümkündür. Bu yüzden mümkün olduğu sürece, içeriğin anlatımını bozmandan videoların süresini 30-40 saniye bandında tutmak, ortalama görüntülenme yüzdesi verisini çok etkileyecektir.