Persephone Kimdir? Hadesle Olan Hikayesi

Persephone Yunan mitolojisindeki tanrılardan birisidir. Babası Zeus annesi ise tarımın ve bereketin tanrısı aynı zamanda Zeus’un kız kardeşi Demeter’dir. Persephone’un Yunan mitolojisindeli önemli hikayesi hiç şüphesiz Hades tarafından kaçırılmasıyla başlar. Yeraltı tanrısı olan Hades Persephone’u zorla kaçırır ve kendi kraliçesi yapar. Bu hikaye sonucunda Persephone yapılan anlaşmalar sonucu belli bir süre yeraltında belli bir süre ise yer üstünde yaşamaktadır. Bu döngü Yunan mitolojisinde mevsimlerin geçişlerini ve oluşumunu anlatmak için kullanılmıştır. Persephone Demeter’in tek kızıydı bu yüzden Demeter onun üzerine çok düşüyordu. Persehopne bekar bir kızdı ve birçok tanrının dikkatini çekmeyi başarmıştı. Demeter ise kızını diğer erkeklerden koruyordu. Bu erkekler arasında Persephone’un en büyük hayranı yeraltı tanrısı olan Hadesti. Hades birgün ölümlüler diyarına geldiği gün Persephone’unu kendine eş olarak ister. Demeter bu duruma aşırı sinirlenir ve teklifi red eder. Ama Zeus çokta Hades ile anlaşmıştı.

Hades Tartından Kaçırılması ve Yeraltı Kraliçesi Persephone

Antik yunan mitolojisinde bir çok mit bulunur. Persephone ve onun hikayesi bu mitlerden birisidir. Yunan mitolojisinde birçok doğa olayının sebebini bulmak için ya tarılar vardır ya da vakalar bulunmaktadır. Persephone’un hikayesi de mevsim geçişlerini ve oluşumunun nasıl olduğunu anlatan bir hikayedir. Persephone ve arkadaşları birgün vadide çiçek toplayıp oyunlar oynarken, yerde gördüğü büyüleyici çiçeği almak istedi. Çiçeği almak için eğildiğinide yer kabuğu birden yarıldı ve yerin içinden yeraltı tanrısı Hades çıktı. Hades güzel kızı birden kaçırdı ve yeraltı dünyasına indiridi. Burada aç kalan Persephone yeraltında bulduğu narlardan yedi ve yer üstüne çıkmasını engelledi (Yeraltı dünyasında bir şey yerseniz yerüstüne çıkmanız yasaklanır).

Demeter’in Kızını Araması

Demeter tarımdan sorumlu tanrıçadır. İnsanların yaptığı tarımların verimliğini arttırır ve onlara mahsüller bahşeder. Demeter çok sevdiği kızından günlerce haber alamayınca, kızını aramaya başladı. Diğer tanrılar olayı biliyordu ama kimse Demeter’e yardımcı olmamıştı. Demeter çok uzun süreler boyunca kızını aramaya devam etti ve artık ana işini yapamadığından tarlarlar kurumaya başladı. Tarlaları kuruyan insanlar, ölmeye ve hastalanmaya başladılar. Tanrılar Demeter’e yalvarmaya başladılar. Ama Demeter’er kızını bulmadan geri dönmemeye kararlıydı. Demeter birgün kızını ararken, güneş tanrısı Helios’la konuştu. Helios her şeyi görmüştü. Helios, Zeusun Hadesle bir anlaşma yaptığını ve kızını hadese verdiğini söyledi. Demeter öfkeyle Olimposa Zeus’la anlaşmaya gitti.

Demeter, Zeus, Hades’in Anlaşması

Zeus’a öfkesini kusan Demeter ondan intikam almak için, bir daha tarımla ilgilenmeyeceğini söylemişti. Yeryüzündeki büyük açlık ve keder ölümlere yol açacaktı. Bunun üzerine ölümlülerin bu durumda öleceğini anlayan Zeus iki tarafın da anlaşabileceği bir yol bulmaya çalıştı. Ve senenin belli bir döneminde Persephone annesi Demeter’le yeryüzünde geçirecek, senin bir döneminde ise yer altında Hades’in eşi olarak devam ettirecek.

Persephone Mit’nin Sonucu Olarak;

Persephone’un hikayesi sonucunda, Demeter güçlü tanrıça kızını hem kaybetti hem de geri aldı. Kızının yeryüzüne çıkmadığı, zamanını Hades ile geçirdiği dönemler Demeter için kederli günlerdi ve bu dönemde Demeter tarımla, hasatla ilgilenemiyordu ve diyarı kış kaplıyordu. Kızının geri döndüğü zaman ise Demeter tekrardan tarımla ilgileniyordu. Bu yüzden Antik Yunan halkı Persephone’un yeryüzüne çıktığı dönemi baharın gelişi olarak adlandırdı. Ve halk, Persephone’un tekrardan yeryüzüne dönmesi için günler saymaya başladı. Persephone’un tekrar yer altına gideceği döneler isi verimli hasat zamanı elde edilen mahsülleri depolamaya çalıştıları.

Persephone bu hikayenin sonucu baharın müjdecisi ve yeraltının kraliçesi oldu. Ama hadesle asla büyük bir aşk yaşamadılar.

Kaynak: https://www.greeka.com/greece-myths/persephone/

Bilal Çetinhttps://www.bilalcetin.net
Merhaba ben Bilal. 1998 Yılında Bulgaristan göçmeni bir ailenin çocuğu olarak İstanbul'da doğdum. Lise eğitimimi İbrahim Mütefferika Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde grafik tasarım okuyarak tamamladım. Lisans eğitimimi Yalova Üniversitesi, İletişim sanatları bölümünde tamamladım. 2022 yılı itibari ile Yalova Üniversitesi'nde İletişim bölümünde yüksek lisans eğitimimi sürdürüp, yeni medya alanında çalışmalar, araştırmalarda bulunuyorum. Profesyonel kariyerim ve mesleki olarak da aktif olarak grafik tasarım ve web tasarım alanlarında çalışmalarda bulunuyorum.

Öne Çıkan Yazılarımız