Grafikerlerin Bilmesi Gerektiği Programlar Nelerdir?

Bir grafikerin en temel bilmesi gerektiği programlar şunlardır;

 • Adobe Photoshop,
 • Adobe Illustrator,
 • Corel Draw,
 • Adobe Premier Pro,
 • Adobe Lightroom,
 • Adobe Indesign,

Yukarıda yazılan programlar sektörel olarak en çok ihtiyaç duyulan ve aktif olarak iş döngüsünde bulunan programlardır. Bir grafiker bu programlardan uzmanlık alanına göre 2-3 tanesi ileri düzeyde geri kalanlarına ise hâkim olacak şekilde bilgi sahibi olması gerekmektedir.  

Grafik Tasarım Programları Ne İşe Yarar;

Bir grafik tasarımcı bir tasarım yapmak için birçok programdan destek almaya ihtiyaç duyabilir. Yukarıda verdiğimiz programlar bir grafikerin ihtiyaç duyacağı ve bilmesi gerektiği programlardır. Bu programlar çeşitli grafik düzenleme yapılmasına olanak sağlar. Genel hatlarıyla programları incelediğimizde, şu şekilde bir kullanım alanları olduğunu söyleyebiliriz;

Adobe Photoshop

Pixel tabanlı görsel düzenleme programıdır. Bu program sayesinde fotoğraf düzenleme, dijital dünyaya görsel çalışmaları, çeşitli baskı ürünleri hazırlanılabilir. Kullanım alanın çok geniş olmasından dolayı, bir grafikerin iş yapımındaki en büyük dostlarından birisidir.

Adobe Illustrator

Vektör tabanlı olan bu program, çeşitli baskı işlerinde, logo ve kurumsal kimlik tasarımlarında ve illüstrasyon çalışmalarında grafikerler tarafından oldukça sık tercih edilen bir programdır.

Corel Draw

Özellikle matbu ve lazer kesim işlemlerinde Corel Draw çok sık tercih edilen bir programdır. Vektörel bir program olması sebebiyle Corel Draw alanında oldukça fazla kolaylıklar sağlamaktadır.

Adobe Premier Pro

Video kurgulama programı olan Adobe Premier basit kurguda ve video konsept çalışmalarının en ideal programlarındandır. Basit ve giriş seviyesinde kullanımının kolaylığı sebebiyle, grafikerler tarafından çok sık tercih edilen bir programdır.

Adobe Lightroom

Bir fotoğraf düzenleme programı olan Adobe Lightroom, fotoğraf üzerinde, ışık, gölge, renk, eğri, parlaklık, kontrast vb. hemen hemen çoğu fotoğraf özelliklerini değiştirme ayarlama özelliklerini değiştirmeye yarar. Fotoğraf alanı grafik tasarımın önemli bir alanıdır ve bir grafiker fotoğraf düzenleme konusunda önemli bir bilgiye sahip olmalıdır.

Adobe Indesign

Adobe Indesign programı yapısı gereği birden çok sayfanın tasarımını yapmaya yarar. Bu program çoklu sayfaların düzenlemelerinde, mizanpajında önemli bir rol oynamaktadır. Adobe Indesign programında özellikle kotalog olmak üzere, çoklu sayfalı işlerin büyük kısımlarını yapabilirsiniz. Bu program çoklu alanda çalışmak isteyen grafikerlerin kesinlikle bilmesi gerektiği programların başında gelmektedir.

Grafikerlerin Alternatif Olarak Bilmesi Gerektiği Programlar;

Yukarda yazmış olduğumuz programlar bir grafikerin temel olarak iş yapabilmesi için bilmesi gerektiği programlardır. Tüm bunların yanında grafik tasarım becerilerini geliştirmek veya belli bir alanda uzmanlaşmak istediğinde fark alanlara hitap eden programları da bilmesi gerekmektedir. Bu programlardan önemli olanlardan bazıları şunlardır;

 • Adobe After Effect
 • Miicrasoft Exel
 • 3D Max
 • FL Stüdio
 • Da Vinci resolve
 • Sony Vegas Pro
 • Adobe Dreamweaver
 • Figma

Yukarıda vermiş olduğumuz programlar, bir grafikerin rutin işinde çok kullanmayacağı ama olağın dışı bir projede veya uzmanlaşmak isteyebileceği alanlarda kullanması gereken programlardır. Bu programlardan herhangi birinin alanına ilgi duyuyorsanız programı inceleyip, öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Öne Çıkan Yazılarımız