Dekupe Nedir? Nasıl Yapılır?

- Advertisement -

İçindekiler

“Dekupe” terimi, aslında “découpage” kelimesinin Türkçe’ye uyarlanmış halidir ve Fransızca kökenlidir. Türkçe’deki karşılığı “kesme” veya “kesitleme” anlamına gelir.

“Dekupe” terimi, genellikle grafik tasarım veya baskı sektörlerinde kullanılır. Bu alanda dekupe, bir tasarımın belli bir şekil veya desen çerçevesinde kesilmesi anlamına gelir. Örneğin, bir etiket tasarımı, bir ambalajın veya bir sticker’ın belli bir şekle göre kesilmesi için dekupe yöntemi kullanılır.

Dekupe işlemi genellikle özel yazılımlarla gerçekleştirilir ve bu yazılımlar, tasarımın hangi bölgelerinin kesileceğini belirlemek için vektörel işlemler kullanır. Sonrasında bu vektörel işlem bilgileri bir kesim makinesine aktarılır ve tasarım baskı malzemesine istenilen şekilde kesilir. Dekupe işlemi, özellikle reklamcılık sektöründe, görsel malzemelerin estetik bir görünüm kazanması ve öne çıkması için önemlidir.

Dijital anlamı bir fotoğraftaki objeyi etrafındaki detaylardan ayırıp öne çıkarma işlemidir.Dekupe aslında küçükken gazetelerden ünlülerin resimlerini büyük bir titizlikle kesip, sadece ünlülerin resimlerini ayırma işleminden pek farklı değildir sadece biraz daha ayrıntılı ve dijital halidir.

Dekupenin Önemi Nedir? Neden Dekupe İşlemi Uygulanır?

Teknolojinin gelişmesiyle E-ticaret şirketler için çok önemli bir noktaya geldi. Bu gelişmelerle beraber rekabet faktörü de çok üst seviyeye geldi. Çok ufak etkiler sizi rakiplerinizden ayırtan bir hal aldı. Bu kadar yüksek rekabetin olduğu bir alanda, ürün fotoğrafların önemi bir hayli fazladır. Ürün fotoğraflarının üzerinde en çok uygulamalardan biri olan dekupe işleminin önemi nelerdir.

 • Sadece ürün fotoğrafınızın olması, görselde başka dikkat dağıtan ya da odak kaydıran unsur olmaması demektir.
 • Daha profesyonel bir görünüm elde edersiniz.
 • Beyazın gücünü kullanmış olursunuz.
 • Dekupe yapılan obje ile kolay düzenleme ve oynama işlemleri yapılabilir.
 • Sitenizi ziyaret eden kullanıcılara daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamış olursunuz. Böylelikle satışlarınız artmış, rekabette ön plana çıkmış olursunuz.

Dekupe Nasıl Yapılır?

Dekupe büyük titizlik isteyen bir işlemdir. Peki dekupe nasıl yapılır? Bir fotoğraf düzenleme programında (Adobe Photoshopu öneririm) pen tool aracılıyla, objenin tüm köşeleri ve yuvarlaklığını taşmadan ya da önemli yerlerini kesmeden büyük bir titizlikle seçilerek etrafından ayırılarak yapılır. Bu işlemi bir ileri aşamaya getirmek istersek, ışık dolgu, kontrast ve gölgelendirme işlemlerini de yapabiliriz.

Dekupe Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 • Dekupe büyük sabır gerektiren bir işlem olduğundan acele edilmemesi gerekilir.
 • Dekupe işlemi bittikten sonra arka plan izleri kalıp kalmadığının kontrolleri yapılması gerekmektedir
 • Gölge çalışması yapılacaksa objenin normalde nereden ışık aldığının belirlenmesi gerekir
 • Fazla derin seçim yapılmaması gerekmektedir.
 • Dekupe yapılan objenin yayınlanacağı platformun yanın ölçülerinin bilinmesi gerekmektedir
 • Dekupe yapılacak objenin yüksek çözünürlüklü ve net bir şekilde çekilmiş olması gerekmektedir
 • Dekupe yaptıktan sonra .PSD .JPEG .PNG formatlarının kayıtlarını oluşturmakta fayda vardır en önemlisi .PSD dosyasının bulunmasıdır. Böylelikle kolaylıkla yeniden düzenleme yapılabilir

Yazar: Bilal Çetin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Yazılarımız