Markalar Neden Logo Yeniler

Günümüzde çok fazla rastladığımız, logo yenileme işlemi, markaların kendi tercihleri ve hedefler doğrultusunda, logolarının kendilerine yetersiz olduğuna kanaatine varıp logolarında değişikliğe gitmesi işlemidir. Bir logo tasarımı işlemi, marklar için oldukça önemlidir. Çünkü logo, markanın yüzü olduğundan yapılan değişiklik oldukça geri tepme, olumsuz sonuç alabilme risklerini barındırmaktadır. Bu riske rağmen markalar logo değişikliğine gitmektedir.

Peki bu nedendir markalar kendi dinamikleri ve sektörün gereksimleri doğrultusunda kendilerini iyi ifade mi edemedikleri düşündüğü, logolarını değiştirirler. Logolar markaların kurumsal yüzü, kurumsal İmajı olduğundan, haliyle ürünlerin, hizmetlerin üzerinde barınması oldukça önemlidir ve ihtiyaçları karşılamayan bir logo markaya veya şirkete zarar ettirebilmektedir.

Logo Değişikliklerin Nedenleri

Logo değişikliklerinin birden fazla nedeni vardır markaların kendi içinde verdiği karar doğrultusunda, bu nedenleri belirleyip logo değişikliklerine gidebilmektedir. logo değişikliği markaları oldukça önemli ve iyi düşünerek alınması gerektiği bir karardır. Aksi takdirde dezavantajları oldukça fazla olup, yapılan işlem müşterileri tarafından ters tepebilir, müşterileri gözünde oldukça kötü bir imaj yakalayabilirler. Bu yüzden logo değişikliği markalar için oldukça önemlidir. yeni logonun tekrar değişmeyeceğinden emin olmak ve bu süreçte gerçekten başarılı bir logo ortaya çıkarmak oldukça önemlidir. bazı markaların logo değişikliğine girme nedenlerinden birkaçı şunlardır;

Markayı Tam Olarak Yansıtamaması

Bir logo markayı yansıtmanın en önemli aracıdır. Müşteri gözünde temsil eden ve hatırlanmasını sağlayan tek şey logodur. Logoların imajları kullanıcı deneyimlerinden oluşmaktadır. Kullanıcılar daha önceden almış olduğu hizmeti logoların imajlarına katarlar ve böyle hatırlarlar. Eğer bir logo bu hizmet ve ürünü tam olarak yansıtamıyor, markanın vermek istediği mesajı tam olarak veremiyorsa, o logoda değişikliğe gidilmesi gerekmektedir.

Logonun Çağın Gerisinde Kalması

logonun çağın gerisinde kalması Çağın tasarım trendleri, sürekli değişen teknoloji ile beraber sürekli değişmektedir. örneğini eski çağlarda trend daha çizgi usulü iken daha sonradan matbaaya yönelik logolar tasarlanmıştır. günümüzde flat design modası yaşanmaktadır. Flat design, web platformuna daha uygun olduğundan, logolar artık flat desing prensiplerinde tasarlanmaktadır.

Logoda Gereksiz Unsurların Olması

Zamanında tecrübesiz bir şekilde tasarlanmış bir logoda oldukça gereksiz unsurlar barınabilmektedir. Bu gereksiz unsurlar, tasarımın akılda kalıcılığını etkiler ve markaya bir sürü dezavantaja yol açabilmektedir. bu sebepten dolayı logoda gereksiz unsurların barındırmaya cağın gereksimlerini taşıyan yeni logo tasarımına markalar geçiş yapabilmektedir

Webe Uygun Olmaması

İnternet kullanıcılarının sayısı son dönemde oldukça fazla artmasından dolayı, tüketim anlayışı da değişti. İnsanların tüketim anlayışları logolara da yansıdı. bu tüketim anlayışına uygun olmaması insanlar gözünde oldukça dezavantajlı olacaktır. Logolar webte piksel tabanlı olacağından logolar piksellere uygun bir şekilde olması gerekmektedir. Pikseller çok küçük karelerdir ve çok detaylı ayrıntı yapamazlar. Bu yüzden gereksiz ayrıntılardan kurtulmuş, arındırılmış bir logo şirketin işe gelecektir

Verilen Hizmet Veya Şirket Politikasının Değişmesi

Bir şirketin politikası veya verdiği hizmet büyük ölçüde değişiyorsa, haliyle bu durum eski logonun, markayı tam olarak ifade edilmesine yol açabilmektedir. Bu sebepten dolayı yeni hizmete veya ürüne uygun bir logo tasarlamak markanın avantajına olacaktır

Daha Akılda Kalıcı Olabilmek İçin

Bir logoda çok fazla ayrıntı varsa, o logo, akılda kalıcılık konusunda çok da başarılı olamayacaktır. Logo değiştirerek yeni logo ile markalar akılda kalıcılık konusunda büyük avantaj sağlamış olacaktır. Çünkü markalar akılda kaldıkça başarılı olacaktır.

Logo Değiştirmenin Avantajları

Başarılı bir logo değiştirme işlemi, size çok büyük avantaj sağlamış olacaktır. Bunlardan bazıları ise şunlardır;

  • Verilen hizmetle logunun tam olarak bağdaştırılması
  • Yeni bir görünümle yeni müşterilerin kapılarının açılması
  • Kullanıcıların sizi daha modern görmesi;

Logo Değiştirmenin Dezavantajları

Logo değişimi sonucu oluşabilecek birden fazla dezavantajı olabilir, bunlar bir firma içinde oldukça zor değişikliklerdir. yapılan değişiklik müşteri gözünde, Güven kaybı gibi faktörlere yal açabilir o yüzden iyi planlanarak logonun değiştirilmesi gerekmektedir ve gerçekten logo değişikliği gerekliyse yapılmalıdır.

Bazı insanlar değişiklikten korkabilir bu yüzden değişiklik sonucunda kullanıcıların alışkanlığının da değişmesi geçekleşebilir. kullanıcıların alışkanlığının değişmesi satışlarda dezavantajlı duruma düşürebilmektedir .

eski logonun daha akılda kalıcı olması eğer bir logo ile ünlenmişseniz ve bu logoyu değiştirdiyseniz kullanıcılar eski logoyu sürekli hatırlayacaktır ve bu yüzden eski logonuz, yeni logonuzun marka değerinden daha fazla olacaktır .

logo değişikliği ve yeni markalaşma size ekstradan para kaybına yol açabilir.