Flat Design Nedir
Flat designın önemi

Tasarım tarihine baktığımızda, her dönemde estetik algıların değiştiğini, döneme belirli bir trendin hakim olduğunu görürüz. 20.yy öncesinde realistic, mükemmeliyetçi anlayışın olduğu, 19-20.yylarda çizgisel tasarımların trende hakim olduğu, 21.yy başlarında ise, daha şaşalı kabarık tasarım anlayışı bulunmaktaydı. Flat (düz) tasarım anlayışı ise 2015’li yıllardan sonra, adından çokça bahsettirmiş, tasarım anlayışıdır. Genel olarak baktığımızda tasarım alanında bolca boşluklardan yararlanan, önemli olanın verilmek istendiği mesaj olan, pastel renklerle göz yormayan tasarım anlayışıdır.

Neden Flat Design? Şirketleri Sadeleşme Trendi

Logo, kurumsal kimlik, renk gibi tercihler, şirketlerin varlığını temsil eden, insanların akıllarına kazınan sembollerdir. Bu sembolleri değiştirmek şirketler için oldukça risklidir, tanınama veya alışkanlıkların değişmesi sonucu markanın değer kaybı gibi riskler barındırmaktadır. Ama ünümüzde tüm bu risklere rağmen dünya devleri, marka yüzlerinde, değişikliklere gitmektedir. Büyük futbol takımları (Manchester City, Atletico Madrid, Juventus) Otomobil Firmaları (KIA, Wolkswagen) yemek zincirleri (Burger King) Teknoloji firmaları (Google) gibi büyük markalar, marka yüzlerini bu tasarım anlayışına göre evrimleştirdi. Bu tasarım anlayışının trend haline gelmesinin en büyük sebebi tüketim anlayışımızın değişmesidir, internetin yayılması sonucu insanlar bilgiye, içeriğe çok hızlı bir şekilde erişmekte. Önceden bir mektup için günlerce aylarca beklenirken, artık maillerimizde 1-2 dakikalık gecikmeler bile bizleri çileden çıkarmakta, bu denli büyük alışkanlıkların tasarım anlayışında da değişikliklere uğratmıştır. Dijital ortamda her şey bitlerden oluşur, gördüğümüz renkler kodlar hepsi birer bittir. Bu bitlerin yoğunluğu işlem süresini geciktirmektedir. Tasarıma uygulanan her efekt ağır bit yükü oluşturur. Tek ya da iki renkli tasarımlar ise çok daha hafif bit yükleri barındırır. Web sitemize daha sade tasarım anlayışından bir çalışma hazırladığımız zaman, ziyaret etmek isteyen kullanıcılar sunucumuzdan çok daha hızlı bir yanıt süresi alacak ve içeriğinize hızlı bir şekilde ulaşacaktır. Öyle ki 2-3 saniyelik bir gecikme dahi kullanıcınızın sitenizi terk etmesini sağlayacaktır. Kullanıcı deneyimlerine önem veren Google gibi arama motorları, site hızının etkisinin farkına varıp, arama motoru sonuçlarında hızlı açılan sitelerin sıralamasını daha iyi yerlere getirmektedir. Bu yüzden, daha fazla trafik almak isteye site sahipleri daha hızlı açılan, kullanışlı, flat (sade) web siteleri hazırladı. Web sektöründe bu kadar değişen tasarım anlayışı, günlük alışkanlıklarımıza da yansıdı ve günlük alışkanlıklarımızda dahi bu tasarım trendini kullanmaya başladık.

Flat Designın Avantajları:

  • Daha kolay okunabilir ve anlaşılabilir ara yüz.
  • Daha temiz, gözü bozmayan tasarımlar
  • Kolay yönlendirme ve hızlı navigasyon
  • Daha az yük (bit) daha hızlı sonuç.
  • Az mataryelle çok şey anlatma.

Flat Designın Dezavantajları:

  • Her ne kadar internet çok yaygın olsa da bazı kullanıcılar hala internete alışık değildir, bu yüzden nereye tıkanacağını, nasıl yönlendirileceğine tam olarak hakim olamayabilir. Bu tip kullanıcılara flat design dezavantajlıdır.
  • Kuyumculuk gibi gösterişin önemli olduğu sektörlere flat design tam olarak uymayabilir.
  • Renklerin anlatımda ön planda olduğu yerlerde, dezavantaj sağlayabilir.
  • Çok basit gözükebilir, tasarım dokunuşu yokmuş gibi hissettirebilir.