Photoshop’a Brush (Fırça) Eklemek/Oluşturmak

Photoshop’ta Brush Nedir?

Photoshop’ta tasarım yaparken birçok toldan yararlanabiliriz. Brush da bunlardan biridir. Brush kelime anlamı olarak fırça demektin. Önceden belirlenmiş şekillerin Photoshop’un fırça formatıyla kullanılmasına brush denmektedir. Brushlar bir tasarım oluşturmada gerçekten bizlere çok yardımcı olabilmekte bu yüzden çeşitli brush şablonlarına ihtiyaç duyabiliriz. Peki İndirdiğimiz brush dosyalarını nasıl Photoshop’a yükleriz.

Photoshop’da Fırça ayarları yüklemek;

Photoshop’un fırça ayarlarının olduğu dosya formatı .ABR’dir. ABR dosya formatı sayesinde hazırladığımız brush ayarını dışa aktarabilir yada dışarıdan bir brush dosyasını kendi photoshop dosyasının içine yerleştirebiliriz.

1-) Tıklayarak Brush yüklemek;

Bu yöntemde Photoshop’unuza brush yüklemek oldukça basittir. İndirdiğiniz ya da içe aktarmak istediğiniz ABR dosyasının üstüne iki kere tıklayarak brushınızı Photoshop’unuzun içine yükleyebilirsiniz.

2-) Photoshop’un içinden brush ayarlarını yüklemek;

Bazen teknik sorunlardan dolayı ilk yöntem işe yaramayabilir. Bu yüzden ikinci yöntem olarak brush ayarlarını Photoshop’un içinden ekleyebiliriz. Bunu yapmak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır;

Adım 1-) Brush menüsüne giriyoruz

Adım 2-) Brush menüsüden, çark iconundan ayarlara giriyoruz

Adım 3-) Fırça yükle diyerek eklemek istediğimiz ABR dosyasını seçerek brushımızı ekliyoruz.

Photoshop’ta Fırça Oluşturmak

bazı durumlarda oluşturduğumuz şekli veya tasarımı brush formatında kullanmamız gerekmektedir. Yaptığımız şekilleri aşağıdaki adımlarla brush olarak kaydedebiliriz.

Adım 1-) Brush yapmak istediğimiz şekli oluşturduktan sonra düzenle menüsüne giriyoruz.

Adım 2-) Düzenle menüsünden ‘Fırça Hazır Ayarlarını Tanımla’ diyoruz.

Adım 3-) ‘Fırça Hazır Ayarlarını Tanımla’ dedikten sonra çıkan menüye tamam diyerek şeklimizi brush olarak kaydedip, kullanabiliyoruz.

Öne Çıkan Yazılarımız