Pop-up Reklamı Nedir?

- Advertisement -

İçindekiler

Pop-up İngilizcede aniden belirmek anlamına gelmektedir. Pop-up reklamlar ise World wide web’de aniden beliren reklamlar anlamına gelmektedir. Pop-up reklamlar İnternette dolaşırken aniden karşımıza bir reklam penceresi çıkması ile bizim sayfa deneyimimizi kesen ve bize bir reklam sunan pencerelere denir. Markalar önemli bir kampanya çıkardıklarında, web sitelerini ziyaret eden kullanıcıya pop-up şeklinde tanıtım yaparak, başarılı bir reklam çalışması yürütebilmekte. Tabi ki her reklam gibi pop-up reklamların da avantajları ve dezavantajları mevcut.

Pop-up reklamın avantajları;

  • Pop-up reklamların en büyük avantajı aniden belirerek kullanıcının tüm dikkatini tek bir yere toplamasını sağlamaktır. Bu sayede yaptığı her reklam kullanıcısı tarafından okunmuş ve görünmüş olacaktır.
  • Pop-up reklamı kullanarak kullanıcıyı sitede daha uzun süre tutabilirsiniz. Sitenizde vakit geçiren kullanıcıların hemen çıkma oranı oldukça düşü olacaktır
  • Pop-up reklamlar direk kampanya veya fırsat sunduğunda, potansiyel müşterinizin arz ve talep dürtüsünü tetikler. Hiç aklında olmayan bir fırsatı veya ürünü Pop-up reklamları sayesinde potansiyel müşterinize satabilirsiniz.

Pop-up reklamın dezavantajları;

Pop-Up reklamlarının en büyük dezavantajı kullanıcı deneyimini kesmesidir. Pop-up reklamlar kullanıcının içeriği kullanmak istediği zaman gösterilen reklamlar olduğundan, kullanıcı için bir hayli rahatsız edici olabilmektedir. Rahatsız olan kullanıcın tekrardan sitenizi ziyaret etmesi çok düşük bir ihtimaldir. Bu yüzden kullanıcıyı rahatsız etmemeye önem gösterin.

Pop-up reklamlar içeriğinize ekstra olarak eklemiş bir eklenti olduğundan, sayfa hızınızı oldukça düşürebilir bu kullanıcı deneyimi için kötü bir etkendir.

Google gibi arama motorları kullanıcı deneyimlerine oldukça fazla önem vermektedir. Bu yüzden, kullanıcı deneyimini bozan Pop-up reklamları SEO açısından istediğiniz verimi alamamanızı sağlayabilir.

Doğru Pop-up Kullanımı Nasıldır;

  • Pop-up reklamları Full ekran, sidebar, ya da header reklamları şeklinde olabilir. Konumunu sizin ihtiyaçlarınız doğrultunda bulmalısınız.
  • Pop-up reklamları genelde JavaScript kodlarla yapılmaktadır. Bu yüzden sitenizi yavaşlatmaması çok önemlidir. Pop-up reklamınızın boyutunun optimize edilmiş olmasına dikkat edin.
  • Pop-Up reklamlarını yalnızca gerektiğinde kullanın
  • Kullanıcı deneyimini zenginleştirin, kesintiye uğratmayın
  • Pop-up reklamınızı görsel olarak hafif yapın. Bu hem dosya boyutunun küçük olmasını sağlar hem de kullanıcıya uğradığı kesintiyi çok fazla hissettirmez
  • Kapatma düğmesinin olduğundan emin olun aksi takdirde sonuç kullanıcının siteyi terk etmesi olacaktır
  • Gereksiz bir pop-up reklamını kullanıcıya göstermeyin. kullanıcı özel bir teklifle karşılatığını hissetmeli

Pop-Up Reklamı Engelleme

Pop-up reklamları çoğu zaman can sıkıcı olabilmekte. bu yüzden kullanıcılar bu reklamları görmek istememekte. Pop-up reklamlarını ADblocker gibi uygulamalar ya da eklentiler ile kolaylıkla engelleyebilirsiniz.

Öne Çıkan Yazılarımız