Stok Fotoğraf İndirebileceğiniz Siteler;

Stok fotoğrafçılığı, grafik tasarım, Medya, reklamcılık, web tasarım gibi işlerde sık aranan ve tercih edilen bir sistemdir. Anlık ihtiyaçlara göre bir fotoğraf çektirmek maliyetli olacaktır. Çünkü fotoğrafçı sizin için oraya gidip sizi özel bir fotoğraf çekecektir. Bu da gerçekten büyük giderlere yol açmaktadır. Kendiniz çekmek istediğinizde de bu işlem yine hem masraflıdır hem de çok fazla zaman almaktadır. İhtiyacınız olan görselin gidip, konseptinin ayarlamasını yapıp kullanıma hazır hale getirmek, sizin belki de o iş için en büyük zaman yükünüz olacaktır. Bu tarz büyük bir sorunun önüne geçmek için fotoğrafçılar, çekmiş olduğu fotoğrafları belli bir siteye yükleyerek bu site üzerinden kullanıcılara, uygun fiyatlardan satış yaparak çok fazla kişiye görseli satıp, gelir elde etmektedir. Karşı tarafta bu fotoğrafı kullanmak için normalin çok daha altında çok daha ucuza bir bedel ödeyip bu fotoğrafı dilediği gibi kullanabilmektedir. Bu sistem temel olarak iki taraf içinde karlıdır. Bu yükleme yapılan sitelerden bazıları şunlardır;

 

Ücretli Stok Görsel Siteleri

Ücretli Stok Görsel Siteleri

Ücretli Stok Görsel Siteleri

Ücretsiz stok siteleri fotoğrafçıların belli bir meblağ karşılığında fotoğraflarının satılması için sitelere tedarikçi olarak fotoğraf yüklemesi işlemidir. Sitelerin vermiş olduğu paketler içinden size uygun paketi oluşturup, belli indirme sayısına göre fotoğraf indirebilirsiniz ve dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bu sitelerden bazıları şunlardır;

 

Adobe Stock

Adobe stock, Adobe’un geliştirdiği ve tedarikçilerle müşterilerin bir araya geldiği bir stok görsel sitesidir. Sadece fotoğraf değil illustrasyonlar, ikonlar veya toplu çalışmaları da nu siteden temin edebilirsiniz. Fiyatlandırma olarak paket üzerinden fiyatlandırma ya da tek bir görsel satışı bulunmaktadır.

 

Shutterstok

Shutterstock Stok fotoğrafçılığı konusunda çok uzun yıllardan beri hizmet veren ve bu sektörde lider bir sitelerden biridir. İçinde belki de en fazla görselin bulunduğu sitedir. En basit konulardan, spesifik konulara görsel bulmanız mümkündür. Sadece görselden ziyade video, illüstrasyon gibi materyallerin de satışını yapmaktadır.

 

Envato Elements;

Bu site, diğer siteleri kıyasla tek bir paket içinde sınırsız indirme seçeneği olması ile bilinmektedir. Diğer sitelere göre arşivinin dar olmasının sebebi, tedarikçilerin çok özenle seçmesi ve yüklenilen fotoğraflarda çok titiz davranmasından kaynaklıdır.

 

İstock

Bir diğer yüksek görsel arşivi bulunan istok video, fotoğraf ve illüstrasyon seçenekleri bulunmaktadır. Diğer sitelerden farkı, tedarikçilerin kendi sistemini yüklediği fotoğrafları, başka sitelere yüklemesini izin vermemektedir. Eğer benzersiz bir içeriye ihtiyacınız varsa bu site sizin için uygun olacaktır.

 

Ücretsiz Stok Görsel Siteleri

Ücretsiz Stok Görsel Siteleri

Ücretsiz Stok Görsel Siteleri

Ücretsiz stok siteleri, kullanıcılara ücretsiz olarak görsel, fotoğraf, vektör çizimler tedarik etmeyi planlıyor. Temel olarak mantığı trafik ziyaretinden kazanç elde etmeyi planlamaktadır. Görseller ücretsiz olduğundan, sitelere göre çok daha fazla kullanılmaktadır. Sadece amacınıza uygun görsel arıyorsanız, ücretsiz görseller sizin için iyi bir seçenek olacaktır.

 

Freepik

Freepik ücretsiz sitelerin belki de en büyük arşivi olanlarındandır. Fotoğraftan ziyade vektörel ağırlıklı sistemi olan bu site, aynı zamanda kaliteli stok fotoğraflarda barındırmaktadır. Bu site sayesinde, vektör formatlar Photoshop formatları ve kaliteli fotoğraflar elde edebilirsiniz.

 

Pexel

Aramak istediğiniz sözcük üzerinden, sizlere konuyla alakalı görselleri çıkaran bir sitedir. Herhangi bir üyelik şartı bulunmadan, dilediğiniz sayıda yüksek kalite fotoğraf indirebilirsiniz.

 

Pixabay

Pexel ile benzer özellikleri barındıran bu site, sizlere stok fotoğraf sağlıyor sistem içinde belki de milyonlarca fotoğraf içinden aramak istediğiniz kelime üzerinden arama yaparak fotoğrafı indirebilirsiniz.

 

Stok Görsel Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler;

Stok görseller Şüphesiz medya ile uğraşanların çok büyük ihtiyacıdır. Ama bu görselleri kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Örneğin; indirdiğiniz fotoğrafın siteye gerçekten fotoğrafın sahibi tarafından yüklenmiş olması gerekmektedir. Bu yüzden de Google görsellerden değil de stok sitelerinin kendi panelinden indirme işlemi yapmanız gerekmektedir. Çünkü fotoğraflar, fotoğrafçının eseridir. Eğer fotoğrafçı fotoğrafının kullanılmasını istemiyorsa bu telif ihlali nedenidir. Stok sitelerine fotoğraflar rastgele gelmez, internetten çekilmez. Fotoğraf sahipleri kendi istekleri ile fotoğrafları yükleyip ve sitenin üyelik şartlarını onaylayarak siteye üye oldukları için. Bu tarz sitelerden, fotoğraf indirdiğiniz zaman telif hakkı veya ihlali sorunu bulunmamaktadır.

1 Yorum

Comments are closed.