Amors Çekim Nedir, Nasıl Çekilir?

Amors kelimesi Fransızcadan gelmiş bir kelimedir. Fransızcada ‘Parça’ anlamına gelmektedir. İngilizcesi Over The Shoulder’dır. Amors çekim, bir kamera açı çeşididir, genel olarak diyaloglarda iki tarafı da göstermek amacıyla bir oyuncunun omuzunun arkasından çekilen açı türüdür.

Neden Amors Çekim Kullanılır?

Yönetmenler, Dertlerini seyirciye tek kare içinde birden fazla anlam yükleyerek anlatmak isterler, mekanın ışığı, kameranın odağı, kameranın açısı, semboller ve kameranın pozisyonu hepsinin kendince anlamları bulunmaktadır. Amors çekime başvuran yönetmenler bu açıyı kullanırken bir anlatım yolunu seçerler bu anlatım yolu şunlardır;

Yakınlık Hissi İçin Amor Çekim

Yönetmen çoğu zaman amors çekimi, seyircinin, yönetmenin omuzunu kullandığı oyuncunun, yanındaymış hissi verilmesi için kullanır. Böylelikle seyirciyi filmin içine çekebilir ya da karakterler ile daha yakın bağ kurulmasını sağlayabilir.

Diyaloglarda Ekseni Seyirciye Göstermek

Bir diğer kullanım amacı da ikili diyaloglarda konuşan kişinin karşısındakinin yerini veya konumunu tam olarak seyircinin görmesini sağlar. Bu sayede 180 derece kuralını bozmamış ve olayın eksenini seyirciye bildirmiş olur. Örneğin bir ikili diyalogda konuşan kişinin karşısındaki amors çekimden görüyoruz, amors çekim yapan adam belinden silahı çıkarıp konuşanı vuruyor. Bu planda seyirci tüm ayrıntıları ve detayları adım adım takip ediyor. Böylelikle gerilim yükseliyor.

Karakter arası Anlık Reaksiyonları göstermek

Karakterlerin, birbirleriyle konuşurken olaylara verdiği tepkiler, seyirciler ve filmin gidişi için oldukça önem arz eden bir unsurdur. Bu yüzden hiçbir reaksiyonu kaçırmak istemeyen yönetmenler amors çekime başvurur.

Karaktere Gizlilik Katmak İçin Amors Çekim

Bir diğer kullanım amacı da gizli bir karakter yaratmak içindir. Bir karakter düşünün filmin başından beri amors çekimle çekilmiş, karakterin sadece sesini duyuyoruz bu o karakterin gizliğini üst seviye çıkartmaktadır. Yönetmen gizli ama varlığını hissettiren bir karakter yaratmak istediğinde bu çekim tekniğinden yararlanacaktır. Örneğin müfettiş gadget çizgi filmindeki kedi seven kötü adam iyi bir örnek olacaktır.

Amors Çekim Nasıl Çekilir?

Amors çekim kolay bir çekim açısıymış gibi dursa da en dikkat edilmesi gereken husus aks çizgisidir. İlk amors çektiğimiz bir omuzu daha sonra farklı plana geçip tekrar aynı plana geldiğimizde farklı bir omuzdan çekmemek gerekir bu 180 derece kuralını bozmak demektir. Amors çekim yaparken en çok dikkat etmemiz gereken nokta budur.

Yazar: Bilal Çetin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Yazılarımız