Sitcom Ne Demek? Sitcom Dizi Örnekleri;

- Advertisement -

İçindekiler

Sitcom Nedir? Sitcom İngilizce “situation comedy”nin kısaltması olarak kullanılan bir tür komedi dizi tarzıdır. Türkçede de tıpkı İngilizce açılımı olan “situation comedy” yani “durum komedisi” olarak çevrilmektedir. Sitcom dizileri genellikle belirli bir alanlarda çekildiği görülmektedir. Bu alanlar kafe, ev ve ofis gibi yerlerdir. Sitcom dizilerinin karakterleri normal dizilerden oldukça farklı bir şekilde oluşturulur. Çoğu sitcom dizisinde de baş karakterlerin özellikleri ön plana çıkarılır. Sitcom dizileri oldukça kısa sürer. Bu süre ortalama olarak 20 ile 30 dakika arasındadır. Süre bakımından kısa olmalarından dolayı, sitcom dizilerinin izleyicileri her bölümü ilgiyle ve severek izleyebilmektedir.

Sitcom Dizi Örnekleri;

Öte yandan sitcom dizilerinin birçoğu gülme efektiyle desteklenerek seyircilerin sitcomları izlerken ekranda gördüğü komik durumlara eşlik etmesi sağlanmış olunur. En popüler yabancı sitcom dizilerine baktığımız zaman karşımıza The Big Bang Theory, How I Met Your Mother, Modern Family, The Simpsons ve Broklyn Nine-Nine gibi sitcomlar çıkmaktadır.

The Big Bang Theory

The Big Bang Theory, Amerika Birleşik Devletleri yapımı bir sitcom dizisidir. Dizinin bölümleri ortalama olarak 20 dakikadan oluşmaktadır. The Big Bang Theory dizisinin konusuna bakacak olursak, Caltech’te çalışan 4 bilim insanı arkadaşın (Sheldon Lee Cooper, Rajesh Ramayan Koothrappali, Howard Joel Wolowitz ve Leonard Leakey Hofstadter) hayatlarını ele almaktadır. Bu 4 arkadaş kendilerini bilim hayatına adadıkları için sosyal çevreleri ve kendilerinden başka çok nadir arkadaşlıklar edinmektedir. Sheldon ve Leonard kaldıkları evin karşı dairesine taşınan Penny ile birlikte hayatları değişmeye başlar. Genel olarak The Big Bang Theory dizisine baktığımız zaman, konu olarak sitcom dizisinin sıkça kullandığı ev ortamını kullandığı görülmektedir. Öte yandan sitcom dizilerinin ortalama süresi olan 20 ile 30 dakika süresinin alt sınırı olan 20 dakikayı kullanarak, seyircilerinin her bölümü sıkılmadan tek seferde bitirmesini sağlamış oluyor.

How I Met Your Mother

How I Met You Mother, Ted Mosby karakterinin 2030 yılındaki çocuklarına anneleriyle tanışması hikayesini anlatır. Ancak bu hikayeyi Ted Mosby karakterinin ağzından duymak yerine yönetmen bizleri 2005 yılındaki Ted Mosby ve arkadaşlarının hayatına götürerek eşiyle nasıl tanıştığını gösteriyor. Ted Mosby eğlenceli ve komik arkadaşlarıyla birlikte gittikleri her ortamda yaşadıkları olaylar üzerinden ve Ted Mosby’nin eşiyle tanışmak için yaşadığı olayları görmekteyiz. How I Met Your Mother dizisi ortalama her bir bölümü 22 dakikadan oluşmaktadır. Mekan olarak ev ve bar sahneleri kullanılarak sitcom dizisinin dünyasına göre oluşturulduğu görülmektedir.

Modern Family

Modern Family, birbirinden farklı karakterlere sahip olan bir ailenin yaşadıkları durumları anlatan bir dizidir. Kendisinden yaş olarak epeyce küçük olan eşini ve onun oğluna bakan bir babanın, aynı zamanda kızının 3 çocuğunun arasındaki hikaye anlatılır. Modern Family dizisi temel olarak aile komedisini ele almaktadır. Öte yandan Modern Family dizisi ortalama bir bölümü 22 dakika sürmektedir. Modern Family dizisi bir sitcom olmasının yanında aynı zamanda bir “aile belgeseli” tadında da izleyicilerine gösterimler vermektedir.

The Simpsons

The Simpsons incelediğimiz diğer sitcomlardan farklıdır. Çünkü The Simpsons bir çizgi film sitcomudur. Bu yüzden kendisini diğer sitcom dizilerinden farklı kılmaktadır. İlk bölümü 1989’de yayınlanan The Simpsons, Springfield kasabasında yaşayan Simpsons ailesinin ve bu ailenin çevresindeki olayları konu olarak ele aldığı görülmektedir. The Simpsons çizgi film şeklinde olmasına rağmen büyük izleyicilere de uygun bir şekilde yapılmasından dolayı oldukça uzun süredir ekranda kalmıştır. The Simpsons hakkında pek çok söylenen teoriler yüzünden sitcom izlemeyen kişilerin bile The Simpsons’u izlemesine neden olmaktadır. Ortalama olarak bir bölümü 20-25 dakika arasında değişmektedir. Böylelikle hem çocuklar hem de yetişkinler için eğlenceli bir şekilde izlenmesi sağlanmış olunuyor.

Brooklyn Nine-Nine

Brooklyn Nine-Nine dizisi, konu olarak Brooklyn şehrinde 99. Bölge Karakolu’nda çalışan dedektif ve polislerin hayatlarını ele almaktadır. Bir gün disiplinli bir dedektifin karakola atanmasının ardından karakoldaki dedektif ve polislerin disiplinli dedektiflerin emirlerine uymaları gerekir. Brooklyn Nine-Nine dizisi her bölümünde dedektiflerin ayrı bir olaya bakmak zorunda kalmalarıyla olaylar gelişir. Dedektifler arasında Jake adlı dedektif, her bölümde yaşanan olayları genellikle çözmesiyle diğer karakterler arasında kendini ön plana çıkarmaktadır. Ortalama olarak bir bölüm 23 dakika olarak yayınlanmaktadır.

Öne Çıkan Yazılarımız