Mizanpaj Nedir? Nasıl Yapılır?

- Advertisement -

İçindekiler

Mizanpaja Ne Demek? Sorusuna baktığımız zaman, dergi, gazete gibi yayın türlerinde yapılan görsel sayfa düzeninin adı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir dergi veya gazetenin okuyucularının eline aldıkları sayının görsel zevkine uygun ve okunabilirlik açısından sayıların iyi bir şekilde hazırlanmasını bekler. Bu yüzden mizanpaj görsel olarak okuyucularına ileti sağlar. Öte yandan mizanpaj, dergi ve gazetenin sayısında yer alan haberlerin ve yazıların hangi boyutta, hangi kısımda, ne kadar uzunlukta olacağı gibi önemli düzenlemeler gerekten bir olaydır. Mizanpaj yapılırken bu hususlara dikkat edilmesi okuyucunun kendisine iletilmek istenen haberleri ve yazıları daha kolay bir şekilde ulaşmasını ve mesajı algılamasını sağlamaktadır.

Mizanpaj Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Mizanpaj yapmak kolay gibi görünse de aslında oldukça zor bir tasarım sürecidir. Çünkü mizanpajı yapacak kişilere verilen belirli bir alan vardır. Bu sınırlı alan içerisinde mizanpajı yapacak kişinin hem kurumsal kurallara, önceki sayıların düzenine, haberlerin ve yazıların önem sırasına göre şekillendirmesi gerekir. Mizanpaj yaparken haberlerin ve yazıların sayfanın her bir köşesine konulmasına rağmen çok fazla dağınık olmadan göze hoş gelen bir tasarımda yapılması gerekmektedir. Bu yüzden mizanpajı yapacak kişiye verilen haber ve yazıların ekrandaki boş sayfaya haber ve yazıları doldurmadan önce zihninde sayfayı tasarlaması gerekir. Kafada iyi bir şekilde boş sayfanın tasarımı yapıldıktan sonra, haber ve yazıların önem sırasına göre boyutları ve konumlarına yerleştirme işlemleri yapılır. Tasarım boyutunda daha çok bu konulara dikkat edilmesi gerekirken, içerik konusunda okur kitlelerine göre mizanpajın yapılması gerekmektedir. Örneğin dergi veya gazete orta ve ileri yaş insanlara göre içerik üretiyorsa daha farklı konuların sayfada büyük puntolarla yazılması gerekirken, genç ve çocuk yaş grubu insanlara içerik üretiliyorsa daha eğlenceli ve yaş grubunun ilgisini çekecek şekilde tasarlanması gerekmektedir.

Mizanpaj Yapmaya Yardımcı Olan Yararlı Programlar

Mizanpaj yapan grafik tasarımcılar sıfırdan ve uygulama olmadan mizanpaj yapmaları imkansızdır. Bu yüzden grafik tasarımcılarına yardımcı olması adına belli başlı uygulamalar geliştirilmiştir. Bu uygulamalar arasında en sık kullanılanları CorelDraw ve Adobe Indesign programıdır. CorelDraw uygulaması daha matbaa ve ajanslar için kullanılırken, Adobe Indesign uygulaması ise her türlü şirket ve kurumlar tarafından kullanılmaktadır. Abobe Indesign programına baktığımız zaman, kendisini diğer uygulamalardan ayıran özellik olarak sayfa düzenlemesi yapılırken bütün sayfaları görünmesine olanak sağlamaktadır. Ancak diğer mizanpaj uygulamaları bu özelliği olmamasından dolayı grafik tasarımcılarına yararı olmamaktadır. Adobe Indesign programının diğer bir olumlu özelliği ise diğer uygulamalara göre çok daha fazla hızlı bir şekilde çalışmasıdır. Bu yüzden grafik tasarımcıları deneme yanılma yöntemiyle çalışsa dahi hemen silip ekleme işlemi yapmasından dolayı Adobe Indesing programını tercih etmektedir. Adobe Indesign programı bir diğer özelliğine baktığımız zaman, kolay bir şekilde tasarımların yapılıp düzeltilmesine olanak sağlamasıdır.

Mizanpaj Neden Önemlidir?

Görsel bir iş olması bakımından dergi ve gazeteler okuyucularına ve okuyucu kitlelerine göre ellerinden gelen en iyi sayfa düzenlemesini yaparlar. Bu sayfa düzenlemelerini yapılırken okuyucunun ilgisini dağıtmadan tamamen yazılara odaklanması şeklinde tasarlanır. Bütün bunlara baktığımız zaman, mizanpajın önemi tasarım sürecinden çok tasarım sonrası okuyucuya ulaştığı zaman önemi belli olmaktadır. Çünkü okuyucu hiçbir şekilde elinin altında bulunan dergi veya gazetenin arka planında neler olduğunu bilmek istemez. Sadece kendisine sunulan bu ürünün kendi göz zevkine, dergi ve gazeteden elde etmek istediği konular ve bilgilere bakar. Bu noktada da grafik tasarımcısının ve yayın sahibi kişilerin okuyucularına ve yeni okuyucu kazanmak için oldukça dikkatli ve özenli bir şekilde mizanpaj yapmaları gerekmektedir.

Öne Çıkan Yazılarımız