CS GO Terimleri ve Anlamları

İnternette, oyunlarda, bir sürü mesleki özel alanda, sadece o alana özgü anlam Taşıyan kelimeler ve terimler bulunmaktadır. Dünyanın en popüler oyunlarından birisi olan CS GO’da ise bu Terim havuza oldukça geniştir. oyunlarda yapılan davranışları anlatmak için,  daha iyi bilgi verebilmek için çok spesifik kelimeler ortaya çıkarılmıştır. spesifik kelimeler sayesinde oyun içi iletişim daha kuvvetli bir hale gelebilir ve anlatmak istediğinizi takım Arkadaşlarınıza kolaylıkla anlatabilirsiniz.

Neden Bu Terimler Var?

CS GO rekabetçi bir oyundur.  Rekabetçi oyunlarda en önemli unsur rakibinizden hızlı düşünmek ve daha hızlı davranmaktır. Hızın bu kadar önemli olduğu bir oyunda, hızlı iletişim de oldukça önemlidir. Anlatmak istediğimizi daha hızlı bir şekilde takım arkadaşlarımızı anlatmak için, bu terimler gelişmiştir. Kısacası daha iyi iletişim için, bu terimler ortaya çıkmış, kalıplaşmıştır.

Rush

Kelime anlamı olarak acele etmek anlamına gelen bir kelime, CS GO’da genellikle oyun başında veya herhangi bir anında, hiç durmadan, bir bölgeye hareket etmeyi ifade eder.

Peek

Bu kelime, CS GO’da istemli bir şekilde, bir bölgeyi kontrol etme veya rakibinize karşı karşıya gelme davranışlarına denir.

GLHF

Açılımı ‘Good Luck, Have Fun’ olan bu kelime İyi Şanslar ve iyi eğlenceler anlamına gelmektedir.

Rotate

Oyun içinde, belli bir bölgeyi terk edip, diğer bölgeye dönülmesini ifadeler.

Carbon

Bir silah mermisi ile birden fazla skor alınmasına denir.

Smurf

Oyunu uzun süre oynamış ve yeni hesabından oyuna girmiş asıl olduğu rütbenin altında oynayan kişilere denir.

NS

Açılımı Nice Shot olan bu kelime iyi bir vuruş yapıldığında rakibinize karşı takıma denilir

Wall Bang:

Mermi geçiren bir duvarın veya kapının arkasından, rakibinize vurmaya denir.

Ninja

Gizlice saklanıp bir iş yapmaya Ninja denir. Genellikle oyunlarda saklanma yerleri bellidir. Bu ünlü yerleri belirtmek için Ninja terimi de kullanılır.

Savelemek

Roundu kazanamayacağınızı anladığınız zaman,  elinizde olan silahı diğer tura saklamak için rakibinizden kaçmaya denir.

ECO

Round başında maddi olarak ekipman alacak yeterliliğiniz yoksa var olan parayı biriktirmek ve diğer rounda saklamak için, o tur hiçbir şey almamanıza denir. Bir nevi ekonomi düzeltme hareketidir.

DC

Oyun içi konuşmanın yanı sıra, ekstra bir konuşmak alanına ihtiyaç duyduğunuz zaman bu kanal genelde oyuncuların çok sık tercih ettiği Discord olmaktadır. Discord’un kısaltması ise DC’dir. Bunun yanında Bazen bu kelime disconnect anlamına gelen, oyundan düşen kullanıcıyı da anlatmak için kullanılır.

Aimbot

Bir nevi hile çeşidi olan, otomatik nişan alan programını anlatmak veya kullanan oyuncuyu belirtmek için kullanılır.

Bait

Türkçeye Yem olarak çevrilen bu kelime, oyun içi rakibi yemleme hamlesi olarak kullanılır.  Rakibinizi tuzağa çekmek için bir oyuncuyu veya kendinizi Yem olarak kullanmanıza denir.

Boostlamak

Tek başına çıkılamayan Yüksek yerlere, takım arkadaşınızdan Yardım alarak, onun üzerine çıkarak çıkılmasına denir.

Drop Atmak

Yeterli olmayan takım Arkadaşlarınıza sizde fazla olan para sayesinde, ekstra silah alıp bu arkadaşınıza vermenize denir.

Force

Tam donanım çekmeye yeterli paranızın olmadığı turlarda,  hafif makineli tüfeklerle oynamanıza denir.

Fake Atmak

Bir eylemi yapıyormuş gibi yaparak, rakibinizi kandırmaya denir.  Örneğin kurulu bombayı çözüyormuş gibi yapıp, rakibinizi olduğu yerden çıkmasını sağlayıp onu kaldırmanıza denir.

Frag

Oyun, içinde alınan her çeşit skora denir.

IGL

Açılımı ‘İn Game Leader’ olan bu kelime,  oyun içinde talimat veren lider rolündeki oyuncuyu belirtmek için kullanılan bir kelimedir

Kobe

Ünlü basketçi Kobe Bryant’tan ilham alınarak elinizdeki bir bombayı rakibinizin olduğu yere isabet ettirmenizi anlatan terimdir.

Net graph:

Konsola “net_graph 1” yazınca FPS, Ping, Tick Loss gösteren panele denir.

One Tap

Tek bir vuruşta, tekbir mermide, rakibinizi öldürmenize denir.

VAC Ban

Steam’in oyun güvenlik sistemi olan VAC, CS GO’da hilelere karşı alınan bir önlemdir.  Bu program sayesinde eğer bir oyuncu hile kullanıldığı tespit edilirse, oyundan banlanır.  Bu ban çeşidine de VAC BAN denir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Yazılarımız