Freelance Grafiker herhangi bir yere bağlı olmadan kendi başına kendi işi olarak tasarım hizmeti sunan kişilere denir. Freelance grafiker herhangi bir şekilde kendi yeteneğiyle ve becerileri ile müşteri bulur. Bu müşterilere tasarım hizmeti, sunu ve kendi başına ödeme alan kişiye denir. Freelance grafiker, proje bazında çalışıp ya da müşterileriyle anlaşma yapıp kendi başına tasarım hizmeti sunan kişilerdir. Babblela sayesinde siz de bir freelance grafikerle tanışıp tasarımlarınızı gerçekleştirebilir siniz.  Freelance grafiker, evden veya kendi ofisinden çalışabilir. belli bir yere bağlı olmak zorunda değildir. herhangi bir şirkete bağlı ya da içinde bünyesinde barınması gerekmez. bir freelance grafiklerle anlaşılır tasarım brief’i verilir. Bu brief doğrultusunda, tasarım ortaya çıkaralım.

Nasıl Freelance Grafiker olunur?

Freelance grafiker olmanın herhangi bir şartı yoktur tabii kî. ama en önemli şartı bir müşterinizin olmasıdır. Freelance grafik olarak grafiker olarak çalışırken müşteri bulmanız en önemli etkendir. Çünkü herhangi bir yere bağlı olmadığınızdan spontane işleriniz olmayacaktır. Bu yüzden kendi müşterinizi kendiniz bulmak zorundasınız. Burada sizin ne kadar iyi grafiker olduğunuza göre kendi müşteri bulma potansiyeliniz daha çok artmaktadır. İster yeni başlayan birisi olun, ister ufak çaplı projelerde çalışıp kendini geliştirmek isteyen birisi ya da çok büyük projelerde çalışan ve dışarıdan büyük firmalara destek veren bir grafiker de olabilirsiniz. Bu sizin tamamen yeteneğinize becerinize ve müşteri bulmak potansiyelinize bağlıdır.

Freelance olarak çalışmanın avantajları;

Freelance olarak çalışmak çoğu kişi için hayal gibi gelebilir. Ama Freelance çalışırken belli başlı dezavantajları ve avantajları bulunmaktadır.

  • Freelance grafiker olarak herhangi bir yere bağlı olmadığınız için herhangi bir şekilde istediğiniz işi istediğiniz şekilde yapabilmektesiniz.
  • Herhangi bir yere bağlı olmadığınız için istediğiniz zaman işten ayrılabilir, işi bırakabilir, projeyi bitirebilirsiniz. Bu önemli avantajlarından birisidir.
  • Freelance Grafiker genelde home ofis şeklinde çalıştıklarından dolayı herhangi bir yere gidip gelme gibi zaman kaybı yaşamaz. Yol gibi işyerine ofise gitmenin büyük zaman kaybı kaybettirdiği. Bu dönemde freelance olarak hizmet veren grafikerler zamandan büyük bir tasarruf etmiş olur.
  • freelance grafiker olara belli başlı düzenli çalışma saatleriniz yoktur tabi anlaşmanıza göre değişiklik göstermektedir. Projenizi istediğiniz zaman da istediğiniz şekilde bitirebilirsiniz.
  • Kendini iş stratejinizi ve kendi planınızı programınızı kimseye sormadan herhangi bir yerden değişiklik olmadan belirleyebilir, Bu şekilde çalışabilirsiniz.
  • Sabit bir işte çalışırken genelde çok spontane işler çıkabilir. Freelance grafiker olarak çalıştığınız zaman insanlar sizden her zaman tam performans tasarım hizmeti bekler. Bu yüzden herhangi bir işi kötü tasarlama imkanınız yoktur. Her zaman yaptığınız işler, maksimum potansiyelde olmaktadır.

Freelance grafiker nasıl bulunur;

Freelance grafiker bulmak için belli başlı siteler bulunmaktadır. Bu siteler freelancerın Kendi iş ilanını, yaptığı kendi iş ilanı paylaştığı kendi web sitesi de olabilir ya da freelance çalışma platformları da olabilir. Bu tarz yerlerden bir freelance grafikeri bulup iletişime geçip kendi işinizi freelance grafikere devredebilirsiniz ya da Babblela’daki iletişim kısmındaki bilgilerden yararlanarak bizimle iletişime geçip freelance grafik hizmeti alabilirsiniz. Freelance grafiker bulmanın bir başka yolu da sosyal medya platformları olabilir. Sosyal medya platformlarında kendi tasarımlarını paylaşan, kendi bilgilerini paylaşan ve bu şekilde insanlara ulaşmak isteyen grafikerler bulunmaktadır. Bunlarla mesaj yoluyla iletişime geçerek kendi filesi olarak çalıştırabilirsiniz.

Freelance Grafikerle Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

  • Freelance bir grafikerle çalıştığınız zaman herhangi bir kesin ücret vermek zorunda değilsiniz. Eğer sözleşmeniz bulunmamakta ise yani projenin kötü çıkması ya da kişi ile anlaşamama gibi durumlarda grafiklerle çalışmayı bırakabilirsiniz.
  • Genelde freelance grafikerler ajanslardan çok daha ucuz fiyatlarda ve bireysel olduğu için daha uygun şekilde tasarımlarınızı gerçekleştirmektedir.
  • Freelance grafikerle çalışırken siz onun kendi bireysel müşterisi olduğunuzdan, size Ekstra özen gösterecektir.