Streamer Ne Demek? Nasıl Yayıncı Olunur?

- Advertisement -

İçindekiler

Streamer internet kültürünün gelişmesiyle hayatımıza girmiş bir kavram. Stream, İngilizcede yayın anlamına gelmektedir. Yayını yapan kişiye de streamer denir.

İnternetin ortaya çıkmasıyla, birçok yeni kavramlar, davranışlar, eğlence imkânları ve meslekler girdi. İnternetin getirdiği alt yapı kolaylığı sayesinde kişiler çok büyük yatırımlar yapmadan kendi imkânlarıyla medya alanında içerikler üretebilmektedir. İnsanlar görsel, ses, müzik video ve yayın yaparak dijital ortamda içerik üretebilmektedirler. Bu içeriklerden önemli ve konumuz olan Stream insanların anlık olarak yayın yapmasına ve yayını izleyenlerle interaktif bir iletişim kurmasına olanak sağlar. Yeni medyanın en büyük özelliklerinden birisi olan çift taraflı iletişimin en uç noktası canlı yayınlarda görülmektedir. Streamer olan kişi yayınlarını izleyen kişiler ile anlık olaraksohbet edebilir ve onların düşüncelerini dinleyebilirler.

Streamer olan kişi canlı bir şekilde yayın yaptığından, içerikte rol ve kurgu yapması bir tık daha zor olacaktır. Böylelikle insanlar yayıncının gerçekten kim olduğunu, anlık düşüncelerini ve samimiyetini daha iyi görebilecektir. Bir streamerla, izleyicileri arasında bu yüzden çok daha samimi bir bağ bulunmaktadır.

Stream yapmak ne demek?

Teknolojinin gelişmesiyle bireyler kendi imkanlarını en iyi bir şekilde kullanmaya başladı. Büyük prodüksiyonlar olmadan kişinin yayın yapması, streamerlığın yayılması ve popülerleşmesi için oldukça önemli bir olaydır. Stream yapmak bir kullanıcının internet ortamında yayın yapmasına denmektedir. İnternet üzerinden, canlı yayına geçerek izleyicilerle buluşulmasına stream yapmak denir.

Gelişen teknoloji sayesinde, bir bilgisayar veya telefonu ve interneti olan bir kişi çok rahatlıkla stream yapabilir. Kişinin becerileri ve ekipmanları yayın kalitesini belirleyen etkenlerdir.

Streamerlar Nerede Yayın Yapar?

İnternet sağladığı alt yapısı sayesinde kişinin birçok sunucuyu kullanması ve bu sunucuların özelliklerinden yararlanmasını sağlar. Yayın yapmak içinde streamerlar çeşitli sunuculardan yararlanırlar. Kendi sunucularından yayın yapmaya olanak sağlayan birçok platform ve siteler bulunmaktadır. Bu platformlardan önde gelen isimlerse şunlardır;

 • Twitch
 • Facebook
 • Youtube
 • Dlive
 • VK
 • İnstagram
 • Discord

Gibi büyük şirketler ve siteler kendi içinde yayın yapma imkânını sağlar. Bu şirketler ve kullanıcılar sayesinde streamerlar yayın yapabilir ve kendisini izleyen kişilerle anlık olarak iletişime geçebilir.

Bu yayın platformların kendi içinde yayını daha iyi hale getiren uygulamaları bulunmaktadır (takip sistemi, bağış sistemi, abonelik sistemi, chat bölümü ve özelleştirilmiş chat simgeleri).  Bu özellikler sayesinde streamer kendine uygun olan en iyi yayın platformunu da seçebilir.

Streamer Bir Meslek Midir?

Evet bir meslektir. Geleneksel medya sektöründe çalışan kişiler nasıl bu iş sayesinde bir gelir elde ediyorsa, yeni medya streamerları da yeterli bir seviyeye ulaştıklarında kendi hayatlarını geçindirecek ve daha fazla geliri bu iş üzerinden gerçekleştirir. Streamer olan kişi ünlü ve insanlar üzerinde etkisi olan kişiler olduğundan,  birçok Merchant sistemi ve reklam anlaşmalarının içinde olabilir. Doğru adımlarla streamlerlık gerçekten iyi bir meslektir. İleride çok daha popülerleşeceği ve bu işi yapan kişilerin önemli yerlerde bulunacağını düşünmekteyim.

Streamer olmak isteyenlere Tavsiyeler;

Streamerlerlık çok kolay bir meslek veya iş olarak görülebilir lakin gerçekten bir izleyiciye sahip olmak ve sevilmek oldukça zordur. Bu yolda gidecek veya gitmek isteyen kişiler için verebileceğimiz bazı tavsiyeler bulunmaktadır;

 1. Zaten bir şekilde tanınan biriyseniz bu özelliğinizden yararlanıp, insanlara yayın yaptığınız bilgisini ulaştırmalısınız.
 2. Samimi ve gerçek kendinizi ortaya koyun. Sizi sevecek kişiler siz olduğunuz için sevsin.
 3. Yayında enerjinizi yüksek tutun. Ara vermeden konu bulup ve aktivite içinde bulunun.
 4. Yeni gelen izleyicilere önem verin ve oldukça samimi olun. Dışlayıcı bir tavrınız olmasın
 5. Eski ve sürekli izleyicilerinize daha çok önem verin.
 6. Bu işe sıfırdan başlayacaksanız para için başlamayın. İnsanların size olan sevgisi yüzünden ve bu işi bir hobi amaçlı başlayın.
 7. Az izlenmek doğal bir şeydir. Yayın kalitenizi bozmayın ve umut dolu olun.
 8. İzleyicilerle bol bol sohbet edin. Hatta yayının merkezine izleyicileri alabilirsiniz.

Öne Çıkan Yazılarımız