Renklerin İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri

Renkler sözsüz bir iletişim kanalıdır. Her rengin ayrı bir anlamı ayrı bir dili ve enerjisi vardır. Algıladığımız renkler duygusal ve psikolojik hislerle bağlantılıdır. Hayatımızın her alanına nüfus etmiş bu renkler girdiğimiz her ortamda karşımıza çıkar ve bizi etkiler. Renklerin insanlar üzerinde ki etkileri bilimsel olarak araştırılmış birçok deneyle kanıtlanmıştır. Özellikle insan evriminde çok önemli yeri olan renklerin insan psikolojisi üzerinde etkisi olması da oldukça normaldir. İnsan psikolojisi yüzbinlerce yıl boyunca süren bir evrimin ürünüdür. İnsan psikolojisini ve konumuz olan renklerin psikolojisini anlamak için, insanın yüzyıllardır süren evrimine göz atmamız gerekmektedir. Kırmızı rengiyle doğada nerde karşılaştığına, mavi rengi ile hangi durumlarda en çok karşılaştığına baktığımız zaman, renklerin anlamlarını ve insan psikolojisi üzerindeki etkileri anlamamız da oldukça kolay olacaktır.

Markalar İçin Renklerin Önemi;

Birçok marka, restoran ve hizmet alanında çalışan mekanlar renklerin gücünden faydalanmaktadır. Bazı renkler bize bunaltıcı, kasvetli ve sıkıcı gelebilir. Hizmet sektöründe bulunan kişiler mekanlarını dekore ederken bu renkleri kullanmaktan çekinirler. Daha ilgi çekici, rahatlatıcı renkleri kullanırlar.

Her rengin ayrı bir anlamı, etkisi olduğu kabul edilmiştir fakat renk beğenisi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu algı ve beğeni kişilerin evlerine, kıyafetlerine, kullandıkları objelere yansımaktadır. Bir kişinin hoşuna giden renk diğer kişide kötü ve itici etki yaratabilir.

İşte renkler ve insanlarda ki etkileri;

Aşkın ve tutkunun rengi; KIRMIZI

Kırmızı aşk, tutku ve heyecanı temsil eder. Bunun en büyük sebebi insanın doğada kırmızı ile aksiyona geçmesi gerektiği durumlarda karşılaşmasıdır. Kanayan yara, oldunlaşmış meyve, insanın doğada kırmızı rengiyle karşılaştığı yerlerdir. Enerjisi yüksek, sıcak bir renktir. Bulunduğu ortamda yüksek enerji yaratır, Kırmızı renge çok maruz kalındığında baş ağrısına neden olabilir. Olumsuz etkileri de vardır. Kızgınlık ve saldırganlığın tetikleyicisidir.

Heyecan ve Hareket; SARI

İlham veren, zekayı harekete geçiren sıcak bir renktir sarı. Bu rengin kullanıldığı ortamlarda çalışma verimi artar.  Beyine açlık mesajı gönderen sarı rengin iştah üzerinde ki etkisi kanıtlanmıştır. Güneşe benzerliği sarı rengi çekici kılar.

İletişimin rengi TURUNCU

Turuncu kırmızı ve sarı rengin karışımıdır. Bu yüzden bu renklerin özelliklerini içinde barındırır. Canlı, mutluluk ve sağlık veren bu renk iletişimi pozitif yönde etkileyerek kişiye fayda sağlar.

Huzurun rengi YEŞİL

Yeşil doğanın rengidir. Kişiye huzur ve sakinlik hissi verir. Yatıştırıcı etkisi vardır. Doğada yeşiller içinde yürümek kime iyi gelmez ki.

Uykusuzluk için MOR

Uyku problemi yaşayan kişiler üzerinde olumlu etki yaratmaktadır. Uykuya rahat geçiş için tercih edilir. Doğada çok sık karşılaşılmayan ve sentetik olarak üretilen bu renge insan gözü bir hayli uzaktır.

Güvenin Rengi MAVİ

Gündelik yaşamda çok sık karşılaştığımız bir renk olan mavi, insan psikolojisi üzerindeki etkileri de bu gündelik karşılaşmamızdan nasibini almıştır. Özellikle güneşli günlerdeki gökyüzü mavisi, insanın o günkü hareket kabiliyetini olumlu etkilediğinden. Gökyüzü mavisi güvenli anlamını çıkarabilir ve güveni temsil eder. Bunun yanında, denizin de rengi olduğundan, özgürlük sonsuzluk gibi anlamları taşıyabilir.

Resmiyetin Rengi SİYAH

Siyah otoriteyi temsil eder. Resmi bir renktir. Bunun en önemli sebebi karanlığı temsil etmesidir. Karanlık ilk insanların geceleri yaşamsal zorluklarla en çok başa çıktığı zaman olduğundan, korkular ve dikkat bu rengin özelliklerindendir. Dikkat dağınıklığına iyi gelir. Odaklanmaya yardımcı olur.

Masumiyetin Rengi BEYAZ

Beyaz renk her zaman huzur veren, iç açıcı bir renk olarak tercih edilir. Saflığı, duruluğu ve masumiyeti temsil eder. Kişi üzerinde ki negatif duyguları yok eder. Pozitifliği çeker. Yaratıcılık ve özgürlüğün rengidir. Şeker ve bağırsak hastalıkları için iyileştirici etkisi vardır.

Öne Çıkan Yazılarımız