Tasarımcılar Hangi İş İçin Hangi Programı Kullanmalı

- Advertisement -

Günümüzün en popüler mesleklerinden biri olan grafik tasarım, çağ gereği teknolojiyle iç içe geçmiş durumda. Önceden bin bir zorluklarla elde çok farklı teknikler ile yapılan çalışmalar şu an bilgisayar programları sayesinde hemen hemen her türlü tasarım ihtiyacını karşılıyor.

Peki tasarım yaparken hangi programları kullanmalıyız?
Her bir programın farklı özellikleri var. Tüm tasarım ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir program tam olarak yok. Bu yazımızda hangi programın ne işe yarayacağını inceleyeceğiz.

1-) Adobe Photoshop
Adobe Photoshop, bir görsel işleme programıdır. Piksel tabanlıdır ve bir fotoğraf ile ilgili hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz. Sadece fotoğraf düzenlemelerinde kullanılmıyor. Web tasarımlarda rakipsiz seçiliyor, broşür, afiş, vb. tanıtım materyallerinin tasarımında da çoğu tasarımcı, Photoshopu tercih etmekte.

2-) Adobe İllustrator
Adobe İllustrator, bir vektör tabanlı programdır. Yani basitçe anlatmak gerekirse, bir işlem yapmak istediğinizde programa yol ezberletmektesiniz, ara yüzde yaptığınız her hareket programa kod olarak ezberletip kaydediliyor. Bu yüzden yaptığınız bir işi dilediğiniz gibi büyütüp küçültebilirsiniz çünkü o işi program ezbere biliyor. Çoğunlukla Logo ve kartvizit tasarımlarında rakipsiz seçiliyor, broşür, afiş, vb. tanıtım materyallerinin tasarımında tercih devreye giriyor.

3-) Adobe İndesign
Adobe İndesign, çoklu sayfa düzenlemenizi çok kolaylaştıran bir programdır. Katalog, kitap, vb. çoklu sayfa işlerinde rakipsiz seçiliyor.

4-) Adobe Premier Pro
Adobe Premier Pro, bir kurgu programıdır. Ara yüzünün kullanımının rahatlığından dolayı çoğu video kurgu işlemleri bu programda rahatlıkla yapılabilmekte.

Günümüz teknoloji çağının işlevsel programlarını sizlere listeledik. Bu programlara alternatif bir sürü program bulunmakta ama biz adobe serisinden sizlere tavsiye ettik çünkü bir programını öğrendikten sonra diğer programlarını öğrenmek o kadar karmaşık olmuyor hemen hemen arayüzü ve matıkları aynı çalışmakta.

Yazar: Bilal Çetin

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Yazılarımız