Vektörel Çizim (Format) Nedir?

Vektörel çizim günümüzde teknoloji çağının gelişmesinden dolayı tasarımcılar tarafından bilgisayar ortamında çizimlerini (çizgi/vektör formatında) yapmasıdır. Vektörel çizimler vektörel tabanlı uygulamalar üzerinden yapılarak hazırlanmaktadır. Vektörel çizim günümüzde uygulamalar sayesinde geçmişteki gibi çizim alanında çok fazla uzmanlık gerektirmeden ya da iyi bir çizim yeteneğiniz olmadan bile yapılabilecek bir ortam sağlamıştır. Vektörel çizimle logo, tasarım, internet sitesi için görseller, bilgisayar oyunları için ya da animasyonların yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Vektörel Logo Nedir?

Logo, ürün alıcılarının firmanın ürünlerine bakmadan önce ilk baktığı şey markanın logosudur. Bu yüzden logo kavramı şirketler ve markalar için oldukça önemli bir kavramdır. Vektörel logoya baktığımız zaman, tasarımcılar şirketlerin logolarını bilgisayar ortamında çizimini ve tasarımını yapmasıdır.

Vektörel Logo Tasarlarken Nelere Dikkat Edilir?

Vektörel logo tasarlarken, tasarımcının şirketin veya markanın geleneksel yapısına ve firmanın genel olarak kendisine edindiği bazı olgulara göre hareket edilmesi gerekmektedir. Çünkü logo, dil ötesi iletişim konusunda oldukça önemlidir. Doğrudan firmanın ürünleri veya çalışanları alıcılarla konuşmadan önce onlara firma hakkında bilgi vermektedir. Tasarım yapılırken, vektörel logonun boyutunun, eğer yazı varsa yazının boyutunun, simgelerin ve renklerin eşit bir düzeyde önemi vardır. Tasarımcıların vektörel logo yaparken, bütün bu olguları belirli bir çerçeve içinde şirketin değerlerine göre hareket etmesi gerekir. Vektörel logo tasarlarken bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise, tasarlanan logonun alıcılar üzerinde iyi bir etki yapması gerekmektedir. Logonun bir uzun yazılı metin olmamasından dolayı, tasarımcının yukarıda da belirtilen olguların bir logo üzerinde yoğunlaştırarak anlamlı bir simge oluşturması gerekir. Bir sonraki dikkat edilmesi gereken konu ise, tasarımı yapılan logonun çözünürlük bakımından bir sorun çıkarmamasıdır. Çünkü şirketler tasarımcıdan aldıkları logoları sadece basılı ortamda değil internet ortamında da yayınlamaktadır. Bu noktada en önemli olan şeyin, internet ortamında insanların logoyu büyüttüğü zaman çözünürlüğün bozulması vektörel olarak hazırlanan logonun kalitesinin düşmesini ve firmaya markalaşma anlamında zarar verir.

Vektörel Çizim Uygulamaları

Vektörel çizim için uygulama ve programlara baktığımız zaman, sıklıkla günümüzde kullanılan uygulamalar arasında, Adobe Illustrator, Corel Draw gibi programlar kullanılmaktadır. Bu programlara baktığımız zaman, tasarımcıların basit ara yüze sahip olan programların hiçbir ders almadan, bölüm okumadan doğrudan internet ve youtube üzerinden eğitimleri izleyerek kolay bir şekilde öğrenildiği görülmektedir. Programların basit kullanım ve tasarım aşamasına sahip olmasından dolayı hem uzman hem de amatör tasarımcıların tasarımlarını, çizimlerini ve logolarını yapmaları için kullanıcıları bu uygulamaya yöneltmektedir. Bu uygulama ve programlar arasında özellikle Adobe Illustrator diğer programlardan kendisini bir adım öne çıkarmaktadır. Çünkü bu programların özellik olarak kullanıcılarına sunduğu hız, kolay kullanım, daha geniş sunum ve detaylı inceleme olanaklarına sahiptir. Bu özellikler bir tasarımcının iyi bir şekilde çizimlerini elde etmesi için önemli bir hal alıyorken bu programların  bu konuda kullanıcılarına yardımcı olması nedeniyle daha sıklıkla kullanılmaktadır.

Vektörel Çizim Nasıl Yapılır?

Vetkörel çizim nasıl yapılır sorusuna baktığımız zaman, tasarımcıların öncelikle yaratıcı düşünce yapısının gelişmiş olması beklenir. Çünkü programlar sayesinde çizim üzerine yetenek ve temel bilgi birikiminin gerekmemesinden dolayı artık tasarımcıların sadece yaratıcı düşünmelerin iyi olması beklenmektedir. Bu noktada tasarımcıların vektörel çizim yaparken çok fazla pratik yapması, farklı çizimleri ve logoları incelemesi yeni yapacağı tasarımlarda zihinsel olarak daha yaratıcı olmasını ve çizimlerinin etkili olmasını ve kendisine yeni iş teklifleri almasına yardımcı olur.

Öne Çıkan Yazılarımız