Genel Kültür Nasıl Geliştirilir?

Genel kültür çoğu zaman, bir toplumda veya herhangi bir yerde, hiç ummadığınız bir şekilde karşımıza çıkan sorularla, biz yakalanmaktadır. Bu karşımıza çıkan soruları cevaplaya bilmemiz, bizim sosyal statümüz için önemlidir. Genel kültür çok geniş bir konudur. Bu geniş konuda, kendimizi geliştirmemiz oldukça önemlidir. Okuduğumuz kitaplar, gittiğimiz yerler, konuştuğumuz kişiler, hemen hemen yaptığınız her davranış, bizleri bir genel kültür bilgisi katmaktadır. Genel kültürün seviyemiz, yaşadığınız çevre ile ilgili ne kadar derinlemesine bilgi sahibi olduğumuz, bu bilgileri hatırlaya bilmemize göre belirlenmektedir. Genel kültürümüzü geliştirmek için, derinlemesine ineceğimiz kültür bilgilerini, merakla araştırmak gerekmektedir.

Genel Kültür Nedir?

Genel kültür, bulunduğumuz toplumun bize sunduğu değerleri, bilmemize de denmektedir. Bu toplumun bize sunduğu davranışlar, yaşadığınız bölgeye, çevreye, birçok koşula göre değişebilmektedir. Sonuç olarak her ne olursa olsun, Biz bir dünyada yaşıyoruz, bu dünya bize yaşadığımız çağda oldukça fazla değer ve bilgi sunmakta. Bu küresel kültürü bilmenin yanında, aynı zamanda içinde yaşadığımız topluma kadar, inen bir ağaç bulunmaktadır.

Merak Etme ve Öğrenme

İlk olarak genel kültürünüzü geliştirmek için belirli başka bir formül bulunmamaktadır. Herkesin kendine göre bir öğrenme becerisi bulunmaktadır. Öğrenme becerisini bilememizden kaynaklı, kimin nasıl genel kültürün geliştireceğini bilemeyiz. Genel kültürü geliştiren en önemli faktör, kesinlikle sizin, bu konulara olan merakınızdır. Merak, bizlerin yeni şeyler araştırmanızı tetikleyen en büyük faktördür. Bir merak doğrultusunda bir şey araştırdığımızda, araştırdığımız konuyu, derinlemesine incelemekteyiz, çünkü bunu öğrenmek istemekteyiz. Bu da akılda kalıcı öğrenme becerisini, oldukça fazla etkilemektedir. Bu yüzden, sihirli bir değnek ile genel kültürünün gelişmesini beklemekten ziyade, belli başlı konuları merakınız olması bu konular üzerine araştırmalar yapmanız, sizin genel kültür seviyenizi artırabilecek en önemli faktördür.

Araştırmacı Olmak

Günümüzde bilgiye ulaşma, oldukça kolaydır. Hemen hemen gelen kültür ile ilgili aklınıza gelecek her şey, birkaç saniyede ulaşabileceğimiz noktalardadır. Bu yüzden bu ulaşabileceğimiz bilgilere merakımız doğrultusunda, ulaşmamız gerekmektedir. Öğrenmek istediğimiz konuyu gerçekten araştırdığımızda, bizlere sadece o konu ile ilgili bilgileri değil, birden fazla konu ile ilgili bilgi öğrenmenizi sağlayacaktır. Örneğin genel kültürü iyi olan birisine ‘İstanbul’un fethi ne zaman gerçekleşmiştir?’ diye bir soru sordunuz. Sorunun cevabını bilen birisi size basitçe 1453 diyecektir. Ama bu konu ile ilgili, araştırmacı olarak siz araştırma yaptığınızda. İstanbul’un sadece 1453 yılında fethedildiğinde değil, muhtemelen kim tarafından, kime karşı, nasıl fetih edildiğinin bilgisini de öğrenmiş olacaksınızdır. Bu yüzden herhangi bir konuda araştırmacı olmak, bilgiyi hazır almaktan çok daha önemlidir.

Genel Kültürün Gelişmesini Etkileyen Olaylar;

Genel Kültürün Gelişmesini Etkileyen Olaylar;
Genel Kültürün Gelişmesini Etkileyen Olaylar;

Genel kültürün gelişmesinin, kesin bir formül yok. Ama kültürün ne olduğunu bilmek, bizlere hangi süreçlerden aktarıldığını araştırmak ve genel ilgi çekici konuları bilmek, bizlerin genel kültür seviyesine oldukça geliştirilmiş olacaktır. Aşağıdaki bazı disiplinler, kültürün önemli bir parçası olduğundan, genel kültürümüzün en büyük parçalarıdır. Bu yüzden bu konular hakkında bilgi sahibi olmak, genel kültürümüzün gelişmesine oldukça katkı sağlayacaktır.

Sanat

İnsanoğlu bazı durumlarda, kendini sadece sözlerle ifade etmeyip, ortaya çıkardığı eserlerle de insanları etkileyebilmiştir. Bu da sanat kavramının hayatımıza girmesine sebep olmuştur. Tarih boyunca birçok sanat eseri toplumlar ve dünya kültürü üzerinde oldukça büyük etkileri bulunmaktadır. Büyük sanatçıları bilmek, ortaya çıkardığı eserleri bilmek, bu eserlerin bizlere ne anlattığını anlamak, genel kültürümüz için oldukça önemli bir faktördür. Bu yüzden sanat konusunda araştırma yaparak kültür seviyemizi oldukça geliştirebiliriz.

Sinema

Sinema ve filimler, insanların eğlence anlayışını belirleyen, yeri geldiğinde toplumsal olayları yaratıcı ve eleştirel bir şekilde göz önüne seren bir sanat dalıdır. İnsanlar çoğu zaman bir filmden oldukça fazla ekli etkilenebilmektedir. Bu yüzden önemli Sinema filmlerini izlemek, bilmek genel kültür açısından oldukça önemlidir. İlginizi çeken, kült filmleri izleyerek, genel kültürümüzün gelişmesine olanak sağlayabilirsiniz.

Gündelik olayların takibi

Gündelik olayların takibi, genel kültürümüzün seviyesini anlık olarak gerçekleşen sohbetlerde, belirtmeniz için oldukça önemli bir olaydır. Sohbetler genellikle gündelik konulardan olmaktadır. Günlük olayları takip ettiğiniz zaman, bu sohbetlere katılım sağlayabilir, dünyadan veya ülkemizdeki durumları bilip, söz sahibi olabilirsiniz.

Dünya Klasikleri

Genel kültür dediğiniz zaman, en çok konuşulan konu genellikle dünya klasikleri olmaktadır. Herhangi bir dünya klasiği okuduğunuz zaman, göreceksiniz ki gündelik yaşamımızda söylenen sözler, çekilen filmler, anlatılan hikayeler ve benzeri çoğu kültürel aktivite dünya klasiklerinden ilham almış, dünya klasiklerine atıfta bulunulmuş durumdadır. Herhangi bir dünya klasiği eserini okuduğunuz zaman, kültürümüzün gelişmesine önemli bir katkıda bulunmuş olacaksınızdır. Bazı önemli dünya klasikleri şunlardır;

  • Suç ve Ceza – Fyodor Dostoyevski
  • Genç Werther’in Acıları – Johann Wolfgang Von Goethe
  • Sefiller – Victor Hugo
  • Savaş ve Barış – Lev Tolstoy
  • İlahi Komedya – Dante Alighieri
  • Anna Karenina – Lev Tolstoy
  • Romeo ve Juliet – William Shakespeare
  • Yeraltından Notlar – Fyodor Dostoyevski

Dünya Tarihi

Kültür, nesiller boyunca bizleri aktarılmış, bilgiler olduğundan, genel kültürün en önemli unsuru, tarihtir. Tarih bize oldukça çok fazla şey anlatır. Dünya tarihi genel kültürün önemli yapı taşlarından birisidir. Dünya tarihini bilmek, çoğu yabancı ülkelerin kültürlerini tanımak veya bakış atmak demektir. Mevcut alanı ülkelerin, bu duruma nasıl geldiğini, insanlığın varoluşunu, medeniyetlerin kurulmasını, kültürlerin ortaya çıkmasını, öğrenmenin en kolay yolu Dünya tarihini okumak ve anlamaktan geçmektedir. Birçok aletin icadı, nasıl ortaya çıktı, tam olarak ne amaçla icat edildiğini, Dünya tarihini bildiğimiz zaman, bu olaylar hakkında önemli fikirler elde etmiş oluruz. Dünya Tarihi, genel kültürün en önemli parçalarından biridir

Felsefe

Uzun yıllar boyunca, herkes, belli başlı sorular sormuştur. Soracağımız sorular, yaşadığımız sorunlar, toplumsal ve varoluşsal kaygılar, tarih boyunca işleri düşünmek olan filozoflar tarafından düşünülmüş, sorgulanmış, tartışılmışlardır. Bu yüzden felsefi olarak bilgi sahibi olmak insanların en çok sorduğu sorular hakkında, kolay bir şekilde yanıt vermemize olanak sağlayacaktır. Aynı zamanda dünya klasiklerin de olduğu gibi birçok yapıt, kişi önceki dönem filozoflardan ilham almış, düşüncelerini belirlemiş hatta yapmış olduğu eserleri bu düşünceler üzerine şekillendirmişler. Bilgi sahibi olmak hem tartışmalarda, hem de bir eser incelerken, sizleri olayları anlamlandırmanızda büyük avantaj sağlayacaktır.

Sosyal Bilimler

Bilim, bizlerin dünyayı anlamlandırmamızdaki en büyük kaynaklardan birisidir. Sosyal bilimler ise, toplumsal olarak yaşadığımız sorunların, ne gibi çıkarımları olduğunu, merak eden ve bu konular üzerinde araştırma yapan bilim adamlarının geliştirdiği bir disiplindir. Sosyal bilimler hakkında, bilgi sahibi olmak, genel kültürü açısından oldukça önemlidir. Toplumsal olaylar hakkında konuşurken sosyal bilimlerin bizlere çıkardığı sonuçlardan, yararlanmak gerekmektedir.

Yaşadığımız Ülkeyi Tanımak

Genel kültürün belki de bizleri en çok ilgilendiren kısmı, yaşadığımız ülkeyi tanımaktır. İşte bahsettiğimiz tüm maddeleri, yaşadığımız ülkeye uyarlaya bilmekteyiz. Genel kültürün iyi olmasını beklediğimiz bir kişide, yaşadığımız ülkenin güncel konularını, coğrafyasını, toplumsal yapısını, tarihini, sanat anlayışını, ekonomisini, siyasetini ve daha birçok konu hakkında bilgi sahibi olması beklemekteyiz. Bu yüzden yaşadığınız ülkenin, kültürel yapısını iyi bilmemiz gerekmektedir. Bizi en çok ilgilendiren, hayatımıza direkt olarak etki eden ülkemizin olayları ve kültürü, bilmemiz gereken en önemli konulardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Yazılarımız