Grafik Tasarımın Geleceği

Grafik tasarımın geleceği ve Grafik Tasarımın Önü Açık Mı? Gibi sorular grafik tasarımda çok sık sorulmakta, bu zamanın ve çağın dinamiklerine göre değişmekte

Grafik tasarım, geçmişten farklı olarak şu anda birçok alanda disiplinlerarası çalışmalar yapabilmektedir. Önceden sadece matbu işlerinde görev alan grafik tasarımcılar, günümüzde ise şirketlerin farklı departmanında farklı rollerde çalışmakta. Bu değişim 20 yıl gibi kısa bir sürede gerçekleşti ve değişim günümüzde de hala var olmakta. Gelecekte tam olarak neler olacağını bilmesek de bugünden yapılan araştırmalar ve bulgular ile grafik tasarımın gelecekteki rolünü az da olsa tahmin edebilmekteyiz.

Günümüzde Grafik Tasarım

Grafik tasarım günümüzde sayısız alanda karşımıza çıkmaktadır. Çünkü grafik tasarım, insanların görsel algılarına hitap edip, onları etkilemeyi hedefleyen ve mesajını bu yolda en doğru şekilde vermeye çalışan bir disiplindir. Bu kadar etkili bir alanın çalışma alanlarında olmaması mümkün değildir. Grafik Tasarımın günümüzdeki çalışma alanları şunlardır;

  • Ara yüz Tasarımı.
  • Reklam Tasarımı.
  • Web Tasarım.
  • İllustrasyon.
  • Oyun Tasarımı.
  • Yazılı basın
  • Görsel basın.
  • Sinema ve tv sektörü.
  • Tekstil sektörü.

Gibi birçok alanda kendine yer bulurken, gelecekte ise çok daha fazla yer bulacaktır.

Yapay Zekâ ve Grafik Tasarım

Yapay Zekâ ve Grafik Tasarım

Yapay Zekâ ve Grafik Tasarım

Tasarım, tamamen insanların estetik algısıyla alakalı olduğundan, gelecekte en çok tartışılan konulardan biri olan yapay zekânın tasarım yapması, odukça kafa karıştıran ve merak uyandıran bir konu. Günümüzde dahi yapay zekalar doğru veriler girildiğinde, insan gözüne hitap eden doğru mizanpaj uygulanmış tasarımlar oluşturabiliyor. Ama bu tasarımlar daha çok fabrikasyon tasarım olarak karşımıza çıkmakta. İnsanların duygu ve düşüncelerini harekete geçirecek, ağlatacak, güldürecek, tasarımlar değil. Çünkü bir yapay zeka sadece kendine gelen verileri duygu olmadan analiz edip en iyi sonucu üretmeye odaklıdır. Etik gibi yargılar yapay zekanın içinde çok fazla bulunmaz. Yapay zeka, makine öğrenmesi sistemi ile, insanlar hangi tasarıma ne kadar baktı, tasarımların daha çok etkileşim aldığı yerler, zamanlar neler, nerelere tıkladığı gibi çeşitli verilerden yararlanarak, tabiri yerindeyse ‘doğru’ tasarımlar oluşturabilirler. Konu işin yaratıcılığına, insanların düşüncelerine, duygularına, hedef alınması gereken tasarımlara geldiğinde, bu durumda ne yapabilirler, sadece bize zaman gösterebilir.

Grafik Tasarımın Önü Açık Mı?

Grafik Tasarımın Önü Açık Mı?

Grafik Tasarımın Önü Açık Mı?

Tabiri caizse, çok klasik bir soru olan ‘Grafik tasarımın önü açık mı?‘ sorusunu basit olarak cevaplayacak olursa, Evet önü açık. Gelişen teknoloji, kişilerin çok daha kolay bir şekilde kendi işini kurumasına yol açmıştır. Teknolojinin gelişmesiyle beraber birçok yeni çalışma alanı getirilmiştir. Bu yeni çalışma alanları da doğal olarak, rekabet getirmiştir. internet ortamı, çok hızlı tüketimin gerçekleştiği bir mecradır. Bu hızlı tüketimin ve tonlarca rakibin arasında, öne çıkmak bir hayli zor hatta imkansıza yakındır. Bunca rakibin arasından sıyrılmanın en basit yolu ise ‘grafik tasarımdır’. Bu kadar önemli bir faktörün gelecekte önü açık olmaması gibi bir imkan bulunmamaktadır.

Grafik Tasarımcıların Bilmesi Gereken Dallar

Yukarıda sorumuza basitçe ‘Evet’ dedik ama işin detayına girdiğimizde çok fazla ayrıntı bulunmakta. Bir kişinin sadece grafik tasarım değil, birden fazla konu bilip, bu konulara uygun tasarımları en doğru şekilde gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu konulardan bazıları ise şunlardır;

Web Tasarım / Bilişim;

Grafik tasarım artık önceki gibi sadece matbu işlerde değil, çoğunluk olarak dijital ortamda kendine yer bulmakta. Bu yüzden bir grafik tasarımcının, dijital ortamın gereksinimlerini, bilişim dünyasının ne durumda olduğunu ve bunun alt kategorisi olan web tasarımın bütün dinamiklerini bilmesi gerekmektedir. Örneğin; Bir slider nasıl tasarlanır? Nasıl olmalıdır? SEO dinamiklerini ve daha yüzlerce bilişim sektöründeki, grafik tasarımı ilgilendiren ve iş imkanı bulunan, konular hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

Reklamcılık;

Grafik Tasarımın rekabet unsurundaki yerinden daha önceden bahsetmiştik. Bu rekabet unsuru reklamcılık sektöründe çok sık karşımıza çıkmaktadır. Çünkü reklam, rekabette öne geçmek, satışları ve marka bilinirliğini arttırmak için kullanılır. Reklamcılık sektörü için tasarım yaparken, tasarımcıdan rekabet faktörlerini bilip, bu faktörlere uygun tasarımlar gerçekleştirilmesi beklenmektedir. Bu sayede başarılı ve bol dönüşümlü reklam görsellerini hazırlayabilirsiniz.

Video Montaj / Kurgu

Video montaj şu an çağımızda en çok tüketilen dijital ürünlerdendir. İnsanlar artık uzun süre boyunca okuyarak değil, kısa bir sürede çoğu duyu organlarını kullanarak bilgi edinmeye yönelmektedir. Video içerikler, diğer içeriklere göre daha fazla tercih edildiğinden dolayı, bir tasarımcının yeri geldiğinde yapmış olduğu tasarımını video formatına da dönüştürebilmesi veya dönüşümünü başkasına gerçekleştirirken sağlıklı brief verebilecek düzeyde video montaj, kurgu tekniklerini bilmesi gerekmektedir.

Sosyal Medya

Sosyal medya insanların en çok zaman geçirdiği ve muhtemel olarak tasarımlarınızı yaymak istediğiniz zaman ilk başvuracağınız platformlardan birisidir. Kendi marka bilinirliğinizi oluşturmak veya müşterilerinizin sosyal medyada gelişimini desteklemek için sosyal medyanın dinamiklerini bilip, algoritmaların nasıl çalıştığını öğrenip bu dinamiklere ve algoritmalara göre tasarımlarınızı gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Örnek verecek olursak; insanlar, sosyal medyada, yazıdan ziyade görselin ne anlattığını bakar. Bu yüzden sosyal medya için tasarım yaparken infografiklerden yararlanarak veya daha az yazı kullanarak görselimizi tasarlamanız gerekmektedir.

İletişim

Grafik tasarım, temel olarak bir görsel iletişim tekniğidir. İletişim bir bilgi ve mesaj aktarma yoludur. Doğru aktarılmayan bir iletiye başarılı bir iletişim diyememekteyiz. Bu yüzden doğru iletişim tekniklerini bir tasarımcının bilmesi gerekmekte ve görsel iletişim alanında uzmanlaşmış olması beklenmektedir.

Yapay Zeka

Yapay zeka şüphesiz geleceğin en büyük kavramlarından birisidir. Bir tasarımcının yapay zekanın nasıl çalıştığını ve nasıl daha doğru karar verdiğini bilmesi, dönüşüm odaklı işlerde tasarımcının daha iyi tasarımlar ortaya çıkarmasını sağlayacaktır.

Grafik Tasarımcılar Geleceğe Kendini Nasıl Hazırlamalılar?

Şüphesiz gelecekte görsel algılara yönelik çalışmalar çok daha ileri seviyede olacak, Hatta gerçeklik düzeyinde simülasyonlar meydana gelecektir. Gelecekte görsel algıya bu kadar önem verilmesinden dolayı grafik tasarımcılar da kendini geleceğe çok iyi hazırlaması gerekmektedir. Çağın ve teknolojinin dinamiklerini çok yakından takip etmeli, hiçbir gelişmeyi kaçırmaması gerekmektedir. Basit teknik, operatör işlemlerden ziyade bir tasarımcı daha yaratıcı ve daha büyük fikirler kurabilmesi ve bu fikirleri hayata geçirmesi gerekmektedir. Gelecekte grafik tasarımın operatör işleri, kolay bir şekilde yapay zekalar tarafından halledebilir hale gelineceği öngörülmektedir. Bu yüzden sadece tasarım değil, çözüm odaklı düşünüp üretmemiz ve kendimizi bu şekilde geleceğe hazırlamamız gerekmektedir.