Nyx (Niks) Yunan Gece Tanrıçası Kimdir?

- Advertisement -

İçindekiler

Nyx yunan mitolojisinde gece tanrıçası olarak bilinir. Nyx Khaos’tan doğan 5 ilkel tanrıdan biridir. Dünya daha yokken Yunan mitelojisinde boşluk ve varlık belirtisi olarak Khaos bulunmaktaydı. Ardından Khaos’tan 5 ilkel tanrı doğdu. Bu tanrılar, Gaia, Tartaros, Eros, Erubis ve Nyx’ti. Bu tanrılar dünyanın oluşumundaki en önemli tanrılardır. Dünyadaki kavramları, döngüleri, duyguları ve hisleri ilk bu tarılarla berber kişiselletircekteyiz. Nyx Kardeşi Erubis ile birlikte olarak Aether(Dünyayı saran örtü) ve Hemera’yı (gün) oluşturdu. Ardından Nyx kendi başına, 12 önemli tanrıyı oluşturdu bu tanrılar Momus (Suçlama), Ponos (Keder), Moros (Kader), Thanatos (Ölüm), Hypnos (Uyku), The Hesperides, The Keres And Fates, Nemesis, Apad (Kandırma), Philotes (Arkadaşlık), Geras (Yaş), Eris (Çekişme)’dir.

Nyx Gece Tanrıçası Bilgi Künyesi

Özellikler
İsimNyx
AnlamıGece
Diğer İsimlerNox (Latince adı)
EbeveynleriKhaos
(Boşluk ve varlık belirtisi)
KardeşlerGaia, Tartaros, Eros, Erubis
ÇocuklarıAether, Hemera, Momus, Ponos, Moros, Thanatos, Hypnos, The Hesperides, The Keres, The Fates (Moires), Nemesis, Apate, Philotes, Geras, Eris
EşiErubis (Karanlık tanrı)

Dünyanın oluşumunda Nyx’in Rolü

Dünya ilkel tanrılardan ve ilkel tanrıların ortaya çıkardığı tanrılardan meydana gelir. Gaia Uranüs, Dağlar ve Pontus’u yaratırken, gecenin tanrıçası, Erubisle birlikte olarak, Aether ve Hemera’yı yarattı. Nyx’in sadece kendisinden yarattığı çocuklar ise, dünyadaki önemli duyguların başlangıcını sağladı. Bu ilkel tanrılardan ortaya çıkan tanrı ve tanrıçalardan, dünyanın diğer bileşenleri ve soy ağacı oluştu.

Nyx’in Çocukları:

Nyx yunan mitolojisinde, en eski ve en büyük tanrıça olmasından dolayı oldukça saygı görmektedir. Erubis ile yaptığı evlilik sonucu gün ve ışık tanrı/tanrıçalarını doğrumuş osa da Nyx Parthenogenesis (kendi başına oluşturma) yöntemiyle oluşturduğu tanrı/tanrıçalarla dünyanın karanlık yüzünü de oluşturmuştur. Ölümün üç tanrısı ve çeşitli kötülük duygusunu kişiselleştiren, tanrı/tanrıçalarıyla Tartoros’u oldukça kalabalık yapmıştır. Dünyada yaşanan çoğu savaşın sorumlusu, ölümlerin sebepleri, Nyx’in çocukları sayesinde oluşmaktadır.

Nyx Aile Ağacı
Nyx Aile Ağacı

“Gece üç ölüm tanrısı yarattı: Korkunç Moros, kara Ker ve Thanatos’u. Uyku’yu ve sürü sürü Düşleri. Kimseyle yatmadan kendi başına Yarattı onları karanlık Gece. Acı gülüşlü Momos’u, dertler anası Oizys’ü yarattı. Sonra Hesperid’leri, Batılı Gece kızlarını; Okyanus’un ötesinde oturur bu kızlar Altın elmalar veren ağaçlara bakarlar. Sonra Kader tanrıçalarını getirdi dünyaya, Amansızca öc alan tanrıçaları: Klotho, Lakhesis ve Atropos’tur adları.
Tanrıları, insanlar karşı her suçu izler onlar Ve suçlu kim olursa olsun Cezalandırmadan yatışmaz öfkeleri. Sonra Nemesis’i doğurdu belalı Gece Sonra İhanet’i, Kara Sevda’yı doğurdu, Çekilmez İhtiyarlığı ve azgın yürekli Kavga’yı. Bu şirret kavga tanrıçası Eris de…”

HESİODOS THEOGANİA: 211 /225
Bilal Çetinhttps://www.bilalcetin.net
Merhaba ben Bilal. 1998 Yılında Bulgaristan göçmeni bir ailenin çocuğu olarak İstanbul'da doğdum. Lise eğitimimi İbrahim Mütefferika Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde grafik tasarım okuyarak tamamladım. Lisans eğitimimi Yalova Üniversitesi, İletişim sanatları bölümünde tamamladım. 2022 yılı itibari ile Yalova Üniversitesi'nde İletişim bölümünde yüksek lisans eğitimimi sürdürüp, yeni medya alanında çalışmalar, araştırmalarda bulunuyorum. Profesyonel kariyerim ve mesleki olarak da aktif olarak grafik tasarım ve web tasarım alanlarında çalışmalarda bulunuyorum.

Öne Çıkan Yazılarımız