Film Nasıl Eleştirilir

- Advertisement -

İçindekiler

Filmler insan hayatını en derin şekilde etkileyen güçlü eserlerdir. Filmler hayatta o kadar yer edinmiştir ve hayatı o kadar etkilemiştir ki çoğu izleyiciler adeta filmin içinde bulunduğu karakterlere gerçek yaşamda varmış gözüyle bakmaktadır. Kimi izleyici dramatik bir sahnede sanki gerçek oluyormuş gibi üzülür ve ağlar, kimi izleyici lider vasıflı karakterleri kendine örnek alır, kimi izleyici korkunç bir sahnenin etkisinde kalır. Daha nice filmlerde bulunan sahneler ve karakterler insan hayatını etkilemektedir. Aynı zamanda o filmlerin ilgi çekici ve başarılı konusu var ise birçok izleyiciyi kendine çekmesi gerçekleşecektir. Peki, hayatı bu denli yoğun etkileyen filmler nasıl eleştirilir?

 Haksız Eleştirilen Filmler

 Bazı filmler haksız yere eleştiriye maruz kalmaktadır. Bunlardan biri afişine göre eleştirilen filmlerdir. Bir film afişine göre eleştiriliyor ise bu eleştirme yanlış olacaktır. İzleyici keyifli vakit geçireceği film arıyor ise, vaktinin ziyan olmaması için önce konusuna göz atmaktadır. Filmlerde konu çok önemlidir. Eğer ortada eşsiz ve benzersiz bir konu var ise ortaya konulan film kendini o denli fazla izleyiciye ulaştıracaktır.

 IMDB Puanına Göre Film Değerlendirmek

 IMDB; filmlerin, dizilerin, TV programlarının ve video oyunlarının ortaya koydukları yapıtlar hakkında bilgiler içeren, değerlendirme yapılan ve puanlar verilen veri oluşumunun bütünüdür. Birçok filmler genelde bu verilen puanlar üzerinden değerlendirilmektedir. Fakat bazı filmler sunulan eserin ilgi çekiciliği sayesinde verilen puandan farklı bir değerlendirmeye girmektedir. Bu durum izleyicinin kendini filmin içine koyması, filmin içinde kendi hayatına dair benzerlik görmesinden kaynaklanmaktadır. Bunun sonucunda izleyici IMDB puanına bakmaksızın filmi keyifle izlemektedir. Yani her izleyici filmi IMDB puanına göre seçmemektedir.

 Doğru Yapılan Film Eleştirisi

 Filmleri doğru bir şekilde eleştirmek için objektif bakış açısı ile yaklaşılmalıdır. Filmi sadece afişine göre, oyuncu kadrosuna göre, IMDB puanına göre veya bütçesine göre eleştirmek kesinlikle yanlış bir eleştirme biçimi olacaktır. Eleştirilecek olan filmin konusuna ve içeriğine de bakılmalıdır. Eleştiri yapılırken seyircilerin film hakkındaki izlenimleri ve yorumları göz önünde bulundurulmalıdır. Filmin izleyiciler üzerinde oluşturduğu etki önemli bir unsurdur. Bu unsur göz ardı edilmemelidir. Bunların yanı sıra filmin oyuncularının performansları da eleştiri konusuna dâhil olmalıdır. Böylelikle objektif ve başarılı bir eleştiri sunulacaktır.

Öne Çıkan Yazılarımız