Ghostlamak Ne Demek? Ghosting Nedir?

- Advertisement -

İçindekiler

Ghostlamak İngilizceden dilimize geçip -lamak eki alarak yeni bir internet terimi olarak hayatımızda kullanılmaktadır. İngilizcede Ghost yani hayalet anlamına gelen kelimenin kökeni internet literatüründe iki anlamlı olarak kullanılmaktadır. İnternetin hayatımıza girmesiyle, kültürler arası etkileşiminin artması sonucu, yarı İngilizce yarı Türkçe internet terimlerini insanlar oluşturmaya başladı. Bu yazımızda ne demek olduğunu daha detaylı anlatacağımız ‘Ghostlamak’, ‘ghosting’ gibi terimler de bu terimlerin arasında bulunmaktadır.

Birinci anlamı, oyunlarda gizlice başka bir araç sayesinde kişinin yerini öğrenip, takip edip, öldürmesine denmektedir. Bu durum ghostlanan kişi tarafından çok sinir bozucu olduğundan genellikle aşağılamak amacıyla söylenmektedir. Adil bir mücadeleyle karşılaşmayan kişi, Ghostlamayı bırak gibi tabirler kullanabilir.

İkinci olarak insan ilişkilerinde daha sıklıkla ‘ghosting’ olarak kullanılan en temel anlamıyla bir tarafın hayalet rolüne bürünerek kişinin attığı mesajları veya kendisini görmezden gelmesine denmektedir. Bu davranış genelde konuşmak istenilmeyen kişilere karşı uygulanmaktadır.

Oyunlarda Ghostlamak Ne Demek?

Bilgisayar oyunları yapısı gereği birden fazla oyuncuyla karşılıklı ve rekabetçi şekilde oynanabilmektedir. Rekabetçi oyunlarda rakibiniz hakkında elinizde bulanan her bilgi, oyunu kazanmak için oldukça önemli olacaktır. Küçükken internet kafelerde, yanımızda olan arkadaşımızın bilgisayarına bakarak yani bilindik adıyla ‘ekran yaparak’, nerede olduğunu öğrenip gidip onunla karşılaştığımız zaman, adil olmayan bir mücadeleye girmiş oluruz. Bu olay bir nevi hile olarak da kabul edilebilir. Gelişen teknoloji ve kültürel etkileşimin artmasıyla, ekran yapmak terimi zamanla ghostlamak terimine dönüştü. Artık sadece yanımızdaki arkadaşımızın ekranına bakarak değil, onu oyun içinden izleyerek ve kendisi bir yayıncıysa yayını izleyerek yapılmakta.

Adil olmaması ve oyun dışı bir kaynaktan bilgi alınması sebebiyle ghostlamak çok sevilen bir eylem değildir. Hatta bazı oyunlarda şikâyet üzerine hile olarak da kabul edilip oyuncunun banlanmasıyla sonuçlanabilmektedir.

Yayıncı Ghostlamak Ne Demek?

İnternetik gelişmesiyle birçok teknoloji ve içerik üretim türü hayatımıza girdi. Elimizde bulunan teknoloji sayesinde bilgisayarımızın ekranını dilediğimiz kişiyle paylaşabilmekteyiz. Bu olayı bir içerik haline getiren kişilere ise yayıncı denmektedir. Yayıncılar oynadıkları oyunu bir entertainment yani konsept haline getirerek izleyicileriyle buluşturur. Bu durum tüm izleyicilere sunulduğundan, izleyiciler yayıncıyı sinir etmek için veya oyunu kazanmak için yayını takip ederek, oyun içinde yayıncının izini sürerler. Bu olaya ghostlamak ya da stream snipe denmektedir.

Yayın yapan kişi tarafından çok sevilmeyen ve sinir bozan hatta çok sayıda kişi tarafından yapıldığında oyun oynatmayacak seviyede bir davranış olabilmektedir.

Flörtü Ghostlamak Ne Demek?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bir kişiyle sadece gerçek ortamda tanışmanın yanında sanal olarak da tanışabilmekte hatta bir ilişki başlatabilmekteyiz. Sanal ortamda başlatılan ilişkilerin oldukça farklı bir yapısı vardır. Kişiyi gerçek hayatta görülmediğinden ve bir yaşanmışlık olunmadığından, karşı taraf hakkındaki düşünceler çok çabuk şekilde değişebilmektedir. Başlarda flört aşamasına girilen kişiden daha sonradan soğuma veya bitirme isteği oluşabilir. Bu durumda karşıdaki kişiyle ilişkisini bitirmek isteyen kişi, sanal olarak o kişiyi görmemezlikten gelebilmektedir. Bu sanal görmemezliğe ghosting denmektedir. Karşıdaki kişiyi bir hayalet yerine koyarak, attığı mesajları, aramaları görmemezlikten gelerek, ilişki bitirme yöntemine ghosting denmektedir.

Öne Çıkan Yazılarımız