Mavi Rengin Anlamı ve Psikolojisi

Renklerin insan üzerinde belli bir etkisi ve anlamı olduğu bilimsel metotlarla kanıtlanmıştır. Bunun en büyük sebeplerinden birisi insanoğlunun önceki çağlarında, bir renge bir anlam yükleyerek hareket ettiğimde, doğada avantajlı bir konumda kaldığı gözlemlenmiştir. Örneğin; Mavi rengini doğada berrak, açık gökyüzünde çok sık karşılaşırız ve açık gökyüzü insanoğlunun hareket kabiliyetini ve yaşamsal faaliyetlerini kolaylaştırdığı için mavi rengi insanoğlunda güven, huzur, rahatlama gibi hisler barındırmaktadır.

Doğada Mavi Rengi

Doğada Mavi Rengi
Doğada Mavi Rengi

Renkler temel olarak Hayatımızın her yerinde bulunmakta. Ama modern Çağın gereksinimlerini düşünmeden hareket edeceğimiz zaman, mavi rengi ilkel dönemde nerede karşımıza çıktığını gözlemlemek gerekmektedir. Mavi rengi, genel olarak doğada çok devasa formlarda karşımıza çıkmaktadır. Mavi rengi bir meyve veya sebzede de bulunmaz, ya da çok nadir bulunur. Mavi renginin doğada çıktığı hallere bakarak mavi renginin insan üzerinde etkisini de daha iyi anlamış oluruz. Mavi genel olarak doğada şu hallerde karşımıza çıkar;

Mavi’nin doğada bulunduğu konumlar

  • Gökyüzü
  • Denizler, okyanuslar, Göller
  • Yıldırım, şimşek
  • Nadir olsa da bazı hayvanlarda bulunmaktadır.

Mavi Rengin Psikolojisi

Yukarıda doğada bulunduğu konumlara göre. İlkel çağda insanların mavi ile nasıl karşılaştığı çok şey anlatmaktadır. Çünkü insanın, ilkel çağda güvenebileceği çok az şey bulunmaktadır. Bunların arasından en büyük güven kaynağı ise doğadır. Bu yüzden doğada karşılaştığımız durumlara göre, modern yaşamımızda mavin günlük hayatımızı nasıl etkilediğini anlamak da çok zor olmayacaktır. Örnek olarak gökyüzü, gökyüzü masmavi dediğimizi tabirde olduğu zaman, insanoğlunun gündelik yaşamında doğada yapabilecekleri oldukça artmaktadır. Çünkü kapalı bir hava yağmur demektir veya görüşü engellemektedir. Hal böyle olunca İnsanoğlu sabah uyandığında gökyüzüne baktığı zaman, açık mavi bir gökyüzü gördüğünde, kendini güvende ve özgür hissetmesi çok daha olasıdır. Bir diğer sık karşılaştığı hal de denizler olduğundan dolayı, sonsuzluk, özgürlük, gibi kavramları temsil edebilmektedir. Yıldırım ve şimşeklere geldiğimiz zaman, insanoğlu elektriğin ne olduğunu öğrendikten sonra, bunu da doğada yıldırım ve şimşekler de karşılaştığı zaman olduğu için maviye modern çağda, teknolojinin rengi anlamında yüklenmiştir. Hal böyle olduğundan dolayı, zeka bilgi gibi anlamlarda taşıyabilmektedir.

Mavi Rengin Özellikleri

Mavi rengimin en temel özelliği, 3 ana renkten birisi olmasıdır. Bu 3 Ana renk birbiriyle karşılaştığında ara renkleri oluşturmaktadır. Mavi’de bu ana renklerden biri olduğundan temel olarak çoğu renk mavi rengini içinde barındırır. Mavi rengi psikolojik etkilerden dolayı, insanı daha rahatlatan daha dingin tutan ve sakinleştirici özelliği olan bir renktir. Bu yüzden daha sakinleştirici bir ortamın oluşmasını istediğimiz çalışmalarda, ortamlarda mavi rengini kullanmak daha yararlı olacaktır.

Mavi rengi temel olarak soğuk bir renk olduğundan dolayı, fazla harekete geçirici özelliği bulunmamaktadır.

Mavi Renginin Zıt Rengi

Her bir rengin zıt rengi bulunmaktadır zıt renkler genel olarak birbirlerine uyumlu renkler olduğundan dolayı, mavi renginin uyumlu rengi tam zıttı olan, Kendisinin dışındaki ana renklerin karşımı olan ve kendisini en az barındıran renk olan turuncu rengidir.

Grafik Tasarımda Mavi Renk Nasıl Kullanılır?

Grafik Tasarımda Mavi Renk Nasıl Kullanılır?
Grafik Tasarımda Mavi Renk Nasıl Kullanılır?

Bir tasarım yaparken, temel tasarım öğelerini ve tasarım ilkelerini kullanmaktayız. Renk de bu öğelerden birisidir. Hal böyle olunca renklerin özelliğini, etkisini ve kullanım şeklini çok iyi bilmek gerekmektedir. Mavi rengine geleceğimizde ise sektörel olarak kullanıldığı haller vardır.

Mavi Rengin Kullanıldığı Sektörler

  • Tatil/ Turizm sektörü
  • Eğitim Sektörü
  • Teknoloji sektörü
  • Güvenlik sektörü

Gibi sektörlerde doğadan ilham alarak yola çıkılarak çok sık kullanılmaktadır. Buradaki temel amaç insanlara satmış olduğu veya hizmet verdiği ürünü kullandığı renkler bağ kurarak kullanıcılarına, garipseme olmadan çok daha kolay kabul edilebilir bir hale getirmektir.

Tasarımda Uyumlu Olduğu Renkler;

Bir tasarım yaparken renklerin, bazı renklerle uyumu, zıtlığı gibi faktörler rengin öne çıkması, belirgin olması, okunabilir olmasını tetiklemektedir. Bu yüzden tasarım yaparken, renklerin uyumluluğunu iyi bilmek gerekir. Olay mavi rengine geldiği zaman da işler şu şekilde yürümektedir; mavi renginin zıt rengi turuncu olduğundan dolayı turuncu ile beraber kullanıldığında daha tamamlayıcı bir his oluşur. Okunabilirlik olarak da mavi soğuk bir renk olduğundan dolayı daha açık arka planlar tercih edilmelidir. Örneğin siyah yerine beyaz arka plan kullandığımızda, mavi renk siyah arka plana göre daha iyi okunabilir halde bulunmaktadır.

Renk Skalasında Mavinin Yeri

Mavi renk bir ana renktir. Öncelik olarak bunu bildiğimiz zaman renk skalasına mavi rengini koyduğumuzda, bir hiçbir rengi içinde barındırmadığını görmekteyiz. Bu yüzden diğer tüm renkleri oluştururken mavi rengini çok sıkça kullanmaktayız.

Işık Tayfında Mavi Rengin Yeri;

Dalga boylarına (Işık Tayfı) baktığımız zaman da ışık tayfı mavi renginin mordan sonra en soldaki renk olarak görmekteyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Yazılarımız