Grafik Tasarımda Yazı Fontu Seçimi ve Önerisi

Yazı fontu nedir?

Yazı insanların haberleşme amacıyla geliştirdikleri simgesel sembollerdir. Her bir sembol insanın ağızından çıkardığı sese eşittir. Yazı fontu ise bu sembollerinin, çizgilerinin hareketlerine, boyutuna, şekline, birleşmesine verilen bir addır. Her ne kadar her harf aynı sesi temsil etse de yazı fontu özellikleri sayesinde, hissettirdikleri duygu ve düşünce farklıdır. Her fontun kendine ait özellikleri anlamları ve duygusu vardır.

Tasarım yaparken nasıl bir font seçmeliyim?

Grafik tasarım bir iletişim yoludur. Nasıl konuşarak iletişime geçtiğimizde ağzımızın yanında gözlerimiz, ellerimiz, kaşlarımız, anlamı pekiştirme görevi görüyor ise grafik tasarımda da yazı fontları anlam pekiştirme konusunda oldukça önemli bir yer kaplamaktadır. Her tasarım özeldir ve mesajları farklıdır. Tasarımda iletişime geçerken renkleri, fotoğrafları, boşlukları tasarımızın anlamına katı sağlamak amacıyla kullanıyorsanız, fontları da bu amaç doğrusunda kullanmanız gerekmektedir. Her font her tasarımda kullanılmaz. Ciddi ve asil bir tasarım yaparken ‘Comic Sans’ gibi bir yazı fontu kullanmak çok doğru olmaz. Daha dik sağlam duran serif fontlar kullanmak gerekir ‘Trajan fontu gibi’.

Hangi tasarımlarda hangi fontu kullanmalıyım?

Öncelikle tasarımın kesin bir kuralı vardır demek doğru olmaz ama insan ırkının genel estetik anlayışı çok farklı değildir. Font kullanımı kişisel zevk, kurumun veya verilmek istenilen mesaja göre değişiklik göstere bilir. Bir tasarımcı gözünden kendi beğendiğim fontları sizinle paylaşıyorum.

Helvetica

Grafik tasarım font önerisi helvetica fontu

Tasarımcısı: Max Miedinger and Edouard Hoffman
Türü: Sans-serif

Belki de tarihin en çok bilindik ve en çok kullanışmış yazı fontlarından birisi olabilir. Aklınıza gelen köklü 10 tane firma seçin, bu 10 firmanın 5inin logosu Helvetica’dır. Bu kadar popüler bir font listemizin en başında olmayı hak etti bunca firma ve tasarımcı yanılmış olmaz. Kendi tavsiyem ise bu duygusuz düz yazı fontunu, font seçmekte zorlandığınız zaman hiç düşünmeden tasarımınıza yerleştirmeniz.

Times New Roman

Tasarımcısı: Victor Lardent
Türü: Serif

İngilterenin ünlü gazetesi The Times’ın yazı fontu olan Times New Roman, oldukça popüler bir yazı fontudur tırnaklı ‘serif’ şeklinde olan Times New Romanın en büyük özelliği okunabilirlik özelliği, okunabilirliği oldukça yüksek olan bu fontu, kitaplarda, paragraflarda ve okuma ağırlıklı yerlerde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

 

Futura

Tasarımcısı: Paul Renner
Türü: Geometrik sans-serif

Yumuşak hatlarının yanı sıra sağlam duruşuyla oldukça sağlam bir karakteri olan Futura, film afişlerinin vazgeçilmezi. Başlık veya headline gibi alanlarda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Gotham

Tasarımcısı: Tobias Frere Jones
Türü: Sans-serif

Oldukça popüler bir yazı fontu olan Gotham, font üzerinde yapmak istediğiniz estetik değişiklere oldukça fazla imkân verir. Bu sebeple tasarımcılar tarafından çokça tercih edilir ve sevilir. Gotham fontu Amerikan seçiminde Obama’nın umut kampanyasında kullanıldıktan ve kampanyanın başarılı olması sonucu oldukça sık kullanılan bir font halene geldi.

 

Trajan Pro

 

 

Tasarımcısı: Carol Twombly
Türü: Serif

Duruşuyla adeta roma sütunlarını andıran Trajan Pro fontu kitaplarda, dergilerde, posterlerde, reklam panolarında ve en önemlisi moda alanında oldukça sık kullanılmakta sadelik ve asillik istiyorsanız kesinlikle bu fontu kullanmalısınız.

 

Montserrat

Tasarımcısı: Julieta Ulanovsky, Sol Matas, Juan Pablo del Peral, Jacques Le Bailly
Türü: Serif

Esnek yapısı ve yuvarlak hatları sayesinde her türlü tasarıma uyan ve modern olmasının getirdiği avantajları sayesinde tasarımcılar tarafından oldukça sevilen bir fonttur. Ayrıca Monserrat web alanında en çok kullanılan yazı fontlarından birisidir.

 

Lobster

Tasarımcısı: Impallari Type
Türü: Kaligrafik

Hareketli ama bir o kadar da şık bir yazı fontu arıyorsanız Lobster tam olarak aradığınız yazı fontudur. Kampanya metinleri, indirim oranlarında ya da sadece hareketli bir başlık atmak için kullanabilirsin.

Tüm bu font önerilerimiz kesin bir font tavsiyesi değildir. Tasarım özgün bir olgudur. Bu yüzden tasarımcının tasarımın konseptine uygun bir yazı fontu seçmesi en iyisi olacaktır. Bu fontlar sizin için sadece birer öneridir.

[vc_accordion active_tab=”false” title_size=”h5″ style=”2″][vc_accordion_tab title=”Grafik tasarımcı hangi yazı fontunu kullanmalı?”]

Tasarım konsepte özel olarak tasarlanmalı. Belli bir kural yoktur font kullanımı tasarımcının tecrübesine kalmış bir seçimdir.

[/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”En etkili yazı fontu hangisidir?”]

Her yazı fontu konusuna göre etkilidir ve her yazı fontu her alanda etkili değildir. Bu sorunun cevabı en etkili yazı fontu diye bir şey yoktur.

[/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”Nasıl kendi yazı fontumu tasarlarım?”]

Öncelikle her harfin bir çizimini yapınız ondan sonra yaptığınız çimleri yazılım aracılığı ile font formatına (.ttf) çevirebilirsiniz.

[/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”Kaç tane yazı fontu vardır?”]

Cevabını kesin olarak bilmemekle beraber ortalama 500.000’den fazla yazı fontu bulunmakta ve her geçen gün artmakta.

[/vc_accordion_tab][/vc_accordion]

Yazar: Bilal ÇETİN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Yazılarımız