Üniversitede Grafik Tasarım Okumak,

Üniversite, genç kişilerin lisans alanında akademik eğitim aldığı eğitim ve araştırma merkezleridir. Genellikle gençliğimizin en önemli çağında üniversite okuduğumuzdan, sosyal yaşantımız ve gelecekte yapacağımız meslek de üniversite döneminde daha belirgin bir hal almaktadır. Üniversiteye giriş yapabilmek için, ÖSYM’nin her sene yapmış olduğu üniversite sınavında aldığınız puanla gerçekleşmektedir. Ama bazı bölümler için sadece bu üniversite sınavı puanı yeterli değildir. Bunlardan birisi de grafik tasarım bölümüdür. Çoğu grafik tasarım bölümü öğrenci alırken, öğrencileri ÖSYM sınavından belirlediği baraj puanın yanında bir de yetenek sınavına tabii tutuyorlar. Bu sınavların hepsini geçtiniz ve bir grafik tasarım bölümünü kazandınız. Peki, şimdi sizi neler bekliyor? Grafik tasarım okumanın sosyal ve fiziksel etkileri nelerdir?

Grafik Tasarım Öğrencileri Hangi Dersleri Görürler;

Grafik Tasarım Öğrencileri Hangi Dersleri Görürler;
Grafik Tasarım Öğrencileri Hangi Dersleri Görürler;

Grafik tasarım bölümünde derslerden bahsedeceksek, derslerin büyük bir çoğunluğu uygulamalı dersler olduğunu söyleyebiliriz.

Grafik Tasarımda 1. Senede Görülen Dersler;

Her üniversite bölümünün birinci senesinde daha çok teori ve temel ağırlıklı dersler bulunur. Bu grafik tasarım bölümü için de geçerlidir. 1. Sınıfta tahmini olarak grafik tasarım öğrencileri şu dersleri görmektedir;

  • Temel tasarım,
  • Desen,
  • Perspektif,
  • Sanata giriş,
  • Estetik,
  • Sanat tarihi,
  • Fotoğraf
  • Temel bilgisayar bilimleri

Gibi dersler görerek akademi, öğrencesini, ileri seviye grafik tasarım derslerine ve uygulamalarına alıştırmaya başlar. Bu dersler sonucunda, öğrencide grafik tasarımın temellerini kavramasını ve uygulama yapabilecek seviye gelmesi beklenir.

Grafik Tasarımda 2. Senede Görülen Dersler;

İkinci seneye geçildiğinde ise, öğrenci grafik tasarımın temellerini bildiğinden, uygulama dersleri almaya başlar. Uygulama derslerinin yanında, teorik olarak da gelişimini sürdüren dersler alır. Bu dersler şu şekilde olabilir;

Grafik Tasarımda 3. Senede Görülen Dersler;

3. Senede öğrencinin, tasarımsal yeterliliğe kavuşması ve sektörle olarak da kendini hazırlaması beklenir. Verilen derslerde bu ağırlıktadır. Genelde üçüncü sınıfta çok fazla seçmeli ders olduğundan, her üniversitenin kendi akademik personelleri çerçevesinde, açılan seçmeli dersler de değişmektedir. Dersler daha çok sektörel ve ileri seviye teorik derslerdir. Bunun yanında da atölye dersleri de bulunmaktadır. Bazı üniversiteler 3. Senesinde öğrencilerinden, zorunlu staj da talep etmektedir.

Grafik Tasarımda 4. Senede Görülen Dersler;

Grafik tasarım öğrencisi 4. Sınıfa geldiğinde ise, çok yüksek ihtimalle, üniversitenin lisans eğitimin aldığını kanıtlamak ve bu alanda yeterli beceriye sahip olduğunu ispatlamak için öğrenciden bir bitirme projesi talep edilir. Bitirme projesi dışında görülen dersler de ise çok büyük bir sektörel alan ağırlıktadır. Portfolyo tasarımı, ajans yönetimi, Pazarlama ve analiz derslerini 4. Sınıfta öğrenci görebilmektedir.

Grafik Tasarım Dersleri Zor Mu?

Grafik tasarım dersleri çoğunluk olarak uygulama dersleri olduğundan bölümün zorlayıcı kısmı da uygulama derslerinin ödevleridir. İstenilen ödevlerin zorluğu ve maddi yükümlülükleri baya bir fazla olabilmektedir. Saatler boyunca uğraşmanız gereken projeler veya ödevler bulunabilmektedir. Ama istikrarlı ve disiplini bir çalışmayla beraber yapılmayacak ödevler değillerdir. Sınavlar da çoğunlukla bu ödevlerden olduğundan, anlık stres ve ezberleme çok fazla olmamaktadır. Tabii ki Öğretmenlerinizin niyetine, okudunuz üniversite standartlarına göre de ders zorlukları değişmektedir.

Grafik Tasarım Bölümünde Sosyal Çevre;

Grafik tasarım bölümü genellikle üniversitelerin sanat ve tasarım veya güzel sanatlar fakültelerinde bulunmaktadır. Bu fakültede insanlar çok daha yaratıcı işlerle ilgilendiğinden, sosyal olarak da oldukça başarılıdırlar. Grafik tasarım okurken sosyal aktiviteler içinde çok sık bulunabilirsiniz.

Grafik Tasarım Okumak Mantıklı Mı?

Gelecekte, yaratıcılık isteyen işlerin mesleklerin önemi çok daha artacaktır. Grafik tasarımın geleceği de iyi yönde şekillenmektedir. Grafik tasarım okumak sizi sadece ‘Grafik Tasarımcı’ yapmakla kalmaz, yaşadığınız olaylara tasarım gözüyle de bakmanıza sebep olur. Web tasarım, yazılım hatta zanaat mesleklerinde dahi büyük bir avantaj sağlar. Bu avantajdan yararlanmak için, kesinlikle grafik tasarım okumadan önce ve ya ilk senenizde neden grafik tasarım okuyorum sorusunun cevabını bulmanız gerekmektedir. Bunun yanında okurken de freelance iş bulma şansınız grafik tasarım bölümünde oldukça yüksektir. Okul döneminde maddi sorunlarınızı da bir nebze olsun böylelikle aşabilirsiniz.