marka tescili nedir

Marka Nedir?

Marka tescili ve Marka, bir hizmet sağlayıcısının yada şirketin ismiyle, kurumsal kimliğiyle, logo gibi daha önceden veya şimdiden müşterilerinin tecrübelerini barındıran, rakiplerinden ayrışmasını sağlayan soyut bir kavramdır. Çoğu zaman aynı ürünü veya hizmeti alırken bir markanın önemi, karar zamanı çok fazla etken etmektedir.

Marka Tescili Nedir?

Marka tescili, bir şirketin yüzü olan markanın, hukuki yollar ile tescillenmiş ve yasal haklarının korunduğunu ispat eden işlemdir. Markalarımız bazen hukuki korunma alma ihtiyacı duyabilir. Bu süreçte markanızın tescilli olması, hukuki anlamda çok ciddi avantajlar elde etmemenizi sağlar.

Türkiye´ De Alınan Tescil Tüm Dünyada Geçerli Mi?

Marka, bir firmanın veya şirketin mallarının ve hizmetlerinin başka firmaların mallarından ayırt edilmesini sağlayan sembol, amblem ve işaretlerdir. Marka tescili ise markanın haklarının hukuki olarak korunması için yapılan bir işlemdir. Peki Türkiye´de alınan tescil tüm dünyada geçerli mi?
Türk Patent Ve Marka Kurumunun vermiş olduğu marka tescili yalnızca belgenin alındığı ülkede koruma sağlar. Yani Türkiye’den almış olduğunuz tescil yalnızca Türkiye’de geçerlidir. Her ülkenin tescil kabulü farklı şartlar sağlanmasını ister. Bu yüzden uluslararası tescil işlemleri daha farklı işler.

Kimler Marka Müracaatında Bulunabilir?

Ticari faaliyetlerde bulunan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan şahıslar ve firma, şirket sahibi olan (tüzel kişiler) herkes marka müracaatında bulunabilir. Aynı zamanda Paris Sözleşmesine üye olan ülkelerin vatandaşları da marka müracaatında bulunabilir.

Marka Tescilinin Avantajları

Marka tescili zorunlu bir işlem değildir. Fakat markanın korunması ve sağlıklı ilerlemesi için önemlidir ve mutlaka tescil ettirilmesi önerilir.

  • Markanın hukuki korunması sağlanmış olur.
  • Markanın itibarı artar.
  • com.tr uzantısını almanızı sağlar.
  • Devletin yapmış olduğu teşviklerden yararlanılmasını sağlar.
  • Markanın taklit edilmesini, izinsiz çoğaltılıp satılmasını engeller. Taklit edildiği durumda dava açma hakkına sahip olursunuz ve cezai yaptırımlar uygulanır.
  • Marka tescilinin avantajları yukarıdaki maddelerde anlattığımız gibidir. Markanın maddi ve manevi her türlü zarara uğramasının önlenmesi için yapılması önemlidir.

Marka Tescil Başvuru Süreci

Marka tescili yaptırılması için belirlenen kısıtlı bir zaman yoktur. İstediğiniz zaman marka tescili için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuruda bulunabilirsiniz. Tescil işlemi yaklaşık 10 ay ile 1 sene arasında sürer. Tescilin başlama tarihi başvuru yaptığınız tarihte başlar. Tescil koruma süresi 10 senedir. Her 10 senede bir yenileme hakkınız bulunur. Yenileme hakkınız ile ilgili sınırlama yoktur. İstediğiniz süre kadar markanızı tescil ettirebilirsiniz. Tescil süresi bitmeden 6 ay önce yenileme başvurusunda bulunmanız önerilir. Ayrıca yabancı uyruklu vatandaşların başvuruları yalnızca marka vekilleri aracılığı ile yapılır.

Marka Tescili İçin Gerekli Evraklar

Başvuruyu yapacak olan şirket veya firma ise aşağıdaki evraklar gerekir.
-Vergi levhası
-Faaliyet belgesi
-Vekaletname (eğer bulunuyorsa)
-Markanın logosu veya işareti
-Başvuru ücretinin ödendiğini kanıtlayan banka dekontu
Başvuruyu yapacak olan gerçek şahıs ise aşağıdaki belgeler gerekir.
-T.C kimlik numarası
-Vekaletname (eğer bulunuyorsa)
-Marka logosu veya işareti
-Başvuru ücretinin ödendiğini kanıtlayan banka dekontu.
Başvuru için yukarıda belirtilen evraklar eksiksiz olmalıdır.