Mockup Dosyası İndirebileceğiniz 10 Site

Mock-up yapılan bir tasarımın, görünüşünü gerçek alanlardaki kullanımının nasıl olacağını görmek veya göstermek amacıyla uygulanan işlemdir. Bu işlemi yaparken daha önceden hazırlanmış şablonlara ihtiyaç duyarız (dilerseniz kendiniz de yapabilirsiniz ama zaman açısında hazır yapılmış şablonları kullanmanızı öneririz eğer spesifik bir şeye ihtiyacınız yoksa). Bu şablonlar içinde belirli dosyalara belirli efektleri uygulayan katmanlar mevcuttur. Genelde Photoshop (PSD) formatında olan bu şablonlarda belirli bir layera ışık, gölge ve kabartma gibi efektler uygulanır böylelikle yerleştirmiş olduğunuz tasarımlar bir maket haline gelir. Bu şablonarı bünyesinde barındıran ve dağıtım işlemini gerçekleştiren siteler mevcuttur. Bu siteler aracılıyla ücretsiz ve ücretli bir şekilde mockup dosyası temin edebilirsiniz.

Ücretsiz Mock-up İndirebileceğiniz Siteler

Ücretsiz Mock-up İndirebileceğiniz Siteler
Ücretsiz Mock-up İndirebileceğiniz Siteler

Stok mockup dosyası yapan siteler oldukça popüler kaynalardır. Bu siteler dağıttıkları ücretsiz dosyalarla, mocup dosyası temin etmede tercih edilebilir sitelerdir.

Freepik

Grafik tasarım kaynakları deyince akla en çok gelen ve oldukça zengin sitelerden birisi olan freepik, vektörel ve stok fotoğraf materyallerinin yanında mock-up şablonları da indirmenize olanak sağlar. Arama kısmındaki kaynak kategorizasyonunu .PDS yaparak ve arama kısmına da mockup yazarak, mockup şablonlarına erişebilir ve indirebilirsiniz. Kutu, logo, broşür, kurumsal kimlik ve vb. birçok mockup şablonu bulunmaktadır.

Behance

Behance tasarımcıların, web geliştiricilerin vb. içerik üreticilerinin çok sık kullandığı bir portfolyo sitesidir. Yaptıkları tasarımları paylaşan tasarımcılar bazen ücretsiz bir şekilde mocup dosyasını da paylaşmaktadırlar. Bu tasarımcıları takip ederek hem büyük bir ilham kaynağı bulabilir hem de mockup dosyası elde edebilirsiniz.

Graphic Burger

Graphic burger, içinde barındırdığı grafik kaynakları nedeniyle oldukça zengin bir stok sitedir. Bu sitede de PSD formatında mockup dosyaları bulunmaktadır.

Freebiesbug

Daha çok bünyesinde dijital kaynaklar barındıra bu site hem bedava olması hem de güncel olmasıyla tercih edilebilir bir sitedir. Özellikle mobil geliştirme veya web tasarım mockuplarına ihtiyaçlarınız varsa, bu siteyi ziyaret etmeniz kayna bulmanıza yardımcı olacaktır.

Graphics Family

Graphics Family sunmuş olduğu mock-up şablonlarıyla oldukça sık tercih edilen bir site. Baskı ve basılı işler ağırlıklı mock-up şablonuna ihtiyacınız olduğunda bu siteyi tercih edebilirsiniz.

Mockup world

Ücretsiz mockup dosyalarıyla dikkat çeken bu site, mockup üzerine kurulmuş olmasından kaynaklı çok zengin dosylara bu site aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Ücretli/Premium Mockup Dosyası İndirebileceğiniz Siteler;

Ücretli/Premium Mockup Dosyası İndirebileceğiniz Siteler;
Ücretli/Premium Mockup Dosyası İndirebileceğiniz Siteler;

Kimi zaman tam olarak istediğimiz mockup dosyalarını ücretsiz dağıtan sitelerde bulamaya biliriz. Ya da telif konusunda bir sıkıntı yaşamak istemeyip premium bir hizmet almayı isteyebilirsiniz. Bu durumda karşımıza ücretli bir şekilde bu ürünlerin dağıtımını ve lisansını yapan siteler karşımıza çıkamtadır. Ücreti olarak mock-up indirebileceğiniz siteler şunlardır;

Freepik

Ücretsiz olarak dağıtan siteler listemizde buluna freepik, aynı zamanda da ücretli dağıtım da yapmaktadır. Daha Premium mockup dosyaları çoğunluk olarak ücretli bir şekilde, freepikte bulunmaktadır. Aylık uygun ödeme planı sayesinde freepik ücretli mockup indirebleceğiniz sitelerin başında gelmektedir.

Envanto Elements / Placeit

Yaratıcı işler için kaynak temin etme sitesi olan envanto, ‘Placeit’ markası altında mockup şablonu hizmeti de sağlamaktadır. Çok geniş bir yelpazesi olan envantoda uygun planlarla, çok sayıda kaynağa erişebilirsiniz. Envato, internetteki en büyük mockup kaynağı olduğunu iddia etmektedir. Sosyal medya, logo, broşür, kıyafet vb. aklınıza gelebilecek her türlü mock up şablonunu envanto placeit’te temin edebilirsiniz.

Shutterstok

Stok görsel pazarında çok büyük bir payı olan shutterstock bünyesinde, mock-up şablonu da barındırmaktadır. Birçok mockup dosyasına shutterstock kalitesiyle erişebilirsiniz.

Creative Market

Tasarımcılar ve alıcıları bir araya getiren bir pazar yeri olan ve dribble tarafından yönetilen, cretive market sitesinde çok kapsalı şablonlar ve mockuplar bulabilirsiniz. Tasarımcının direkt kendisinden ücretli bir şekilde tasarım temin edebilirsiniz.