Tasarımda Renklerin Anlamı ve Kullanımı

Grafik tasarımcılar tasarım yaparken renkleri rastgele seçmezler. Amaca uygun renkleri seçmek grafik Tasarımın en önemli kurallarından birisidir. Tasarımcı renk seçerken rengin hangi tonda olacağı kullanış şekline (gradient olup olmaması gibi) kadar özenle seçmesi gerekmektedir. sektörlere göre renk seçerken veya bir afiş, bir logo tasarlarken, sektörün ne olduğunun, bu sektörün dinamiklerini ve bu dinamiklerine uygun renklerin psikolojisinden yararlanarak renklerin seçilmesi gerekmektedir. renk seçimi, tasarımcının tecrübeleriyle harmanlanarak, başarı kat ettiği bir yoldur.

Peki Grafik Tasarımcı Neden Doğru Rengi Seçmek Zorundadır?

Renkler genelde insanların psikolojisini etkiler ve duyguları tetikleyebilir bu dediklerimi iyi doğaya baktığımızda görmekteyiz. Yapılan araştırmalarla gözlemlendiğinde, insanlarda ve topluluklarda, coğrafi, kültürel ve çeşitli etkenlere karşı, renklerin anlamları da değiştirmektedir. Deniz kıyısı olan bir topluluk için renkler farklı anlamı varken çölde yaşayan birisi için farklı anlamları olabilir. Bunun sebebi doğaya baktığında kişinin renkleri nasıl gördüğü, hangi olaylarda gördüğü ve hayatını ne gibi etkilediği önem arz etmektedir. Kırmızı renginden bakacak olursak, kırmızı rengi doğada çoğu zaman dikkat çekicidir. Çünkü doğada kırmızı sadece extrem durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Örneğin bir insanın yaralanması veya Bir Gülün çiçek açması gibi doğada normal şartlarda pek görülmeyen olaylarda kırmızı rengi görebilmekteyiz. Kırmızı insanlarda dikkat uyandıran bir renktir. Dünyamız kırmızı renkte olacak olsaydı dikkat çekici bir renk olmazdı bunun gibi bir sürü olay mevcuttur. Bunun sebebi toplumlar yaşadığı coğrafyanın şartlarına göre renklere anlam yüklemesinden kaynaklanmaktadır. Coğrafyada ağır basan renk hangisi ise çok dikkate edici bir renk değildir Örneğin Anadolu topraklarında boz rengi oldukça yaygın bitki örtüsüdür ve Anadolu toprakları için sıradandır. Kanada’da Akça ağaçların getir kırmızılıkları baktığınız zaman Kanada için kırmızı ton çok garip bir renk değildir. Bir Kanada’lı için huzuru temsil edebilir, kendine evinde, doğada hissettirebilir. İngiltere’ye geldiğimizde ise hava durumun getirdiği etken ile çeşitli hayvanlar gri rengine bürünmüştür. Rusya gibi daha Kuzey ülkelerine gittiğimizde ise havanın getirdiği soğuktan dolayı kar ve beyazın rengi daha ağır basmaktadır. Tasarımcı tüm bu coğrafya bilgileri kullanarak yapacağı tasarımda coğrafyayı ve kültürel kodları baz alarak, tasarımının renklerini onu uygun seçmelidir.

Tasarımda renkler Nasıl Seçilmelidir?

Tasarımcı Tasarım yaparken konumuna ve amacına göre kültürel kodlardan yararlanarak tasarımının renklerini seçmelidir. Daha evinde hissettirmesi gerekirken (otel tasarımları gibi)  o bölgelerin renklerini kullanır. Dikkat çekmesi gerekilirken de o renklerden uzaklaşır.

Doğa’ya göre renklerin anlamı

Doğa’ya göre renklerin anlamı

Doğa’ya göre renklerin anlamı

Gökyüzü şartlar çok fazla değişmedi sürece her yerde aynıdır. Bu yüzden mavi renginin genel olarak anlamı özgürlük ve güvendir çünkü parlak bir gökyüzü olduğunda insanlar daha rahat hareket eder ve iş yapar. Yeşil renginin de canlılıktır. mor gibi çok sık rastlanmayan renklerin anlamı coğrafi olarak değişmektedir. Renklerin anlamları şunlardır;

Kırmızı

Doğada çok sık rastlanan bir renk değildir kişi kanadığında yaralandığında ya da dikkat çekmesi gereken bir olay olduğu zaman kırmızı ile rastlaşır. kırmızı dikkat çekmenin rengidir.

Mavi

Mavi Gökyüzü ve Denizi temsil eder hava açık olduğu zaman insana huzur verir ve insan dağa güvende ve daha kolay yaşar bu kolaylıktan dolayı mavi rengi insana huzur verebilmektedir.

Yeşil

Rengi doğada ağaçların olduğu Bitkilerin olduğu alanda çok sık rastlanır. Bu da insana sağlıklı bir ortamda, daha kolay meyvelerin açılabildiği ve yiyecek bulabileceği bir yaşam alanını anımsatır. Bu da insana huzur ve mutluluk veren bir renk olduğu söylenir.

Sarı

Coğrafi olarak değişiklik gösterse de genelde sıcaklık yakınlık ve temsil etmektedir Bundan dolayı sarı rengi insana daha yakınlık ve enerjisini uyandırır bunun sebebi sarı güneşin rengi olmasıdır.

Turuncu

Turuncu rengi doğada meyvelerde ve değişik insanın işine yarayacak maddelerde bulunmaktadır. Bu yüzden turuncu rengi insana, iştah açıcı ve benzeri şeyleri anlatan bir renktir. Coğrafi olarak Tabii ki de değişiklik gösterebilmektedir.

Mor

Mor rengi Doğada çok az rastlanan bir renk olduğu için zamanında sadece asillerin kullanıldığı renk olarak bilinir. Bu yüzden mor rengi insanların insanlarda asalet ve benzeri Anlam taşıyabilmektedir.

Beyaz

Beyaz renkleri yansıtan bir renk olduğu ve tüm renkleri içinde barındırdığı için saflık anlamı taşıyabilmektedir.

Siyah

siyah genelde insanları gözleri kapattığı zaman ve Hava kararınca ortaya çıkan siyah rengi oldukça farklı anlamları taşıyabilmektedir. Karamsarlık ve yeri geldiğinde de asillik taşıyabilmektedir.

Marka İçin Renk Seçimi Ve Önemi

Markada renk seçimi oldukça önemlidir. Bir markayı sektörüne getirdiği dinamiklere göre hazırlamak oldukça önemlidir. Bunlardan birisi de markanın renkleridir. Yapılan her işe uygun ve uygun olmayan renkler mevcuttur. Örneğin Sigortacılık gibi Güven gerektiren bir iş yapıyorsanız mavi rengini daha çok tercih etmelisiniz. Yemek sektörü gibi insanların iştahına hitap edeceğiniz bir sektörde çalışıyorsunuz kırmızı-turuncu o tarz ateşin ve meyvelerin renkleri, yemeklerinin renklerine hitap etmeniz daha önem vermektedir. Bir yemek sektörü için mavi rengi çok da önerilmez. Burger King bu neden dolayı logosunda değişikliğe gitmiştir. Kişilerin yapacağı alışverişte renginizi doğru seçenek rakiplerinize göre veya bu işi bilmeyen kişilerin önüne çok rahat geçebilirsiniz. Siz de doğru set renk seçimi yaptın da muhakkak emin olun

Renklerin Psikolojik Etkisi,

Renkler psikolojik olarak insanı oldukça etkiler. Çünkü dediğimiz gibi doğada insan karşılaştığı renklere göre renklere anlam yüklerler Örneğin bir rengi gördüğünde kaçması gerekiyorsa, yardım etmesi gerekiyorsa ona göre davranır. Bu yüzbinlerce yıllık evrimin sonucu insanlara kazılmış kodlardan birisidir. İnsan genetik olarak aldığı bu kodla, psikolojisini ve davranışlarını şekillendirebilir. Örneğin meyveler gibi daha dikkat çekici renklerin insan gözüyle ayırt edilmesi ve bu sayede karnımızın doyması insan gözünün evriminin bir sonucudur. Daha karamsal Renklerin insan sağlığına çok da yararlı olmadığı. Örneğin kapalı havalardan İnsanlar eski zamanlarda rahatsızlık duyabilmektedirler. Hava kapalı olduğu zaman, insanın avlanma, toplanma gibi temel yaşam fonksiyonlarını olumsuz etkilemektedir. Bu olay gibi renkler insanın davranışlarını etkileyebilmektedir.