Grafik Tasarım Öğrencisi Kendini Nasıl Geliştirir, Nasıl Gelir Elde Eder?

Bazı Destekleyeceğiniz alanlar:Kod (HTML, CSS): dijital platformlarda çalışacaksanız sizleri çok çok öne atacak bir alandır. Uzmanlaşmak istemiyorsanız bile basit HTML, CSS (mailing, mail imzası vb) size inanılmaz fayda sağlar.

KurguKurgu video edit yaparken bilmeniz gereken en temel kavramdır. Motion grafik alanına dahi yönelebilirsiniz.

1-)Marketing:

Grafik tasarım alanında ilerleyecek birisi marketingle eninde sonunda karşılaşacaktır marketing bilmek bu alanlar arasındaki en önemli alandır. Yapacağınız tasarım çoğu kısmı, şirketin marketing stratejisiyle 1-1 alakalı. Bu yüzden marketingin temel prensiplerini hatta ileri seviye marketing bilmek gerekmektedir.

2-)UX/UI:

Dijital platformlarda çalışacaksanız bir diğer kavram da UX/UI’dır yaptığınız tasarımların nasıl yönlendirileceğini ve kullanıcı davranışlarını çok iyi bilmeniz gerekmektedir.

Fotoğraf: Fotoğraf, sizin çerçeve oluşturma becerinizi inanılmaz geliştiren bir alandır. Genel tekniklerini bilmek işinize çok yarayacaktır.

3-) Portföy Oluşturun:

Portföy sizin mesleki kimliğinizdir bir grafikerin kalitesini belirleyen en önemli unsur portföyüdür. Bir portföy oluşturup (behence.net vb sağlayıcılar var portföy oluşturmanızı sağlayan ama bir web sitesi sizin prestijinizi arttırır) orada yaptığınız çalışmaları yayınlamalısınız bir an önce bir hesap açıp portföy oluşturun aynı zamanda o portföy sizin piyasada ne kadardır çalıştığınızın belirtisi.

4-) Freelance Olarak Ufak Projelerde Bulunun:

Grafik tasarımın en önemli kısmı işlerinizin gerçek hayatta yayınlanmasıdır. Kimsenin görmediği harika bir tasarım çok da işe yaramaz yaptığınız ambalaj tasarımı, basılıp, ambalajlanıp, rafları konulup, satılmadan hiçbir anlamı yoktur. O yüzden gerçek işlerde çalışmak oldukça sizi geliştirir, insan tanırsınız, ufak gelirler elde edersiniz ve kendinizi geliştirirsiniz.

5-) Düzen Oluşturun/Ertelemeyin:

Bir diğer konu da düzendir. Kendinize bir yapılacaklar listesi oluşturup zamanlarını belirleyin ve kesinlikle o zamanda yapın, ertelemeyin. Dosyalarınızı, masanızı bir düzen içinde tutun, aradığınız her şeyin yerini kesin bilmeniz çok önemlidir. Bir arşiv kültürü oluşturun ve onu uygulayın.

5-) Stock Görsel Tedarikçiliği Yapın:

Stock görseller dijital dünyanın olmazsa olmazıdır. Stock görselleri üreterek, kendiniz için inanılmaz bir arşiv elde etmiş olursunuz ve ufaktan gelir elde edebilirsiniz.

Yazar: Bilal Çetin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Yazılarımız