Canlı Renkler Nelerdir?

- Advertisement -

İçindekiler

Renkler dünyamızı algılamamızdaki öneli kavramlardan birisidir. Renkler sayesinde doğadaki nesneleri ayırt edici bir özellik atayabiliyor onları tanımlarken sıfatlandırabiliyoruz. Renk, en basit tanımıyla gözüme yansıyan ışığın dalga boyu farklılığı sebebiyle yansıyan ışığı farklı algılamamızın sonucudur. Gözümüzün görebildiği ve gözümüzün göremediği birçok renk bulunmaktadır.

3 Ana renk bulunmaktadır. Bu 3 ana rengin karışması sonucu, diğer tüm renkler elde edilebilir. Ana renklerimiz, Mavi, Sarı ve kırmızıdır.

Dalga boyu sebebiyle sıcak ve soğuk renkler bulunmaktadır. ~ 565-740 nm dalga boyundaki renkleri sıcak renkler (Kırmızı, sarı, turuncu) ~ 485- ~ 380nm dalga boyundaki renkler de soğuk renkler (mor, mavi) olarak adlandırılmaktadır.

Renklerin canlılığını belirleyen 3 etken vardır. Bu 3 ton Hue (Ton), Saturation (Doygunluk) ve Brightness (Açıklık) olarak adlandırılır. Bir rengin ne olacağını ve rengin canlılık değerlerinin ne olacağını bu değerler belirler. Canlı renk dediğimiz zaman en basit tabiriyle, rengin en parlak, en katkısız halinden söz etmiş oluruz. Yani rengin içen beyaz veya siyah tonların girmemesi gerekmektedir rengin canlı olması için. Rengin canlılığı dediğimiz zaman bunu ifade etmiş olmaktayız.

Canlı Renk Örnekleri (Kodları):

Canlı Renk Örnekleri (Kodları):
Canlı Renk Örnekleri (Kodları):

Rengin en canı en parlak halleri o rengin en saf halidir esasında. Bu yüzden renklerin açık veya koyu tonları olmadan kullanmak canlı renk elde etmek için oldukça önemli bir etkendir. Canlı bir renge ihtiyaç duyduğumuz zaman sizin için hazırladığımız renklerin canlı örneklerini ve kodlarından yararlanabilirsiniz.

  • Canlı Kırmızı Renk Kodu: #ff0000
  • Canlı Pembe Renk Kodu: #ff00ba
  • Canlı Mavi Renk Kodu: #0000ff
  • Canlı Turuncu Renk Kodu: #ff9c00
  • Canlı Yeşil Renk Kodu: #00ff00
  • Canlı Mor Renk Kodu: #7e00ff
  • Canlı Sarı Renk Kodu: #f8f400

Canlı Renkler ve Sıcak Renkler

Renkler, dolağa boyu özellikleri sayesinde, sıcak ve soğuk renkler olarak da adlandırılmaktadır. Sıcak renkler adından da anlaşılacağı üzere daha parlak, daha aydınlık renklerdir. Soğuk renkler ise tam tersine daha koyu, daha mat, kapanık renklerlerdir. Ama iş renklerin canlılığı kısmına geldiğinde ise, sıcak renkleri canlı renkler olarak kategorize etmemiz uygun olmaz. Rengin canlılığı kavramı, o rengin en saf hali demektir. Yani renk, içinde siyah ve beyaz tonları bünyesinde barındırmaması gerekmektedir.

Öne Çıkan Yazılarımız