ISO Nedir, Ne işe Yarar? Görevleri Nelerdir?

Fotoğraf makinesindeki 3 temel ayardan biri olan ISO ya da önceden kullanılan bir diğer adıyla ASA, ışığa duyarlılık derecesine verilen addır. Işığın az olduğu veya diyaframın yetmediği yerlerde devreye giren ek eleman da denebiliriz.

ISO değerleri nelerdir?

Makineden makineye değişen ISO değerleri 50’den veya 100’den başlayarak 200, 400, 600, 3200, 6400 gibi değerlere ulaşabilir. Fotoğrafın aydınlık olmasını sağlayan ISO, değeri yükseldikçe daha aydınlık fotoğraflar elde etmemize yardımcı olur. ISO değerini dilediğiniz kadar yükseltebilirsiniz fakat bu değer ne kadar yüksek olursa fotoğrafın kalitesi o kadar çok düşer ve fotoğraflarınızda gürültü (noise) adı verilen kumlanmalar oluşur. Bu kumlanma gren olarak da adlandırılır. Bu fark makineden makineye fark gösterebilir. Yani aynı ortamda, aynı ayarlarda kullanılan birbirinden farklı iki fotoğraf makinesinin ISO ayarları aynı olsa dahi çekilen fotoğraftaki gren miktarı aynı olmayabilir. Bu durum fotoğraf makinesinin kalitesiyle alakalıdır.

Fotoğraflarınızda gürültü olmaması için veya gürültüyü en aza indirmek için ne yapmalısınız?

Bunun en iyi yolu tabii ki ISO değerini mümkün olduğunca düşük tutmaktır. Bunun yanı sıra, fotoğraf makinesi alırken ISO değerlerini test etmeli, araştırmalısınız.
Işığın az olduğu ortamlarda olabildiğince net fotoğraf elde edebilmek için 1.2, 1.8 gibi diyafram değerlerine sahip lensler tercih edilmelidir. Böylelikle sensöre düşen ışık miktarı arttırılır ve daha temiz fotoğraflar elde edilir.
Yapabileceğiniz bir diğer şey ise çektiğiniz fotoğrafları RAW formatında kaydetmek olabilir. RAW, fotoğrafın ham halidir. Bu yüzden size diğer formatlara göre daha kaliteli bir fotoğraf verebilir. Fakat bu gürültüye tam çözüm değildir. Yapabileceği en iyi şey gürültüyü azaltmak olabilir.

Yazar: Ceren Turan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir