Espas Nedir
Espas keklime anlamı olarak ‘boşluk’ demektir. Görsel sanatlarda çok sık kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tipografide Espas Nedir?

Grafik tasarımın olmazsa olmazlarından olan tipografinin de olmazsa olmazı vardır. Bu olmazsa olmaz şüphesiz espasdır. Espas, en basit tanımıyla karakterlerin birbirine olan boşluğudur. Bu boşluk çeşitleri karşımıza birden fazla farklı şekilde çıkabilir;Satır Boşluğunun ayarlanması: Bir metin yazarken yazının satır boşluğu genelde otomatik olarak belirlenir. Bu boşluk genelde fontun puntosunun 3 fazlasıdır. Bu otomatik boşluk tasarımımızın gereğince bazen fazla veya az olabilir. Kişisel tercihimiz doğrultusunda satır boşluğunu ayarlayabiliriz. Daha dar satır boşlukları daha sağlam ve tok bir duruş hissi verirken, daha geniş satır boşlukları rahat bir his bizlere verebilir.

Harf Arası Boşluk: Espasın en önemli unsurlarından biri olan harf arası boşlukların ayarlanmasıyla, sınırsız farklı tasarım, his elde edebiliriz.  Özellikle logo tasarımlarında harf boşluklarının ayarlanması çok kritiktir harf boşlukları sayesinde yeni semboller elde edebiliriz ‘örnek: FedEx logosundaki E harfiyle X harfi arasında ok işareti oluşması gibi’ ya da daha geniş boşluklarla daha estetik bir yapı oluşturabiliriz.
Harf arası boşluklar bizlere monogram tasarımlar yaparken oldukça fazla işimize yaramaktadır.  Harflerin boşlukları sayesinde tasarımımızda bir bütünlük oluşturabiliriz.
Harflerin boşluklarıyla tasarım yaparken bir diğer bilmemiz gereken unsur da harflerin karakterleridir. Örneğin M,D,L,H,U,F,P,N,B gibi harflerin bir tarafları düz şekilde inmektedir bu düz şekilde inmesi tasarım yaparken harflerinin boşluklarını ayarlanmasında önemli rol almaktadır. Örneğin ‘DUMAN’ kelimesinin harf boşlukları sert bir yazı fontuyla sıfırlansa, aralarında çok boşluk olmamış olacak ve bir bütün hissi verecek Bir diğer örnek de ‘AÇGÖZ’ kelimesinden. Açgöz kelimesini ne kadar boşluğunu kapatsanız da kelimenin içinde gene oldukça fazla boşluk kalmış olacak. Bu sebeple espas ayarlaması yaparken harflerin karakterlerini iyi bilmek gerekir.

Sonuç olarak espas tipografi tasarımının önemli bir kavramıdır. Yapılan punto değişikliği farklı anlama yol açabilmektedir. Hatta tasarımının anlamını komple değiştirebilir. Espas en az tasarımda seçilen font kadar önemlidir.

Yazar: Bilal Çetin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here