İnternetten Nasıl Para Kazanılır

İnternet ülkemizde 2000 yıllarından sonra oldukça popüler hale gelmiş bir kitle iletişim aracıdır. Türkiye’deki kullanım sayısına baktığımız zaman internet aracılığıyla toplumun çok büyük bir kesimine erişebilir bir durumdayız. Bu erişim gücü beraberinde ticari faaliyetlere de olanak sağlayabilmektedir. Öyle ki dünyanın en zengin şirketlerine baktığımız zaman,  bu şirketlerin çok büyük bir kısmının internet temelli şirketler olduğunu görmekteyiz. Amazon, Facebook, Google gibi şirketler, gücünü internetten alan ve internet ortamında bir değer üretebilmiş şirketlerdir. Bu kadar potansiyelli bir ortamda birey bazlı da para kazanmak mümkün olabilmektedir. Bu yazımızda sizlere internetten birey olarak nasıl para kazanabileceğinizden bahsedeceğiz. Bu yolların nasıl çalıştığından, artılarından ve eksilerinden bahsetmeye çalışacağız.

İnternet Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

İnternet Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?
İnternet Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Her işte olduğu gibi internette de para kazanmanın en önemli noktası, artı değer üretebilmektir. Bu arttı değer üretmek, sizin yeteneğinize, vizyonunuza, emeğinize göre değerlenip azalabilir. Bu yüzden başkasının internet kazançlarına bakarak, bir gelir beklemek çok doğru olmaz. Öncelikli olarak internetten para kazanmak için, yapacağınız işi belirlemeniz gerekmektedir. İnternet üzerinden artı değer üretebileceğiniz birçok yol vardır. Çalışacağınız işi belirledikten sonra, bir plan program ve hesap yapmanız gerekmektedir. İnternetten para kazanmak genellikle bir birikim, insan sermayesi ve dijital varlıklar çerçevesinde gerçekleşmektedir. Bu sebeple, para kazanmaya başlamak genellikle çok uzun süreler gerekmektedir. Hesabınızı kitabınızı, planınızı yaptıktan sonra internet üzerinden para kazanabileceğiniz çalışma modellerine bir göz atalım. İnternet üzerinden para kazanmak için, en çok tercih edilen çalışma modelleri şunlardır;

  • Grafik tasarım yaparak,
  • Web sitesi kurarak,
  • Web sitesinden adsense geliri elde ederek,
  • Makale yazarak,
  • Stok fotoğrafçılığı yaparak,
  • Çevirmenlik yaparak,
  • Online Eğitim vererek,
  • Sosyal medya yönetimi yaparak,
  • Diğer sosyal medya işlerini yaparak,

İnternet üzerinden bir değer oluşturup, para kazanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta bu işleri kolay para olarak görmemenizdir. Aksi takdirde sürdürülebilir bir iş modeli yapamayabilirsiniz.

Grafik Tasarımcı Olarak Freelance Hizmet Vermek

Grafik Tasarımcı Olarak Freelance Hizmet Vermek
Grafik Tasarımcı Olarak Freelance Hizmet Vermek

Eğer bir grafik tasarım bilginiz ve geçmişiniz varsa internet üzerinden grafik tasarım hizmeti almak isteyen kişilere veya kurumlara grafik tasarım hizmeti verebilirsiniz. Genellikle küçük işlerle başlanılan bu işte zamanla sizden hizmet alan kişilerle sürekli olarak çalışma imkanı bulabilir, kendi işinizi icra edebilir durama gelebilirsiniz. Grafik tasarımdan para kazanmak için önemli unsurlar vardır. Sizin işe verdiğiniz emek, müşteri bulma potansiyeliniz, grafik tasarım yeteneğiniz gibi birçok etken vardır. Eğer grafik tasarım yapabileceğinizi düşünüyorsanız, freelancer sitelerinde ilan sayfası açarak grafik tasarım hizmeti vermek için müşteri arayışına başlayabilirsiniz. Eğer grafik tasarıma ilginiz varsa ve daha fazla şey örenmek istiyorsanız sitemizdeki diğer yazıları okumanızı öneririz.

İlgili Yazı; Grafiker Nedir? Grafik Tasarımcı Ne İş Yapar?

İnternet Sitesi Kurmak

İnternet Sitesi Kurmak
İnternet Sitesi Kurmak

Eğer bir internet sitesinin nasıl kurulacağını biliyorsanız, kişilere veya kurumlara özel internet sitesi kurma hizmeti vererek, kurmuş olduğunuz internet siteleri üzerinden para kazanabilirsiniz. Bu işte çok fazla teknik bilgi ihtiyacınız olduğundan, uzmanlaşmanız da oldukça zaman alacaktır. Web sitesi nasıl yapılır, eğitimleri alarak ve önce kendiniz için bir web sitesi kurarak bu konuda uzmanlaşmaya başlayabilirsiniz.

İnternet Sitesinden Adsense Geliri Elde Etmek

İnternet Sitesinden Adsense Geliri Elde Etmek
İnternet Sitesinden Adsense Geliri Elde Etmek

Kendi internet sitenizi kurmaktan bahsettikten sonra Adsense gelirinden bahsetmemek olmaz. Gooogle’ın reklam verme aracı olan Adsense’e ile anlaşarak web sitenizdeki belirli yerlerde reklam gösterimi sağlayabilirsiniz. Sitenizi ziyaret eden kişiler bu reklamlara tıkladıkça, bu reklamlardan para kazanabilirsiniz.

Stok Fotoğrafçılığından Para Kazanmak;

Stok Fotoğrafçılığından Para Kazanmak
Stok Fotoğrafçılığından Para Kazanmak

Gerçek hayattaki telif hakları kanunu internet için de geçerlidir. İnternet üzerinden yaratıcı işler yapmak isteyen kişiler hem zamandan hem de maddi olarak tasarruf etmek için stok görsellere ihtiyaç duyarlar. Eğer illüstrasyon yeteneğiniz veya fotoğrafçılık geçmişiniz varsa stok görsel satarak para kazanabilirsiniz. Stok görsel satan siteler sayesinde, stok görsellere ihtiyaç olan kişilere ulaşabilir ve satış yapabilirsiniz. Stok görsel satan siteler ile ilgili yazımızı okumanızı öneririz.

İlgili Yazı; Stok Fotoğraf İndirebileceğiniz Siteler

Makale Yazarak Para Kazanmak

Makale Yazarak Para Kazanmak
Makale Yazarak Para Kazanmak

Web siteleri, arama motorları aracılığıyla ziyaret ettiğimiz yapılardır. Arama motorları her web sitesini tarar ve içeriklerine göre bir sıralama alır. Arama motorlarında daha fazla görünür olmak ve sitesinin trafiğini arttırmak isteyen web sitesi sahipleri, içerik yazmaları gerekmektedir. Zamandan tasarruf etmek veya daha profesyonel olmasını isteyen web sitesi sahipleri bu yazıları başkasına yazdırırlar. Böylelikle metin yazarak para kazanılması da mümkün hale gelmektedir. Yazdığınız kelime başına ücret alarak bu işten para kazanabilirsiniz.

Youtuberlık Yaparak Para Kazanma

Youtube milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir sitedir. Bu sitenin büyümesiyle beraber hayatımıza ‘Youtuberlık’ gibi bir kelime girdi. Youtube kullanıcılara reklam göstererek para kazanan bir platformdur. Gösterdiği bu reklamları, içerik üreticilerin ürettiği içeriklerde göstermektedir. Hal böyle olunca da reklam gösterdikleri içerik üreticilerine de para ödemektedirler. Eğer içerik üretip Youtube’ta izlenebileceğinizi düşünüyorsanız Youtuberlık yaparak para kazanabilirsiniz.

Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Her ne kadar çeviri sistemleri gelişse de günümüzde çevirmenlere ihtiyaç hala duyulmaktadır. Eğer ikinci bir dili tercümanlık seviyesinde biliyorsanız freelancer olarak çeviri hizmeti verebilirsiniz.

Online Eğitim / Özel Ders Vererek Para Kazanmak

Online Eğitim / Özel Ders Vererek Para Kazanmak
Online Eğitim / Özel Ders Vererek Para Kazanmak

Bir konuda veya işte tecrübeli ve bilgi sahibiyseniz, sahip olduğunuz bu bilgi sayesinde para kazanabilirsiniz. Herhangi bir oyun olur, ders olur veya profesyonel bir meslek olur, sahip olduğunuz bilgiyi bu konuda eğitim almak isteyen kişilerle yapaylaşarak, verdiğiniz eğitim doğrultusunda para kazanabilirsiniz. Önemli olan bu eğitimi almak isteyen kişilere ulaşabilmektir. Bu yüzden iyi bir reklam vermeniz veya aracı sitelerle çalışmanız gerekmektedir.

Sosyal Medyadan Para Kazanmak

Sosyal Medyadan Para Kazanmak
Sosyal Medyadan Para Kazanmak

Sosyal medya hemen hemen herkesin kullandığı, paylaşım yaptığı mecralardır. Bu mecralar kullanıcılara reklam göstererek para kazanmaktadırlar. Hal böyle olunca sosyal medya çok büyük bir piyasa, Pazar yerine dönüşmüş hale gelmiştir. Bu mecradan para ve itibar kazanmak da mümkündür. Sosyal medyadan para kazanabileceğiniz bazı yöntemler şunlardır;

Sosyal Medya İnfulancerlığı Yaparak Para Kazanmak;

Eğer tanınmış bir kişiyseniz, ürettiğiniz içerikler sebebiyle sizi takip eden kişiler varsa bu kişileri etkileyerek (infulance kelime anlamı etkilemektir) para kazanabilirsiniz. Takip ettiğiniz kişilere anlaştığınız kurumların reklamlarını göstererek veya bu kurumların marka yüzü olarak infulencerlık yapabilirsiniz. Yaptığınız anlaşmalara, kitlenize göre de para kazanabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesap Yönetimi Yaparak Para Kazanmak;

Markalar için sosyal medyalarda bulunmak oldukça önemlidir. Markaların imajları gereği de bu hesapların profesyonelce gözükmesi ve iletişim kurması da gerekmektedir. Bu iş ekstra bir iş yükü olduğundan, sosyal medyalarını yönetecek kişilerle anlaşılmaktadır. Böylelikle sosyal medya yönetimi yaparak para kazanmak da mümkün hala gelmektedir.

Sosyal Medyadan Satış Yaparak Veya Müşteri Bularak Para Kazanmak;

Sosyal medyayı toplumun çok büyük bir kesimi kullanmaktadır. Bu kadar çok kişinin kullandığı sosyal medya sizin için potansiyel müşteri veya satış yapma imkânı demektir. Bu yüzden doğru stratejilerle var olan satışlarınızı arttırarak bir gelir elde edebilirsiniz. Ya da freelancerlık yapıyorsanız sosyal medyadan müşteri bularak, satış yapabilir, para kazanabilirsiniz.

İnternetten Kolay Para Kazanılır Mı?

İnterneti sihirli bir değnekmiş gibi görmeniz oldukça yanlıştır. Gerçek dünyadaki gibi internette de kolay para kazanmak pek mümkün değil. Kolay para kazanma hırsıyla yapacağınız işte, çok büyük ihtimalle elinizdeki paradan da olmanız mümkündür. Gerçek hayata kıyasla internette dolandırıcılık sayısı oldukça yüksektir. Bunun en temel sebebi, internet ortamında gizli kalmak ve bulunmazlık normal hayata kıyasla daha kolaydır. Bu yüzden yapacağınız işin dolandırıcılık tuzağı olmadığına dikkat etmeniz oldukça önemlidir.