Photoshopta Dekupe

Photoshop, Adobe’un geliştirdiği ve hemen hemen herkesin bildiği bir dijital düzenleme programıdır. Bir çok dijital düzenleme yapmamıza yardımcı olan photoshop, dekupe yapmamıza da bize yardımcı olmaktadır. Photoshop içinde barındırdığı araçlar ve efektler sayesinde, bir seçim oluşturmanızı sağlar bu oluşturduğunuz seçimin tersini seçerek, ürününüzün etrafını temizleyip, sizlere kolaylıkla dekupe yapma imkanı sunar

Photoshop Sayesinde Fotoğraflarınızı Temizleyip Ürününüzü Öne Çıkarın.

Dekupe Nedir? E-Ticaret gibi dijital ortamda satış yapmak istiyorsanız, ürünlerinizin görselleri oldukça önem arz etmektedir. Ürün fotoğraflarınıza dekupe işlemi uygulayarak, ürününüzün etrafındaki gereksiz unsurlardan kurtarır, ürününüzü dilediğiniz arka plana yerleştirir ve ürününüzü kolaylıkla öne çıkarabilirsiniz. Bir den çok rakibinizin olduğu online Pazar platformlarınızda ürününüzün dikkat çekmesi ve kullanıcıların sizi seçmesi için dekupe oldukça önem arz etmektedir. Herhangi bir dikkat dağıtıcı unsur olmadan sadece ürününüzün olduğu bir görsel kullanıcılar tarafından tercih edilecektir.

Decupe Yaparken Kullanılan Toolar;

Photoshop’ta dekupe yaparken birden fazla tool kullanılarak istenilen seçimi yapabilirsiniz. Her fotoğrafa farklı tool kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden tooların tam olarak ne işe yaradığını bilmekte fayda var.

  • Pen Tool (Kalem Aracı)
  • Lasso Tool (Kement Aracı)
  • Magnatic Lasso Tool (Manyatik Kement Aracı)
  • Magic Wand Tool (Sihirli Değnek Aracı)
  • Quick Selection Tool (Hızlı Seçim Aracı)

Pen Tool (Kalem Aracı) ile Dekupe Yapmak

Pen tool belki de en manuel ve özgür seçim yapmamıza yarayan araçtır. Mantığı, seçtiğiniz resmi pen tool sayesinde kenar çizgilerinin üzerinden çizerek seçim oluşturmaktır. Bu sayede istedğiniz seçimi pen tool ile yapmış olup, seçimin tersini seçip kolaylıkla decupenizi yapmış olursunuz. Diğer yöntemlere göre belki de en yavaş seçim yapma aracıdır ama bu yavaşlığının sebebi size en doğru ve en pürüzsüz seçimi yapmanızı sağlar.

Polygon Lasso Tool (Çokgen Kement Aracı) İle Dekupe Yapmak;

Sadece düz çizgiler yapmamızı sağlayan photoshop aracıdır. Her tıklamada bir köşe oluşturur ve o köşeden düz çizgi oluşturmaya devam edersiniz. Adından anlaşılacağı gibi çokgen seçim yapmanıza yarar eğer seçeceğiniz ürün çokgen ise, bu araç sayesinde kolaylıkla dekupe işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Magnatic Lasso Tool (Manyatik Kement Aracı) İle Dekupe Yapmak;

Photoshop’un kullancılarına manyetik bir seçim yapmasına olanak verdiği seçim aracıdır. Çalışma mekanizması birbirine yakın renkleri bir bütün olarak kabul edip, civardaki kontrast renklerden ayırmanızı sağlayan bir manyetik yol yaratır. İyi bir fare hâkimiyeti gerektirmektedir. Çünkü manyetik seçimi siz eliniz ile manuel olarak yönlendirmektesiniz.

Magic Wand Tool (Sihirli Değnek Aracı) İle Dekupe Yapmak;

Magic wand tool belkide herkesin en çok kullandığı seçim araçlarından biridir. Çalışma prensibi araca verdiğiniz toleransı temel alarak herhangi bir seçtiğiniz pikselin renklerini bir araya getirir ve etrafındaki kontrast zeminden ayırır. Tek tıkla yapıldığından çok koladır ama o kadar sağlıklı değildir. Çünkü resmi büyük çerçeveden değil, sadece birbirine yakın renkteki pikselleri seçer. Bu yüzden ürününüzün içini de seçebilir veya kenarları o kadar kesin seçmeyebilir. Size önerimiz yüksek çözünürlüklü ve keskin zıt renkler varken bu aracı kullanmanız

Quick Selection Tool (Hızlı Seçim Aracı) İle Dekupe Yapmak;

Magic Wand Tool ile birbirine çok yapın yapısal özellikleri barındırır. Çalışma prensipleri aynıdır lakin tek tıkla değil fare hakimiyeti ile seçim yapmaktasınız bu yüzden daha doğru seçim yapmış olursunuz. Sizin yönlendirmeniz sayesinde seçimi yapmanızı sağlayan quick selection tool, magic wand gibi keskin sonuçlar vermemektedir.

Dekupe Yapmak için Önerilen Seçim Aracı;

Photoshop son güncelleme ile oldukça akıllı bir yazılım olmasına rağmen hala sizin isteğinizi tam olarak bilemeyebilir. Bu yüzden kendi isteğinizi en iyi seçebileceğiniz en iyi tool şüphesiz pen tooldur. Bu yüzden en pürüzsüz dekupeleri yapmak için seçiminizi pen tool ile gerçekleştirin.